Et piyasası dengelendi, sakatat fiyatları uçtu

Türkiye genelinde artan et fiyatları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın devreye girmesiyle aşağı çekilirken, bu kez sakatat fiyatlarında 5 yıl içerisinde yüzde yüz oranda artış yaşandı. Geçmişte pek rağbet görmeyen kelle, bacak, ciğer, böbrek, yürek, işkembe gibi sakatat ürünlerinin tüketimi son yıllarda artarken, fiyatları büyük artış gösterdi. Gastronomi kenti olan ve et ile sakatat tüketiminin yoğun olduğu Antep’te sakatatlardan yemek ve kebap yapan işletmeler, fiyatların artışından yakınıyor.


İlgi artınca fiyat yükseldi
Sakatata olan ilgilinin kırmızı etten daha fazla olduğunu belirten Antepli esnaf Sakıp Çadır, “Sakatata ilgi etten daha yoğun. Çok eskiden bundan 25 yıl öncesine kadar bir kilogram ciğer 200 gram et fiyatına tekabül ediyordu. Şimdi ise bir kilogram ciğer bir kilogram etten pahalı. Sakatatın az bulunması bizim işletmemizde fiyatları artırıyor. 5 yıl önce kelle paça çorbasını 8 TL iken şu an 16 TL’den satıyoruz” şeklinde konuştu. Antep’te küçükbaş hayvancılığın yaygın olduğunu hatırlatan Çadır, Türkiye’nin batı illerindeki et ihtiyacının karşılanması için Güneydoğu ve Doğu Anadolu illerinden gönderilen hayvanların sakatatlarının Antep, Urfa ve Diyarbakır gibi illerde kaldığını kaydetti. Bu kalan sakatatlarla bölgedeki ihtiyaca cevap verebildiklerini anlatan Çadır, “Gaziantep koyunu lezzetli olduğu için günlük 2 veya 3 bin civarında batı vilayetlerine koyun gider. O giden koyunların kellesi ve ciğeri Gaziantep’te kalır. Bu bile şehrin ihtiyacını zor karşılıyor. Günlük bu ticaret olmazsa Gaziantep’te ne kelle ne ciğer bulunur“ ifadelerini kullandı.

Önceden ‘bedavaydı’
Antep’te sakatatı yıllar önce bedavaya aldıklarını vurgulayan Çadır, şimdi fiyatların cep yaktığını kaydetti. Çadır, “Kellenin tanesini 17 TL’den alırken ciğer, yürek, böbreğin ise kilogramını 40 TL’den alıyoruz” diye konuştu.


BİZİ TAKİP EDİN

359,029BeğenilerBeğen
54,863TakipçiTakip Et
1,081,069TakipçiTakip Et
7,444AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL