Anasayfa ARŞİV Erdoğan olmamalı!..

Erdoğan olmamalı!..

On günlük ayrılıktan sonra yine beraberiz. Bu arada, yurdun dört bir tarafında yurttaşlarımızla birlikte olduğumu belirmek isterim. Müthiş öğretici günler geçirdim. Edremit'ten Aydın'a, Adana'dan Ankara'ya, Mersin'den Malatya'ya ulaşan güzel ve yoğun bir yolculuk yaptım.
En son, Malatya'nın ilçelerini ve köylerini gezdim. Onlarla birlikte oturdum, yedim, konuştum. Onların sıcaklığını yaşadım. Siyasi tabir ile "araziden" yeni döndüm.

****
Kürecik'te "Hacı Özgür Doğan" Cemevi açılışına, Hekimhan'da kültür şölenine, Başören'de 15. yılına ulaşan şenliğe, Arguvan'da Türkiye'de yapılan "tek" "Türkü Festivali"ne katıldım. Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıltaş'ın Arguvan kültür ve sanatı için heyecanla anlattığı projelerini dinledim. Hekimhan Belediye Başkanı Aliseyda Millioğulları'nın hemşerileriyle kurduğu yeni dialog yollarını öğrendim. CHP'nin aktif milletvekillerinden Sabahat Akkiraz'ın seslendirdiği türküler arasında topluma verdiği mesajları izledim.
Çok etkilendim.
Ve de en önemlisi; "bir milletvekilliği nasıl yapılır?" sorusuna Malatya Milletvekili Veli Ağababa'nın çalışmasıyla verdiği cevabı yaşadım. Ağababa müthiş bir performansla sorunların üzerine koşuyor. Genel Başkan Yardımcısı olarak yerel yönetimlere katkıda bulunmanın yanı sıra, hapishanelerde yaşanan dramları ortaya çıkaran ve seçildiği ilin tüm dertlerine çare olmaya çalışan bir gayret içinde.
Birlikte olduğumuz günler boyunca örgütçülüğü ve ilinin sorunlarına olan hakimiyetini, sorunları çözme sürecindeki insanüstü çalışmasını gıpta ile izledim. Dilerim ki her milletvekili böyle olsun.

****
Malatya bu yıl kan ağlıyor. Kayısıları soğuk yakmış. Çoğu üreticinin tarım sigortası yok. Devlet de sahip çıkmıyor. Üretici "yek ekmeğe" muhtaç halde bekliyor. Bu ve benzeri sorunları dile getiren yalnızca Veli Ağababa.
Malatya'da işsizlik çok yüksek. İlin su ve yol sorunu had safhada. Bu duruma rağmen Malatya, herkese ibret olacak bir vahşi gerçeği yaşatıyor. Malatya, AKP'ye en çok oy veren 4. kent. Yanlış okumadınız, en fazla oy veren 4. Kent. Ama hükümetin Malatya için kılı bile kıpırdamıyor. AKP'li milletvekilleri işin sefasında. Olan Malatya'ya oluyor.

****

Bu arada; "Her cuma salla bir Makara olsun Bakara!" diyen zihniyetin bir başka takkiyesini bu vesile aktaralım. Malatya'da AKP  zamanında cami satıldı. Yıkıldı, yerine AVM yapıldı. Ve bu ilin seçmenleri, Erdoğan'a oy vermeye devam etti. Din tacirliğinin en somut örneği Malatya'da yaşandı.

****
Arguvan Abdal Musa Cemevi'nin açılışı sonrası kültür merkezinde yapılan "din ve siyaset" panelinde, Nadir Saraç ve Mehmet Eren'le birlikte konuşmacıydım. Katılımı yüksek olan ve ilgiyle izlenen panelde, AKP mantığının iflası kadar, siyasetin din tacirliği  sonucunda insanlığa karşı işlediği ağır suçların dile getirildiği aydınlatıcı düşünceler ortaya atıldı. Sosyolojik açıdan din değerlendirildi. Dinin tarihsel açıdan siyaseti ele geçirmesiyle ortaya çıkan vahşetten örnekler verildi. Yaşadığımız Ortadoğu katliamlarının arkasındaki güç ve amaçlar anlatıldı. AKP'nin mezhep savaşlarını destekleyen pervasız tutumu bir kez daha orada lanetlendi.

****
Şenlikler, festivaller, paneller insanlara; doğdukları topraklara yeniden gelişi ve geçmişleriyle tekrar yoğun bir iletişim kurma heyecanını yaşatıyor. Yöresini, köyünü, kültürünü unutmağını, çocuklarına gösterme fırsatını veriyor. Beklentilerini ve özlemlerini tekrar yaşıyor. Aslında geçmişlerinin acı tatlı anıları, onlara sağlam bir gelecek kurmaları için cesaret ve güç vermiş. Yıktıkları engeller, başarı öyküleri ve kararlı duruşları onları geçmişleriyle daha sıkı bağlıyor. Bu hazzı duyarak mutlu oluyorlar.

