-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL Eski Aladağ Kaymakamı, yurt yangınıyla ilgili ifade verdi

Eski Aladağ Kaymakamı, yurt yangınıyla ilgili ifade verdi

1. Ağır Ceza Mahkemesindeki ikinci celse duruşmaya tutuksuz sanık Ahmet Ziya Filizer ve avukatı katıldı.Yangında mağdur olan tarafların avukatının da davaya katılma talebinde bulunduğu duruşmada savunma yapan Filizer, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi.


AA’nın haberine göre, özel yurtların yılda iki kez denetiminin yapıldığını, görev süresi boyunca da yangın çıkan yurtta ise 8 kişinin 4 farklı zamanda denetim yaptığını belirten Filizer, en son kasım ayında yapılması gereken denetimin ise yangın nedeniyle gerçekleştirilemediğini savundu.

Yapılan denetimlerde yangınla ilgili gerekli güvenliğin alındığına dair rapor verildiğini ifade eden Filizer, şöyle devam etti:

“İddianamede yer alan suçlamalar benim sorumluluğumda olmamıştır. Denetim raporları ilgili mevzuata göre noktasına virgülüne dokunmadan ilgili kişilere tebliğ edilmiştir. Denetimler benim görevimle ilgili değildir. Görev il, ilçe ve şube müdürlerine verilmiştir. Benim görevim yılda iki kez denetimi yapacak ekibi görevlendirmektir. Görev ve sorumluluğum yoktur. Sorumluluk raporu hazırlayandadır.”

Mahkeme başkanının “Denetim raporundaki eksikliklerle ilgili yaptırım yetkiniz yok mu?” diye sorması üzerine Filizer, “Hepsi Valiliğin ve ilgili bakanlığın görev alanı içindedir. Bizim işlem yapma yetkimiz yoktur. 2 yıl boyunca görevimi hakkıyla yerine getirmiş biriyim. Havale makamı olduğumuz için bu raporlar, sümenaltı yapılmış, değiştirilmiş değil icra makamına gönderilmiştir. Suçlamayla ilgili görev ve sorumluluğum yoktur.” dedi.

Filizer, taraf avukatının “Görev süresince yanan yurtta gözlemde bulundunuz mu, yurdu ziyaret ettiniz mi?” sorusu üzerine de yurda gidip gitmediğini hatırlamadığını belirterek, “Görev sürem içinde yurdu ziyaret etme gibi bir sorumluluğum yoktur. Yurdun yerini, penceresini, kapısını hatırlamıyorum.” ifadesini kullandı.

Mahkeme heyeti, mağdurların avukatının davaya katılma talebine daha sonra karar verileceğini belirterek, duruşmayı Kozan Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden yurt yangınıyla ilgili davanın evrakların incelenmesi ve eksikliklerin giderilmesi için erteledi.

Ne olmuştu?

Aladağ ilçesinde 29 Kasım 2016’da özel öğrenci yurdunda çıkan yangında 10 öğrenci, yurt yetkilisinin 6 yaşındaki kızı ve bir eğitmen olmak üzere 12 kişi yaşamını yitirmiş, bazı öğrenciler yaralanmıştı.

FETÖ soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilen eski Aladağ Kaymakamı Ahmet Ziya Filizer hakkında da geçen aylarda “Gözetim ve denetim görevini ihmal etmek suretiyle görevi kötüye kullanma” suçlamasıyla 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

İddianamede sanığın, görev süresi içinde yanan yurdun denetim raporundaki eksiklikleri görüp giderilmesi doğrultusunda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü ikaz etmediği iddiasına yer verilmişti.

Daha sonra kamu görevlileri hakkındaki iddianame ile birleştirilen, yangınla ilgili açılan davanın dördüncü duruşmasında yurtta denetim yapıp rapor hazırlayan kamu görevlilerinden Bayram Aydın, ifadesinde kaymakamlıkta görevli olduğunu yangın ya da iş güvenliği konusunda eğitim alamadığını söylemişti.

- Reklam -

SON HABERLER

Kızgın demir dağladı!

Kızgın demiri uygun ortama bir süre bastırırsanız, dağlamakla kalmaz her yanı saracak...

Türkiye siyasetinin gelip dayandığı çıkmaz

Pazar gününden bu yana Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyla ilgili kınama, analiz vesaire...

Grillo’dan Zelenskiy’e komedyenler zamanı

Avrupa siyasi arenası yeni bir popülist dalganın etkisi altında. Yaşlı Kıta’daki tepkisel...

‘İnsanı insanla kırdılar’

Cumhur İttifakı’nın, yerel seçim öncesi ve sonrası verdikleri mesajları, bana Pir Sultan...

Çok vahim!

Bugün 23 Nisan.Bizim için en büyük bayram!..

Oradaydım

KONUK YAZAR: MURAT EMİR, CHP ANKARA MİLLETVEKİLİSaldırıların...

Gordon Banks: Efsane kaleciyi hatırlarken

Futbola merak salmaya başladığım siyah beyaz yıllarda belleklerimize kazınmış klişelerden biriydi; “İnsanın...

İşçinin ücretinden yargı kararı olmaksızın kesinti yapılmaz

SORU: Özel bir şirkette aktif satış görevlisi olarak çalışmaktayım. Geçen ay bir...

Özel hasta

Hastane ve kitap son yıllarda benim için pek parlak bir ikili olmadı....

AKP’nin YSK temsilcisi: Belgelerimiz tamamen sağlam

Özel, YSK'den ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün yapılan toplantıda İstanbul seçimiyle ilgili...

Sonraki haber