Esbjörn hâlâ bizimle

Bu hafta Salon İKSV’deki iki konser bize çok sevdiğimiz ve genç yaşta kaybettiğimiz bir cazcıyı hatırlatıyor. İki konser, biri Mart’ın son akşamı, öteki Nisan’ın ilk akşamı. Salon, Nisan ayına “Nordik melodilerin Norveçli prensesi” Ane Brun ile girecek. Brun, şehrimizde çok sevilen bir sanatçıdır. Salon konserlerinde bütün biletler tükenir. Moral bozmak gibi olmasın ama, bu sefer de öyle olabilir. Geceyi, Mariam The Believer (Mariam Wallentin) başlatacak. Ane Brun’e ise Dan Berglund ve ekibi Tonbruket’in elemanları eşlik edecek.

Esbjörn nerede diyecek olursanız, geliyor. Çünkü Mart’ın son akşamında bas gitarist ve besteci Dan Berglund önderliğinde Tonbruket var. Dan daha 90’lı yıllarda müzik okurken tanışmıştı Esbjörn Svensson ile. Yıllarca üçlüsü E.S.T’nin değişmez elemanı oldu: Svensson, Berglund, Magnus Öström. Grubun ruhu olan piyanistleri Esbjörn’ün bir dalış kazası sonucu vakitsiz ölümünün ardından da Tonbruket’i kurdu. İKSV müziğini “Progresif rock’a göz kırpan caz tınıları” diye tanımlamış.


Ben ise o vakitsiz ölümden sonra 2011 yılında, 18’inci İstanbul Caz Festivali’nde buraya gelişini unutamıyorum. Esbjörn’den konuşurken yüzündeki ifadeyi… Zaten dahil oldukları bölüm de adını E.S.T.’nin bir albümünden alıyordu: “Strange Place for Snow – Kar İçin Tuhaf Bir Yer”, küçük bir değişiklikle “Caz İçin Tuhaf Bir Yer” olmuştu. Tersane Sahnesi’ne çok sevdiğim müzisyenler çıkmıştı: Dan Berglund’s Tonbruket, İlhan Erşahin’s Love Trio feat. Arto Tunçboyacıyan, Randy Brecker/Bill Evans Soulbop featuring Medeski Martin & Wood. Dan, Arto ve MMW. Sonra Magnus Öström, kendi adını taşıyan yeni grubuyla Sakıp Sabancı Müzesi Üst Teras’ta karşımıza çıktı. Yirminci yıl onuruna yapılan E.S.T. Symphony Konseri’ne ise, ikisi birden katıldı.

Ölenin arkasından yazmak zordur. Hele tanıyorsan… Hele yeteneğinin karşılığını veremeyecek kadar genç yaşta ölmüşse… Duyunca, ölenin o olduğuna inanamadım. O kadar gençti ki! E.S.T. üyelerini her gelişlerinde dinlemiş, söyleşi de yapmıştım. Hatta “Strange Place for Snow” da bu söyleşilerden birinde konu olmuştu. Dersimi iyi çalıştım diye benimle kafa bulmuşlardı. Dan, “En iyisi biz sana soru soralım, belki de bizim bilmediğimiz şeyleri biliyorsundur,” demişti.

“Strange Place for Snow” adlı albümlerinin adının nereden geldiğini de anlatmıştı. Saunadaymışlar, nedense girdiklerinden farklı bir noktadan dışarı çıkmışlar ve kendilerini karların arasında bulmuşlar. Zaten Esbjörn ile Dan de tanışmalarının ardından ilk kez (bir İsveç geleneği olarak) gene saunada sohbet etmişler.

Esbjörn Svensson’un 1993 yılında kurduğu gruba ne kadar değer verdiğini, nasıl her seferinde o grubu ön plana ittiğini birinci elden görmüştüm. Defalarca, çünkü onu hem Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nde, hem de Akbank Caz Festivali’nde dinlemiştik. E.S.T.’yi unutmak mümkün değil. Caz sevmeyen, eşdost hatırına korka korka caz konserlerine gidenleri bile kendi saflarına çekmeyi becerirlerdi. Rock konser mekânlarında, dumanlar ve patlayan ışıklar arasında konserler verirlerdi. İnsanlara bir yandan iyi müzik dinletirken, bir yandan da eğlendiren bir gruptu E.S.T. Artık grubun ruhu olan piyanisti yok ama hiç olmazsa albümleri bizimle…

BİZİ TAKİP EDİN

360,672BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,852TakipçiTakip Et
8,361AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

Öğrenci pansiyonunda yangın: “Merdivenler kitlenmiş, atlamak zorunda kaldık”

Burdur'da, 3 katlı erkek öğrenci pansiyonunun bodrum katındaki kumaş dikim atölyesinde çıkan yangın...

17 yaşındaki Ayten’i bıçaklayıp daha sonra boğarak öldüren şahsa ağırlaştırılmış müebbet

Burdur'un Ağlasun ilçesinde Ayten Keklik'i (17) önce bıçaklayıp, sonra da boğazını sıkarak...

Kılıçdaroğlu: Kimlik üzerinden politika yapılamaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat ve Seda...

Erdoğan’dan Ayasofya açıklaması: İbadete açılmasının faturası çok ağır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda'daki saldırılara ilişkin, "50 Müslüman orada şehit...

Dışişleri’nden Hollanda’daki saldırıya ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Hollanda'nın Utrecht kentinde bugün meydana gelen saldırıyı, faili...

Mansur Yavaş: Trafolara kedi değil fil soksalar fayda etmeyecek

Millet İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, seçim çalışmaları kapsamında...