Anasayfa ARŞİV Erdoğan olmamalı!..

Erdoğan olmamalı!..

On günlük ayrılıktan sonra yine beraberiz. Bu arada, yurdun dört bir tarafında yurttaşlarımızla birlikte olduğumu belirmek isterim. Müthiş öğretici günler geçirdim. Edremit'ten Aydın'a, Adana'dan Ankara'ya, Mersin'den Malatya'ya ulaşan güzel ve yoğun bir yolculuk yaptım.
En son, Malatya'nın ilçelerini ve köylerini gezdim. Onlarla birlikte oturdum, yedim, konuştum. Onların sıcaklığını yaşadım. Siyasi tabir ile "araziden" yeni döndüm.

****
Kürecik'te "Hacı Özgür Doğan" Cemevi açılışına, Hekimhan'da kültür şölenine, Başören'de 15. yılına ulaşan şenliğe, Arguvan'da Türkiye'de yapılan "tek" "Türkü Festivali"ne katıldım. Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıltaş'ın Arguvan kültür ve sanatı için heyecanla anlattığı projelerini dinledim. Hekimhan Belediye Başkanı Aliseyda Millioğulları'nın hemşerileriyle kurduğu yeni dialog yollarını öğrendim. CHP'nin aktif milletvekillerinden Sabahat Akkiraz'ın seslendirdiği türküler arasında topluma verdiği mesajları izledim.
Çok etkilendim.
Ve de en önemlisi; "bir milletvekilliği nasıl yapılır?" sorusuna Malatya Milletvekili Veli Ağababa'nın çalışmasıyla verdiği cevabı yaşadım. Ağababa müthiş bir performansla sorunların üzerine koşuyor. Genel Başkan Yardımcısı olarak yerel yönetimlere katkıda bulunmanın yanı sıra, hapishanelerde yaşanan dramları ortaya çıkaran ve seçildiği ilin tüm dertlerine çare olmaya çalışan bir gayret içinde.
Birlikte olduğumuz günler boyunca örgütçülüğü ve ilinin sorunlarına olan hakimiyetini, sorunları çözme sürecindeki insanüstü çalışmasını gıpta ile izledim. Dilerim ki her milletvekili böyle olsun.

****
Malatya bu yıl kan ağlıyor. Kayısıları soğuk yakmış. Çoğu üreticinin tarım sigortası yok. Devlet de sahip çıkmıyor. Üretici "yek ekmeğe" muhtaç halde bekliyor. Bu ve benzeri sorunları dile getiren yalnızca Veli Ağababa.
Malatya'da işsizlik çok yüksek. İlin su ve yol sorunu had safhada. Bu duruma rağmen Malatya, herkese ibret olacak bir vahşi gerçeği yaşatıyor. Malatya, AKP'ye en çok oy veren 4. kent. Yanlış okumadınız, en fazla oy veren 4. Kent. Ama hükümetin Malatya için kılı bile kıpırdamıyor. AKP'li milletvekilleri işin sefasında. Olan Malatya'ya oluyor.

****

Bu arada; "Her cuma salla bir Makara olsun Bakara!" diyen zihniyetin bir başka takkiyesini bu vesile aktaralım. Malatya'da AKP  zamanında cami satıldı. Yıkıldı, yerine AVM yapıldı. Ve bu ilin seçmenleri, Erdoğan'a oy vermeye devam etti. Din tacirliğinin en somut örneği Malatya'da yaşandı.

****
Arguvan Abdal Musa Cemevi'nin açılışı sonrası kültür merkezinde yapılan "din ve siyaset" panelinde, Nadir Saraç ve Mehmet Eren'le birlikte konuşmacıydım. Katılımı yüksek olan ve ilgiyle izlenen panelde, AKP mantığının iflası kadar, siyasetin din tacirliği  sonucunda insanlığa karşı işlediği ağır suçların dile getirildiği aydınlatıcı düşünceler ortaya atıldı. Sosyolojik açıdan din değerlendirildi. Dinin tarihsel açıdan siyaseti ele geçirmesiyle ortaya çıkan vahşetten örnekler verildi. Yaşadığımız Ortadoğu katliamlarının arkasındaki güç ve amaçlar anlatıldı. AKP'nin mezhep savaşlarını destekleyen pervasız tutumu bir kez daha orada lanetlendi.

****
Şenlikler, festivaller, paneller insanlara; doğdukları topraklara yeniden gelişi ve geçmişleriyle tekrar yoğun bir iletişim kurma heyecanını yaşatıyor. Yöresini, köyünü, kültürünü unutmağını, çocuklarına gösterme fırsatını veriyor. Beklentilerini ve özlemlerini tekrar yaşıyor. Aslında geçmişlerinin acı tatlı anıları, onlara sağlam bir gelecek kurmaları için cesaret ve güç vermiş. Yıktıkları engeller, başarı öyküleri ve kararlı duruşları onları geçmişleriyle daha sıkı bağlıyor. Bu hazzı duyarak mutlu oluyorlar.

