Anasayfa GÜNCEL Eski iş ortaklarını üniversiteye yerleştirmiş

Eski iş ortaklarını üniversiteye yerleştirmiş

HÜSEYİN ŞİMŞEK [email protected]
h
[email protected]

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kasman’ın görevden alınmasının ardından vekaleten rektörlüğe atanan Prof. Dr. Erdal Çelik hakkında dile getirilen “cemaat bağlantılı iddiasıyla yargılanan işadamından hisse aldığı” iddiaları Meclis gündemine taşındı.

İddialar bununla da sınırlı değil. Prof. Dr. Çelik, 15 Eylül tarihinde göreve geldikten sonra üniversitede tartışmalı atamalara imza attı.


Çelik, hastane Başhekimliğine Prof. Dr. Mete Edizer’i, Genel Sekreter vekilliğine Yrd. Doç. Dr. Recep Yiğit’i atadı. Prof. Dr. Çelik’in atamasını gerçekleştirdiği iki isimle ilgili ticari ilişkisi ortaya çıktı. Ticaret Sicil Gazetesi kayıtlarına göre, Prof. Dr. Çelik ile Prof. Dr. Edizer ve Yrd. Doç. Dr. Yiğit, FETÖ üyeliğinden yargılanan bir iş adamının şirket hisselerini alarak iş ortağı oldu.
Ticaret Sicil Gazetesi’nde 1996 yılında İzmir’de Net Tarım adıyla kurulan, 2013 yılında ismini Net Enerji olarak değiştiren ve 2016 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Teknopark’a (Depark) taşınan şirketin hisse değişimleri yer aldı. Şirketin 200 hissesinden 92’sini elinde bulunduran Mustafa Bilen ile anlaşan üç isim, şirketin sekizer hissesine sahip oldu. Bilen ise 15 Temmuz darbe girişiminin ardından İzmir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde FETÖ/PDY üyeliğinden yargılanmaya başladı. 27 Aralık 2013 tarihinde yaşanan hisse alışverişinin ortaya çıkması üzerine bu üç ismin noter aracılığı ile hisseleri devrettiği iddia edildi.

eski-is-ortaklarini-universiteye-yerlestirmis-396863-1.
CHP İzmir Milletveki Murat Bakan

Başbakan’a soruldu
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren Bakan, Prof. Dr. Erdal Çelik’in ‘FETÖ/PDY bağlantısı’ olup olmadığının araştırılması konusunda başlatılan bir soruşturma olup olmadığını sordu. CHP’li Bakan’ın Başbakan Yıldırım’a yönelttiği sorular şöyle:
“15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında Net Enerji şirketinin ortaklarından Mustafa Bilen “FETÖ’ye üye olmak”tan yargılanırken; diğer yandan ‘FETÖ’ye üye olmak’tan yargılanan kişiyle ilişkili olduğu bilinen Dokuz Eylül Üniversitesi’nin üç öğretim üyesinden birinin rektör vekilliği, diğerinin hastane başhekimliği ve bir diğerinin ise genel sekreter vekilliği görevlerine getirilmesini nasıl açıklıyorsunuz?


‘Hakkında açılan bir soruşturma’ gerekçesiyle görevden alınan Dokuz Eylül Üniversitesi’nin önceki rektörü Prof. Dr. Adnan Kasman’a açılan söz konusu soruşturmanın Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Banu Esra Aslanertik ile Genel Sekreter Ahmet Cevdet Oral tarafından yapılan şikayetler üzerine açıldığı iddiaları vardır. Bu iddialar doğru mudur? Prof. Dr. Adnan Kasman hakkında yürütülen soruşturmanın konusu nedir? Soruşturma kimlerin hangi şikayetleri üzerine açılmıştır ve soruşturmada son durum nedir?

***

Vekil öğretmenliğe de atandı

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik hakkındaki iddialar, ticaret ilişkisi ve FETÖ bağlantılı isimden hisse alımı ile sınırlı kalmadı. Çelik, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bülent Çukurova’yı göreve geldiğinde istifa ettiremeyince yerine kendini vekil olarak atadığı da iddia edildi. Prof. Dr. Bülent Çukurova’nın hakkında herhangi bir suçlama, soruşturma ya da mahkeme kararı olmamasına rağmen görev süresi dolmadan müdürlükten el çektirilmesi yargıya taşındı. Prof. Dr. Çukurova, Rektör Vekili Çelik hakkında görevi kötüye kullanmak suçlamasıyla suç duyurusunda bulunuldu.

- Reklam -

SON HABERLER

İzmir’de, CHP’den alternatif 19 Mayıs kutlaması

CHP İzmir İl Başkanlığı'nca düzenlenen kutlamada partililer, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19...

Yılmazköy’de jeotermale geçit yok

AYCAN KARADAĞAydın’ın Efeler İlçesi Yılmazköy Mahallesi Kanalyolu...

AKP’li eski başkana borç tepkisi: İlçeyi satsak o kadar etmez

Ordu'nun Çamaş ilçesinde yeni belediye başkanı MHP'li Mahmut Ayparçası, önceki dönemden yani...

Samsun’da ‘İmamoğlu’ coşkusu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda...

Sakarya’da silahlı kavga: 4 ölü, 4 yaralı

Sakarya'nın Arifiye ilçesinde 4 kişinin öldüğü, iki kişinin yaralandığı kavganın ardından yaralıların...

40 şehirde on binler ırkçılığa karşı yürüdü

Avrupa Parlamentosu seçimlerine bir hafta kala Almanya'nın çeşitli kentlerinde on binlerce gösterici,...

ABD’li rahip, Uganda’ya ‘ilaç’ diye çamaşır suyu sattı

ABD’li rahip Robert Baldwin’in, yaklaşık 50 bin Ugandalıya HIV/AIDS, kanser, sıtma ve...

Erdoğan’dan 19 Mayıs konuşması

Samsun Tütün İskelesi önünde düzenlenen resmi tören AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,...

Mısır’da piramitlerin yakınında patlama

Mısır'ın başkenti Kahire'de, Gize Piramitleri yakınlarında turistleri taşıyan bir otobüste patlama meydana...

Avusturya Cumhurbaşkanı erken seçim tarihini açıkladı

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander van der Bellen, koalisyon hükümetini devam ettirmeme ve erken...

Sonraki haber