Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI Eşcinsel hakemi işten atan TFF, tazminata mahkum oldu

Eşcinsel hakemi işten atan TFF, tazminata mahkum oldu

İstanbul 20. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Dinçdağ, avukatı ve TFF’nin avukatı katıldı. Dinçdağ’ın avukatı Fırat Söyle, müvekkilinin askerliğe elverişli olmadığına dair raporu üzerine sağlık sorunu olmamasına rağmen TFF’nin hakemlik yapmasına izin vermediğini savundu. 2009 yılından beri maddi ve manevi yönden mağdur olduğunu kaydetti. Müvekkilinin 2009 yılında TFF’ye verdiği dilekçenin basına sızdırıldığını ileri süren Söyle, müvekkilinin iş bulamadığını, bu süre içerisinde kanser teşhisi konduğunu, ailecek mağdur olduğunu söyledi.


CHA’nın bildirdiğine göre, TFF’nin kusuru ile özel hayatı ve hakemlik hayatının zarar gördüğünü belirtti. Halen herhangi bir işte çalışmadığını kaydeden Dinçdağ, işe de alınmadığını ifade etti.

TFF AVUKATI BAŞKA NEDENLER SIRALADI
TFF avukatı Selda Çiçek Baştürk ise, Dinçdağ’ın dilekçesinin TFF tarafından basına sızdırıldığı iddiasını kabul etmedi. Dinçdağ’ın cinsel yönelimi nedeniyle ayrımcılığa uğramadığını savunan Baştürk, belirlenen atletizm koşusuna katılmadığından hakemlik yapamadığını söyledi. Dinçdağ’ın kanser olmasının davayla bir ilgisi bulunmadığını ifade eden Baştürk, davanın reddedilmesini istedi.

YARGITAY FUTBOL FEDERASYONUNU MAHKUM ETTİ
Yargılamayı sonlandıran mahkeme, kısmen kabul kararı verdi. Mahkeme, TFF’yi 3 bin lira maddi, 20 bin lira da manevi olmak üzere toplam 23 bin lira tazminata mahkum etti.

‘TFF CİNSEL YÖNELİMİNİ DEŞİFRE ETTİ’
Karar sonrasında Dinçdağ ve avukatı basın açıklaması yaptı. Avukat Fırat Söyle, “Müvekkilimin 2009 yılında TFF’ye gönderdiği bir dilekçe üzerine cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği deşifre edilmiştir federasyondaki çalışanlar tarafından. Bununla ilgili Halil İbrahim maddi ve manevi anlamda ciddi sorunlar yaşadı. 2009’dan itibaren kurumsal herhangi bir işe giremedi. Bu süre içerisinde kanser teşhisi konmuş, annesini kanserden kaybetmiştir.

Cinsel yöneliminin deşifre edilmesinden dolayı bir çok kişi tarafından tehdit edildi. İşe alınmamasının en büyük sebebi de cinsel yöneliminden dolayı kamu oyuna yansımış olmasıdır. Çok yoğun mağduriyeti söz konusu oldu.” dedi.

‘BU TAZMİNAT, YAŞANAN SIKINTININ KARŞILIĞI OLAMAZ’
Bununla ilgili 10 bin lira maddi, 100 bin lira da manevi tazminat davası açtıklarını hatırlatan Söyle, “Bugün de mahkeme kararını vermiştir. Mahkeme kısmen kabul kararı verdi, ancak bu karar davanın tam anlamıyla kabul edilmesi demektir. Yani TFF’nin Halil İbrahim Dinçdağ’ı özel hayatını ilgilendiren konunun basına deşifre edilmesi olayını bir anlamda kabul etmiştir.” şeklinde konuştu.

Avukat Söyle şunları kaydetti: “Tabi ki takdir edilen maddi ve manevi tazminat küçük bir rakamdır. Ancak davanın kabul dilmesi söz konusudur. Ayrımcılığa uğrayan bir insanın haklarını takip etmesi açısından adaletin yerini bulduğunu görüyoruz. Bundan dolayı sevinçliyiz. Rakamla ilgili bir temyiz söz konusu olacaktır. Bunca senedir yaşanan bunca sıkıntının karşılığı bu kadar düşük bir manevi tazminat olmaması gerekirdi.”

