Erdoğan’ın çember modeli: “Tek adam çemberi”
20.06.2018 12:11 SİYASET
Yeni hükümet modelinde merkezde Cumhurbaşkanı ve belirleyeceği  sayıda yardımcısı, onun dışında sırasıyla 9 ayrı kurul, 5 ofis, en dışta da 14 bakanlık yer alıyor. Genelkurmay Başkanlığı,  Cumhurbaşkanlığının bağlı kuruluşu olacak

NURCAN GÖKDEMİR

Recep Tayyip Erdoğan’ın, fiili yönetim modelini hukukileştirmeyi amaçladığı 24 Haziran seçimlerine kısa süre kala, “Tek adam yönetimi”, “Parlamenter sistemin sonu” iddialarına haklılık kazandıran yeni hükümet modeli belli oldu. Erdoğan’ın seçimden önce açıklayacağını söylediği “Çember sistemi”, merkezde yer alan Cumhurbaşkanı’nın etrafında ofisler ve kurullarla şekillenen en dışta da Bakanlar Kurulu’nun yer aldığı yeni bir modeli içeriyor.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda hazırlanan taslak modelde bakanlık sayısı 21’den 14’e düşürülürken Cumhurbaşkanı’nın en yakın çalışma alanında ofisler ve kurullar yer alıyor.

erdogan-in-cember-modeli-tek-adam-cemberi-477162-1.

Yardımcıların sayısını Cumhurbaşkanı belirleyecek

Taslak programa göre yeni model şöyle:

Cumhurbaşkanı’nın çevresinde şekillendirilen yeni modelde en yakında sayısı daha sonra belirlenecek Cumhurbaşkanı yardımcıları ile İdari İşler Başkanlığı yer alacak.

9 kurul

Cumhurbaşkanı’ın ülke yönetiminde uygulayacağı politikaları belirlemek üzere, “Yerel yönetim politikaları kurulu, Sosyal Politikalar Kurulu, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, Hukuk Politikaları Kurulu, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu, Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu” oluşturulacak.

5 ofis

Ayrıca “Finans, iletişim, insan kaynakları, teknoloji ve yatırım” alanlarında beş ayrı ofis kurulacak.

14 bakanlık

Çemberin en dışında atanmışlardan oluşan Bakanlar Kurulu yer alacak. Bakanlık sayısı, birleştirmeler, kapatmalar ve yeni görev tanımları ile 21’den 14’e düşürülecek.

Adalet, Dışişleri, Milli Savunma, Milli Eğitim, Sağlık, Çevre ve Şehircilik, Kültür ve Turizm, Gençlik ve Spor Bakanlıkları kapatılmayacak, aynı isimle çalışmaya devam edecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Aile Bakanlığı da Çalışma Bakanlığı ile birleştirilecek. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın adı da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak değiştirilecek.

Başbakan Yardımcılığı bünyesinde yer alan Hazine de doğrudan Maliye Bakanlığı’na bağlanacak.

Genelkurmay Cumhurbaşkanı’na

Yeni modelde Genelkurmay Başkanlığı’nın yanı sıra Milli Güvenlik Kurulu, Milli İstihbarat Başkanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Devlet Denetleme Kurulu, Cumhurbaşkanlığının bağlı kuruluşları olacak.