Eski bakan Müslüm Doğan HDP’den istifa etti
21.08.2018 14:47 SİYASET
HDP’nin kurucu MYK üyesi Müslüm Doğan ‘Parti içinde oligarşik yapı oluştu’ diyerek istifa etti.

HDP’nin kurucu MYK üyesi, eski İzmir Milletvekili Müslüm Doğan 24 Haziran seçimlerinden kısa bir süre sonra partisinden istifa etti.

7 Haziran 2015 seçimleri sonrası kurulan seçim hükümetinde Kalkınma Bakanı olarak da bir süre görev yapan Doğan gazeteduvar'a konuştu.

Doğan, “Parti içinde bir oligarşik yapı oluştu. Bu oligarşik yapı partinin demokratikleşmesine, parti paradigmasının gelişmesine olanak vermiyor. Parti içi eleştirilerimiz ciddiye alınmıyor. Bu, demokratik teamüllerin dışında, sözümona siyasi bir irade kendi adına, paradigma dışında, partinin politikası dışında, genel siyaset dışında davranarak kendi iktidarcı anlayışının egemen kılınmasıdır. Bu benim tarafımdan kabul edilecek bir durum değildi” dedi.

“Parti organlarının seçimi, grup başkanvekillerini” örnek gösteren Doğan, “Eğer demokratik bir yapıysanız o arkadaşların yeteneklerini heyete sunmalısınız. Siyaset tarzını, yeteneklerini paradigmaya faydalarını anlatmalısınız. Ama siz bunu dışarıda oluşturup dayatırsanız biz bunu kabul etmeyiz” diye konuştu.

Doğan HDP’yi “yamalı bir bohça” olarak tarif ederek, partinin kurtuluşu demokratik kanalların açılmasından ve ezilen ulus psikolojisinden kurtulmaktan geçiyor değerlendirmesi yaptı.