Erdoğan'ın fetvacısı: İslami düzen için geçici olarak demokrasiden yararlanılabilir
10.07.2015 11:34 MEDYA

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın fetvacısı Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman, bugünkü yazısında "İslamcı kimdir, nasıl olunur?" sorusuna yanıt aradı. Karaman, "İslamcılık Ölmez" başlıklı yazısında, islamcıların seküler ve demokratik sistemleri kabul etmediğini, ancak 'İslami' bir düzen kuruluncaya dek bu sistemlerden 'yararlanılabileceğini" savundu.

İslamcılığın belli bir dönemle kısıtlanamayacağını savunan Karaman, Osmanlı döneminde "batılılaşma mikrobu" ve "İttihatçılar"a karşı çıkanların İslamcı olduğunu yazdı.

"İSLAMCILAR ULUSALCI-LAİK-DEMOKRATİK SİSTEMİ KABUL ETMEZ"
İslamcılarla iktidar arasındaki ilişkinin "şartlı ve geçici" olduğunu iddia eden Karaman, "İslamcılar, ulusalcı-laik-demokratik sistemi kabul etmemekle beraber verili şartlar içinde bu sistemi resmen kabullenerek siyaset yapan ama İslamlaşmaya yardımcı olan siyasi kadrolara destek verebilirler" ifadelerini kullandı.

"İSLAMCI KADROLAR, SEKÜLER-LİBERAL-DEMOKRATİK SİSTEMDEN GEÇİCİ OLARAK YARARLANABİLİR"
Yazısında İslami bir düzenin nasıl kurulabileceğine dair ipuçları da veren Karaman, "Şartların bir İslamî düzeni ilk adımda gerçekleştirmeye müsait olmadığı zaman ve zeminlerde bazı İslamcı kadrolar, geçici olarak seküler-liberal-demokratik sistemlerden yararlanmak isteyebilirler...Yararlanmak isteyenler mevcut sisteme uygun parti kurarak iktidara da gelebilirler" diyerek takiyenin temellerini açıkladı.