Erdoğan'ın 'ofis sistemi'nin detayları ortaya çıktı
19.06.2018 20:21 GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması durumunda hayata geçirmeyi planladığı ‘ofis sistemi’nin detayları ortaya çıktı.

Erdoğan 29 Mayıs’ta katıldığı Habertürk yayınında ”Ofis sistemi oluşturacağız. Çok farklı birimleri bu ofis sistemi içinde oluşturacağız. 20’nin altında bakan olacak. Bakanlar, bakan yardımcıları bunların yanında ofisler olacak” demişti.

CUMHURBAŞKANLIĞINA BAĞLI 5 OFİS

Habertürk TV’den Ömer Topsakal’ın haberine göre, söz konusu çalışmanın taslağında ABD’dedeki modele yakın bir model benimsendi. Buna göre Cumhurbaşkanlığı’na bağlı beş ofis olacak. Finans, iletişim, insan kaynakları, teknoloji ve yatırım ofislerinin yer alması planlanıyor.

Erdoğan, “Şu anda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla birleştiriyoruz” demiş ve bakanlıkların sayısını azaltacaklarını ifade etmişti. Taslağa göre 21 olan bakanlık sayısı 16’ya düşüyor ve bazı bakanlıklar birleştiriliyor.

Adalet, Dışişleri, Milli Savunma, Milli Eğitim, Sağlık, Çevre ve Şehircilik, Kültür ve Turizm, Gençlik ve Spor Bakanlıkları aynı şekilde kalıyor.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın adı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak değiştiriliyor.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile birleşiyor. Aile Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı bünyesine giriyor.

HAZİNE MALİYE BÜNYESİNE ALINIYOR

Başbakan yardımcılığına bağlı olan Hazine ise Maliye Bakanlığı bünyesinde yer alıyor. Ticaret ile Sanayi ve Kalkınma Bakanlığı’nın da ismi ve yapısı değişiyor.

Erdoğan’ın önemli politikaları yakından takip için yeni kurullar oluşturacağı belirtiliyor. Buna göre oluşturulacak 9 kurulun içinde Bilim Teknoloji ve Yenilik, Eğitim Öğretim, Ekonomi, Güvenlik ve Dış Politika ile Yerel Yönetimler ve Hukuk için çalışacak kurullar olacak.

DİYANET DE CUMHURBAŞKANLIĞINA BAĞLANACAK

Cumhurbaşkanı Yardımcısı sayısını ise Cumhurbaşkanı belirleyecek. Cumhurbaşkanına bağlı kurumlar arasında Devlet Denetleme Kurulu, Milli Güvenlik Kurulu, Milli İstihbarat Başkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı yer alacak.

Yeni eklenen kurumlar arasında ise halen başbakanlığa bağlı olan Diyanet İşleri Başkanlığı ve Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın olması bekleniyor.

erdogan-in-ofis-sistemi-nin-detaylari-ortaya-cikti-476921-1.