****
Bir kez daha anlaşılıyor ki; insan değiştirdiği dünyaya aynı hızla ayak uydurmak istemiyor. Değişimin geriye değil, ileriye olması onu cezbediyor. Bu anlayışla özellikle Aleviler, İslam'a dayandırılarak toplumsal yaşamın geriye dönüştürülmesine korkunç tepki gösteriyor.

****
Dini ritüeller, şeffaf devleti, sorgulanabilir siyaseti, hesap verebilir siyasetçiyi istemez. Bu nedenle; özgür ve eşit olmak isteyen, adil paylaşımı bekleyen yurttaş, dini kuralları değil, toplumsal ve bireysel yaşamı oluşturan "ahlaki kurallara" tabi olmayı yeğler.

****
Ahlak, Erdoğan gibi siyasetçilerin kabul edemediği bir değerdir. Onlar, biat'a dayanan ve anlaşılması güç olan dini kurallarla toplumu korkutmayı denerler. Bugün oynanan oyun da bu minvaldedir.
Şimdi Erdoğan, alevilik, zazalık, sünnilik çatışması yaratmaya çalışıyor. Bugüne kadar denenmiş en tehlikeli oyunlardan birini bir kez daha oynamaya hazırlanıyor. Bilinmeli ki, mezhepsel kavganın sonu ölümdür.

****
Bir Köylü kardeşim, Erdoğan'a "kötü ruhlu bir kişi" olduğu için oy vermeyeceğini" söyledi. Erdoğan'ın herkese hakaret etmesi, saldırganlığı, devletin gücünü kullanarak insanları tehdit etmesi, ayrımcılığı körüklemesi kötü olduğunun göstergeleri. Zaaflarıyla, hırsızlık ve yolsuzluk ithamlarıyla hastalıklı bir ruh hali içinde olduğu aşikar. Dağın başındaki sade vatandaş bile bu durumu teşhir etmiş. Ancak hala ortalıkta dolaşması pişkinlikten öte, hırsın azameti olsa gerek. Hırçın tavrı, aslında içinde yaşattığı korkuların dışa vurumu. Yaptıklarının hak, hukuk ve insanlığa uymadığının farkında. Saltanattan düştüğünde başına geleceklerin bilinci onu daha da panikletiyor.

****
Bu sırada Başbakan Erdoğan'ın Eskişehir Odunpazarı ilçesinde yaptığı konuşmayı hatırladım. Erdoğan kalabalıklara şöyle sesleniyordu:
"Ey Kılıçdaroğlu, sen benim anneme söz söyleyecek kalitede değilsin… "Helal lokma yedirmediğim halde" benim evlatlarımdan da bahsedecek halde değilsin!.."

****
Erdoğan bu sözleri bilerek ve düşünerek söylüyor. İnsan kafasında söyleyeceği sözleri tutar. Bazen toplum kızar, o zaman bu sözler "dil sürçmesi" olarak değerlendirilir. Oysa Freud'e göre dil sürçmesi yoktur. "Bastırılmış gerçek düşüncelerin açığa çıkması" söz konusudur.

****

Ülkeyi dinin cahiliye dönemine götürmek isteyen, koltuk için mezhep kavgasını göze alan ve insanlara duyduğu kinle gerçek kötü düşüncelerini pervasızca söylemeye devam eden bir kişi Cumhurbaşkanı olmamalıdır.

SON HABERLER

İzmir’de down sendromlu öğrencileri taşıyan minibüs devrildi: 34 yaralı

İzmir'in Bayraklı ilçesinde down sendromlu ve zihinsel engelli öğrencileri taşıyan servis minibüsünün...

Kocaeli’de 55 kişi MHP’den istifa edip İYİ Parti’ye katıldı

Yerel seçimlere sayılı günler kala İYİ Parti, Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde toplu üye...

Kader değil cinayet!

Zonguldak'ın Kilimli İlçesi'ne bağlı Gelik Beldesi'nde kaçak maden ocağında meydana gelen göçükte...

Ankapark’ta can pazarı!

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, kenti çok büyük zararlara uğratarak...

Gana’da iki otobüs çarpıştı: En az 50 ölü

Gana’da iki otobüs çarpıştı. Çarpışma sonucu yangın çıktı. 50’den fazla kişinin hayatını...

IMF sözcüsünden Türkiye’ye uyarı

IMF Sözcüsü Gerry Rice, Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirterek, "Türk ekonomisinde...

AB: İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanımıyoruz

Avrupa Birliği, İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tanımadığını açıkladı. Açıklamada, birliğin ABD...

Güçbirliği işçileri: Kıdem tazminatı hakkımızdan asla vazgeçmeyeceğiz

İzmir Tire Organize Bölgesi’nde kurulu Güçbirliği Holdinge bağlı iplik üretim fabrikası işçileri...

“Türkiye, dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi”

İzmir Ekonomi Üniversitesi(İEÜ) Sinema ve Medya Kulübü ve Ege Üniversitesi’nden Ege Öğrenci...

“Adayın konuşması sırasında polis gelip ‘Dışarıya yayın yapmayın’ uyarısı yaptı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Eşit olmayan, adil...