Esad'dan Birleşmiş Milletler'e yeşil ışık
18.12.2017 15:59 GÜNCEL
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, siyasi çözüm süreci kapsamında yapılacak olası seçimelerde Suriye'nin egemenliğine bağlı kalındığı sürece Birleşmiş Milletler'in rol almasından memnun olacaklarını söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, siyasi çözüm süreci kapsamında yapılacak olası seçimelerde Suriye'nin egemenliğine bağlı kalındığı sürece Birleşmiş Milletler'in rol almasından memnun olacaklarını söyledi.

Hmeymim Üssü'nde Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitriy Rogozin ile buluştuktan sonra açıklamalar yapan Esad, Cenevre görüşmelerinde Suriye hükümetine yönelik suçlamaları 'geçersiz' olarak değerlendirdiklerini ifade etii. Esad, 'Cenevre müzakerelerindeki sorunun bazı katılımcıların Suriye halkının görüşlerini yansıtmaması olduğunu' düşündüklerini açıkladı.

Esad "Çıkarları için çalışan grupları suçlayamazlar. Bizim için bu suçlamalar hiçbir anlam taşımıyor. Onlar geçersiz" ifadelerini kullandı.

Sputnik'te yer alan habere göre Rusya'nın Soçi kentinde yapılacak Suriye Ulusal Kongresi'nin 'temsil ve katılımcı' bağlamında Cenevre'den farklı olmasını umduklarını söyleyen Esad, kongre için başlıkları kararlaştırdıklarını, kongrede her konunun tartışılabileceğini ancak yeni anayasa ve seçimlerin öncelik olduğunu vurguladı.

'BM'NİN OYNAYACAĞI ROL SURİYE'NİN EGEMENLİĞİNE SAYGI GÖSTERMELİ'

Birleşmiş Milletler'in (BM) Suriye'deki uzlaştırma rolünü hoşnutlukla karşıladıklarını anlatan Esad ancak BM'nin bu rolünü bundan sonra da hoş karşılamaları için uluslararası kuruluşun Suriye'nin egemenliği ile bağlantılı olması gerektiğini belirtti.

Esad "Eğer BM temsilcileri buraya seçimlerde bir rol oynama amacıyla gelecekse bu rol BM sözleşmeleri temelinde olmalı. Ki bu Suriye'nin egemenliğine ve Suriye halkının kendi kaderini tayin hakkına saygı temelindedir. Bu nedenle BM'nin herhengi bir rolü bizim için sorun değil. Hatta BM'nin herhangi rolünü tek bir şartla hoşgörebileceğimizi söyleyebiliriz. Bu rol Suriye'nin egemenliğine saygı göstermeli. Bunun dışında kalan her şey reddedilecek" diye konuştu.

'HALA SAVAŞ DURUMUNDAYIZ'

Esad, Suriye'de savaşın sona erdiğini söyleminin gerçekçi olmadığını ancak savaşın büyük kısmının üstesinden IŞİD'in yok edilmesi ile gelindiğini söyledi. Suriye Devlet Başkanı "Savaşın sona erdiğini söylemek gerçekçi değil. Hala savaş durumundayız. Tabii ki IŞİD'in tamamen olmasa bile Suriye'deki ana merkezlerini ezerek yok edilmesi bu savaşın önemli kısmının üstesinden geldiğimiz anlamına geliyor. Bu önemli bir adım ve büyük bir zafer" ifadelerine yer verdi.

Batı ülkelerini Suriye'deki teröristleri desteklemekle suçlayan Esad ana sorunlardan birinin de Fetih El Şam (eski adıyla Nusra Cephesi) olduğunu belirtti.

Suriye Devlet Başkanı " Herkesin dikkatinin sadece IŞİD'e odaklanmasının, Suriye'de hala Batı destekli terörizmin hala varolduğu gerçeğinden dikkati uzaklaştırma girişimi olduğunu anlamalıyız. Bu terörizmin başında El Nusra var.Terörizm sadece IŞİD'le sınırlı değil. IŞİD bu terörün sadece parçası. Ve hala IŞİD, El Nusra ve diğe radalrdaki örgütler gibi terör grupları varsa bu bizim hala savaşta olduğumuz anlamına gelir. Terör örgütünün adı ne olursa olsun son terörist yok edilince savaş bitecek. Ancak o zaman zaferden bahsedebiliriz" dedi.

Esad ülkenin doğusunda ABD destekli güçlerini (YPG'nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri) ise 'vatan hainleri' diye niteledi. Esad " Bu bahsedilen 'Kürtler' sadece Kürt değil. Yabancı bir ülke için çalışan herkes, ki bunların çoğu ABD yönetimi altında, vatan hainidir" ifadelerini kullandı.