Erdoğan: Kudüs konusunda atılacak yanlış bir adım İslam aleminde infiale yol açabilir
06.12.2017 16:08 SİYASET
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Görüşmemizde Kudüs meselesi ele alındı. Kudüs konusunda atılacak yanlış bir adım İslam aleminde infiale yol açabilir"

Ürdün Kralı Abdulah, Türkiye'ye geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Ürdün Kralı 2. Abdullah'ı resmi törenle karşıladı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gelişinde Kral Abdullah'ı makam aracından inerken karşıladı.Türkiye ve Ürdün bayrakları önünde poz veren Erdoğan ve Abdullah, daha sonra baş başa görüşmeye geçti. Karşılamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın eşi Kraliçe Rania da yer aldı.

Erdoğan ve Abdullah, baş başa ve heyetlerarası gerçekleştirecekleri görüşmelerin ardından düzenledikler ortak basın toplantısında, ABD'nin Kudüs mütabakatı konusunda "Görüşmemizde Kudüs meselesi ele alındı. Kudüs konusunda atılacak yanlış bir adım İslam aleminde infiale yol açabilir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması şöyle:

Kardeşim Kral Abdullah ile bölgemizdeki güncel gelişmeleri ele aldık. En önemli başlık Kudüs'teki gelişmelerdi. Kudüs'ün kutsiyetinin ve tarihi muhafızası konusunda Ürdün'le aynı düşüncedeyiz. Kudüs'ün statüsü konusunda atılacak yanlış adım İslam aleminde infiale neden olacaktır. Bu barış zeminini dinamitleyecek. Yeni çalışmaların fitilini ateşleyecektir.

Bölgemizin huzur barış vegüvenliği iç politik hesaplara kurban edilemez. Ortadoğu'daki istikarar için yegane yok bağımsız bir Filistin'in başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde vücut bulmasıdır. 13 Aralık'ta liderler toplantısı yapılacak, bir sonuç bildirgesini oradan dünyaya açıklayacağız. İslam dünyasının Kudüs için bir ve beraber hareket etmesi önemlidir.

Buradan tüm dünyaya şu çağrıyı yapmak istiyorum; BM kararlarıyla Kudüs'ün hukuki statüsünü değiştirecek kararlardan uzak durulmalıdır. Böyle bir adım terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürecektir."