Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI Esenyurt çadır yangını davası: İşçi yakınlarının adalet arayışı sürüyor

Esenyurt çadır yangını davası: İşçi yakınlarının adalet arayışı sürüyor

Marmara Park AVM inşaatında 7 yıl önce çadır yangınında can veren 11 işçiyle ilgili davada, dosyaya yeni eklenen sanıklar “Sorumlu değiliz, vicdanımız rahat” dedi. Aileler, tüm sorumlular hesap verene kadar adalet aramayı sürdüreceklerini duyurdu

İstanbul Esenyurt’taki Marmara Park AVM inşaatında 7 yıl önce barındıkları naylon çadırlarda çıkan yangında hayatını kaybeden 11 işçiyle ilgili davaya dün devam edildi. Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, davaya yeni eklenen sanıklar dinlendi.
Sanık olarak ifade veren Miratek firması yetkilileri ve iş güvenliği uzmanı, olayda herhangi bir sorumluluklarının olmadığını, iş güvenliği ihlallerine ilişkin yaptırım uygulama yetkilerinin bulunmadığını, yapılan işle ilgili sadece danışmanlık hizmeti verdiklerini savunarak, “Vicdanımız rahat” dedi. Kendilerini kusurlu bulan bilirkişi raporuna itiraz eden sanıklar, işin Kayı İnşaat’ın yükümlülüğünde olduğunu vurguladı. Dava 17 Mayıs’a ertelendi.

Savcılık Yargıtay kararına direniyor

Dava 2015 yılında sonuçlanmış, mahkeme ECE Gayrimenkul, Marmara Park AVM, Kayı İnşaat, Miratek ve kamu idarelerini suçsuz bulmuştu. Ailelerin itirazını haklı bulan Yargıtay’ın kararı bozmasının ardından dava yeniden başlamıştı. Mahkeme, Yargıtay’ın bozma ilamına uyarak Kayı İnşaat, Miratek, Marmara Park ve ECE yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı ise Kayı İnşaat hakkında ek kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti. Aileler bu karara itiraz etmiş, itirazları kabul edilmiş, dosya Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmişti. Ancak bu kez de Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Kayı İnşaat yetkilileri hakkında ek kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Aileler, bu karara da itiraz etti. Şu anda dosya Bakırköy Sulh Ceza Hâkimliği’nde incelemede. Öte yandan savcılık, Miratek yetkilileri ve iş güvenliği uzmanı N.Ş.T. hakkında iddianame düzenledi ve bu kişiler sanık olarak yargılanmaya başlandı. Öte yandan aileler, Esenyurt Belediyesi ve İş Teftiş Kurulu Başkanlığı yetkililerinin de yargılanmasını istiyor.

Patrona villa işçiye naylon çadır!

Adalet Arayan İşçi Aileleri, duruşmanın ardından adliye önünde yaptıkları açıklamada, Yargıtay kararına rağmen Kayı İnşaat yetkilileri hakkında dava açılmamasına tepki gösterdi. Yangında abisi Barış Kıyak’ı yitiren Damla Kıyak, tüm sorumlular hesap verene dek mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.

Kıyak, şunları söyledi: “7 yıl boyunca tek talebimiz, bu vahşetin sorumlularının tümünün tespit edilmesi, yargılanması ve en ağır şekilde cezalandırılması oldu. Firma çalışanlarının yargılanması yetmez, işverenler de yargılanmalı dedik. Mart soğuğunda, naylon çadırlarda barındırılan, yanarak ölen 11 işçiyi unutup, destek olmayanlar insanlığından şüphe etsin dedik. Patrona villa, işçiye naylon çadır reva görenler yargılansın dedik. Bizler tüm sorumlular yargılanana kadar adalet aramaya, davalarımızı takip etmeye devam edeceğiz.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,713AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İmamoğlu: Biz hizmet etmek derdindeyiz onlar da ‘aman burayı kaybetmeyelim’ derdinde

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimini iptaline yönelik...

CHP’li Özel’den anket uyarısı: Yalvarıyorum…

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, son günlerde açıklanan...

Bir Yaz Gecesi Rüyası turnede

Aleksandar Popovski’nin yönettiği Bir Yaz Gecesi Rüyası tiyatro oyunu, Anadolu seyircisiyle buluşacak.

İSKİ’deki skandal mülakat soruları meclis gündeminde

HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, İBB'ye bağlı İSKİ'nin 461 personel aldığı...

Alara Çayı üzerine 8 HES projesi var!

Antalya'da, doğa harikası Uçansu Şelalesi'ni oluşturan Alara Çayı üzerinde, 3'üyle ilgili hukuki...

The Marmara Oteli’nin sahibine İBB’den milyonlarca liralık ihale

İsmail Küçükkaya ile Ekrem İmamoğlu’nun canlı yayın öncesi yaptığı görüşme ile ilgili...

İngiliz mahkemesi: Suudi Arabistan’a silah satışı yasağı yasalara aykırı

İngiliz Temyiz Mahkemesi, ülkenin Suudi Arabistan'a silah satışının yasalara aykırı olduğuna hükmetti.

Lahey Büyükelçisi AKP’li Şaban Dişli’nin ağabeyine ağırlaştırılmış müebbet

Hulusi Akar'a darbeyi tebliğ eden eski tümgeneral darbeci Mehmet Dişli, 141 kez...

GRİ Sahne, yedinci yaşını kutluyor

Haziran 2012 tarihinde Ümit Doğan ve Seda Yüz tarafından kurulan bağımsız tiyatro...

Doğu Karadeniz’in 90 yıllık afet bilançosu: 644 ölü

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 90 yıllık sürede meydana gelen 59 sel, heyelan ve...

Sonraki haber