‘HOMOFOBİYE KARŞI BİR ZAFERDİR’
Halil İbrahim Dinçdağ da, “29 Aralık 2015 futbolda homofobiyle mücadele ve LGBT hareketi için Türkiye’de bir zaferdir. Futboldaki homofobi tabularını yıkmış olduk bu kararla birlikte. Manevi tahribatı kesinlikle karşılayacak bir miktar değildir. Bunun için temyize gideceğiz, gerekli bütün hukuki yollara başvurmaya devam edeceğiz. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Evet haklı olduğum mücadelede mahkeme bir kez daha haklılığımı tescillemiştir. Bunu da tüm kamuoyuyla paylaşıyoruz.” dedi.

DİNÇDAĞ: KARARIN ARDINDAN MHK’YA MÜRACAAT EDECEĞİM

Hakemliğe dönüp dönmeyeceği sorulan Dinçdağ, “Bu karardan sonra TFF Merkez Hakem Kurulu’na yazılı bir dilekçeyle müracaat edeceğiz. Şayet yine bu şekilde duymamazlıktan, görmemezlikten gelmeye devam ederlerse tekrar onlarla ilgili de hukuki işlemi başlatacağız.” cevabını verdi.

Avukat Söyle de bu soru üzerine, “Zaten hakemlik yapmasına engel bir durum söz konusu değil. Şu an Halil İbrahim istediği takdirde atletik koşulara katıldığı takdirde ve tabi ki görevlendirmenin yapılması gerekiyor. Tabi bu süreçte davalı olduğu bir kurum söz konusu. Davalı kurumun kendisini çağırıp tekrar ‘hakemlik yapabilirsin’ demesini, bilemiyoruz tabi ki, bu federasyonun takdirinde olan bir durum. Ama şu an Halil İbrahim hakemlik yapabilecek pozisyonda.” ifadelerini kullandı.

14 yıl hakemlik yapan Dinçdağ, eşcinsel olduğu gerekçesiyle askerlik yapmamak için rapor almıştı. Bu konuyla ilgili TFF’ye de dilekçe göndermişti. Dinçdağ, dilekçesinin basına sızdırılması ve cinsel tercihi nedeniyle hakemlikten atıldığı iddiasıyla TFF’ye tazminat davası açmıştı. TFF ise Dinçdağ’ın cinsel tercihinden dolayı değil hakemlik gereklerini yerine getirmediği için görevine son verdiğini savunmuştu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,529AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Hürmüz Boğazı

Bir süredir çok aktörlü uluslararası krizin yeni merkez üssü Hürmüz Boğazı. Peş...

Milli Savunma Bakanlığı’ndan Ceylanpınar açıklaması: Karşılık verildi

Ceylanpınar'a roket atılması sonucu 5 kişi yaralandı.

Nijerya’da kaçırılan 4 Türk için 44 bin dolar fidye istendi

Nijerya’da bir taş ocağında çalışan 4 Türk vatandaşı, Cumartesi gecesi Kwara eyaletinin...

Trump’tan tehdit: 10 gün içinde dünyadan silebiliriz ama 10 milyon insanı öldürmek istemiyorum

ABD Başkanı Donald Trump, Pakistan Başbakanı İmran Han ile Beyaz Saray'da yaptığı...

HDP’li Temelli: Çözüm istiyorsan çık Afrin’den, Afrinliler geri dönsün

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda “Onurlu barış için demokratik çözüm”...

Ceylanpınar’da patlama

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde bir patlama meydana geldi.

İYİ Parti ilçe başkanına saldırı: 6 kişi gözaltında

İYİ Parti Güngören İlçe Başkanı Ayhan Kurt, bir grubun saldırısına uğradı. Kurt,...

CHP’li Gürsel Tekin: İntiharların en büyük nedeni işsizlik, kamu harcamalarını sıfırlayın

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2009-2018 yılları arasında intihar sayısının 30 bin...

Yurt dışı telefon kaydı 1500 lira oldu, ‘100 liraya kayıt’ başladı

Cep telefonlarının yurt dışı fiyatı Türkiye'ye göre oldukça uygun olması nedeniyle vatandaşın...

Akar-Jeffrey görüşmesinin ardından bakanlıktan açıklama

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Bakan Hulusi Akar'ın, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi...

Sonraki haber