Ermenistan'da Başbakan Sarkisyan istifa etti
23.04.2018 15:24 DÜNYA

Hükümet karşıtı protestoların devam ettiği Ermenistan'da sıcak gelişmeler yaşanıyor.

Bugün, başkent Erivan'da askeri üniformalı yüzlerce Ermeni hükümet karşıtı protestolara katılmıştı. Bu gösteriden sonra önemli bir gelime daha yaşandı. Ermenistan Başbakanı Serj Sarkisyan istifa etti.

Reuters: Ermenistan'da askeri üniformalı protestocular sokakta! Reuters: Ermenistan'da askeri üniformalı protestocular sokakta!

Sarkisyan, Ermenistan Başbakanlık Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, "Sizlere devletin başı olarak son kez hitap ediyorum. (Protestoların lideri) Nikol Paşinyan haklıydı. Ben hata yaptım. Bu zor durumda birkaç çözüm yolu var ancak ben bu yolların hiçbirine başvurmayacağım. Bu benim tarzım değil. Görevi bırakıyorum" ifadelerini kullandı.

SARKİSYAN'DAN GÖSTERİCİLERE: TALEBİNİZİ YERİNE GETİRİYORUM

Protestoların kendisine karşı olduğunu kabul eden Sarkisyan, göstericilere hitap ederek, "Talebinizi yerine getiriyorum. Ülkemize barış, ahenk ve mantık diliyorum" diye ekledi.

2015 yılında yapılan anayasa reformu uyarınca 9 Nisan'da parlamenter sisteme geçen ve yürütme yetkisini devlet başkanından başbakana veren Ermenistan'da yeni dönemin ilk başbakanı Serj Sarkisyan olmuştu.

Sarkisyan, 17 Nisan'da parlamentoda yapılan oylamada oy çokluğuyla başbakan seçilmişti.

Ermeni muhalifler, Sarkisyan'ın başbakanlığa adaylığını açıklamasının ardından 13 Nisan'da başkent Erivan'da gösterilere başlamıştı. Protestocuların lideri ve muhalif milletvekili Nikol Paşinyan, başsavcılık ve yargıtay binalarının ablukaya alınması çağrısı yapmış ve 'Kadife Devrim' ilan etmişti.

MUHALİF LİDERLER SERBEST BIRAKILDI

Sarkisyan'ın istifası açıklanmadan önce Paşinyan ile diğer muhalif liderler Ararat Mirzoyan ve Sasun Mikaelyan'ın serbest bırakıldığı haberi geldi.

Gazetecilere konuşan Paşinyan, "Tüm tutukluların serbest bırakılmasını talep ediyorum. Bugünkü mitingde açıklama yapacağım" dedi.

ermenistan-da-basbakan-sarkisyan-istifa-etti-455408-1.