****
Bir kez daha anlaşılıyor ki; insan değiştirdiği dünyaya aynı hızla ayak uydurmak istemiyor. Değişimin geriye değil, ileriye olması onu cezbediyor. Bu anlayışla özellikle Aleviler, İslam'a dayandırılarak toplumsal yaşamın geriye dönüştürülmesine korkunç tepki gösteriyor.

****
Dini ritüeller, şeffaf devleti, sorgulanabilir siyaseti, hesap verebilir siyasetçiyi istemez. Bu nedenle; özgür ve eşit olmak isteyen, adil paylaşımı bekleyen yurttaş, dini kuralları değil, toplumsal ve bireysel yaşamı oluşturan "ahlaki kurallara" tabi olmayı yeğler.

****
Ahlak, Erdoğan gibi siyasetçilerin kabul edemediği bir değerdir. Onlar, biat'a dayanan ve anlaşılması güç olan dini kurallarla toplumu korkutmayı denerler. Bugün oynanan oyun da bu minvaldedir.
Şimdi Erdoğan, alevilik, zazalık, sünnilik çatışması yaratmaya çalışıyor. Bugüne kadar denenmiş en tehlikeli oyunlardan birini bir kez daha oynamaya hazırlanıyor. Bilinmeli ki, mezhepsel kavganın sonu ölümdür.

****
Bir Köylü kardeşim, Erdoğan'a "kötü ruhlu bir kişi" olduğu için oy vermeyeceğini" söyledi. Erdoğan'ın herkese hakaret etmesi, saldırganlığı, devletin gücünü kullanarak insanları tehdit etmesi, ayrımcılığı körüklemesi kötü olduğunun göstergeleri. Zaaflarıyla, hırsızlık ve yolsuzluk ithamlarıyla hastalıklı bir ruh hali içinde olduğu aşikar. Dağın başındaki sade vatandaş bile bu durumu teşhir etmiş. Ancak hala ortalıkta dolaşması pişkinlikten öte, hırsın azameti olsa gerek. Hırçın tavrı, aslında içinde yaşattığı korkuların dışa vurumu. Yaptıklarının hak, hukuk ve insanlığa uymadığının farkında. Saltanattan düştüğünde başına geleceklerin bilinci onu daha da panikletiyor.

****
Bu sırada Başbakan Erdoğan'ın Eskişehir Odunpazarı ilçesinde yaptığı konuşmayı hatırladım. Erdoğan kalabalıklara şöyle sesleniyordu:
"Ey Kılıçdaroğlu, sen benim anneme söz söyleyecek kalitede değilsin… "Helal lokma yedirmediğim halde" benim evlatlarımdan da bahsedecek halde değilsin!.."

****
Erdoğan bu sözleri bilerek ve düşünerek söylüyor. İnsan kafasında söyleyeceği sözleri tutar. Bazen toplum kızar, o zaman bu sözler "dil sürçmesi" olarak değerlendirilir. Oysa Freud'e göre dil sürçmesi yoktur. "Bastırılmış gerçek düşüncelerin açığa çıkması" söz konusudur.

****

Ülkeyi dinin cahiliye dönemine götürmek isteyen, koltuk için mezhep kavgasını göze alan ve insanlara duyduğu kinle gerçek kötü düşüncelerini pervasızca söylemeye devam eden bir kişi Cumhurbaşkanı olmamalıdır.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,725AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan’dan İmamoğlu’na tehdit: Cezası belli bir süreyi aşarsa başkanlığı düşecektir

AKP' Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya ve TV...

HDP’den AA ve İHA’nın servis ettiği ‘Abdullah Öcalan’ haberine yalanlama

Abdullah Öcalan'ın 23 Haziran seçimleri için HDP'ye yönelik "Tarafsız kalın" çağrısı yaptığı...

YKS sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu

ÖSYM Başkanı Halis Aygün sosyal medya hesabından Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) ilişkin...

İmamoğlu’ndan Yıldırım’a ‘Sayıştay raporu’ yanıtı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'na Çatalca...

Beşiktaş, Umut Meraş için Bursaspor ile anlaştı

Yeni sezon transfer çalışmalarını sürdüren Beşiktaş'ta yönetim, Adriano'dan boşalan sol bek mevkisine...

Binlerce İBB personeli AKP adına sandık müşahidi yapıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait iştirak şirketlerinde çalışan personel ve taşeron işçiler 23 Haziran seçimleri...

ABD Senatosu’ndan ‘Suudi Arabistan’ kararı

ABD Senatosu, Başkan Donald Trump yönetiminin Suudi Arabistan'a yapmayı planladığı silah satışını...

İran: ABD’nin saldırganlığını BM’ye taşıyacağız

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkesinin ABD ile savaş istemediğini ancak İran'ın sınırlarını,...

Bakaya ve yoklama kaçağı 460 bin kişi bedelliden yararlanacak

Askerlik süresini altı aya indiren, bedelli askerliği kalıcı hale getiren yeni askerlik...

ABD: S-400’ler üzerinden Türkiye’ye yaptırım uygulamak geçerli bir seçenek

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemi almasıyla ilgili bir açıklamada...

Sonraki haber