Erdoğan, Papa Francis ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile bugün telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının verdiği bilgiye göre görüşmede, hem Yahudiler hem Hristiyanlar hem Müslümanlar tarafından kutsal sayılan Kudüs’teki son gelişmeler ve Gazze’de Filistinli göstericilerin hedef alınması neticesinde yaşanan gerilim ele alındı.


Üç din için önemli olduğu belirtilen Kudüs’ün statüsünün ihlalinin kabul edilemeyeceğine değinen Erdoğan, Gazze’de Filistinlilere yapılan saldırıların ve meydana gelen can kayıplarının utanç verici olduğuna söyledi. Türkiye’nin İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak 18 Mayıs’ta İstanbul’da İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirvesi’ni toplayacağını belirten Erdoğan, BM nezdinde de konunun takipçisi olmanın büyük önem taşıdığını söyledi.

PAPA: İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM ŞART

Yaşanan hadiselerden derin üzüntü duyduğunu ifade eden Papa Francis da barış için Kudüs’ün özel statüye sahip olacağı iki devletli bir çözümün şart olduğunu belirtti. Masumların hedef alınmasının ve insanların hayatlarına kastedilmesinin kabul edilemez olduğuna değinen Papa Francis, uluslararası camianın sorunun çözümü için BM nezdinde gerekeni yapması gerektiğini söyledi.

BİZİ TAKİP EDİN

359,098BeğenilerBeğen
54,898TakipçiTakip Et
1,081,487TakipçiTakip Et
7,457AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL