Anasayfa ÖZEL Ethem için AYM kararı da belli: İç hukuk, ‘tükenmeden’ tükendi

Ethem için AYM kararı da belli: İç hukuk, ‘tükenmeden’ tükendi

Ethem Sarısülük’ü öldüren polis Ahmet Şahbaz’ın 15 bin TL ile cezalandırılması vicdanları bir kez daha yaraladı. Ailenin avukatı Bayraktar, “İktidar mesajı verdi, polis doğrudan cinayet işleyecek hale geldi, yargı onadı. Bu politika ilan edildi” diyor

Yargıtay da, “İnsan canı ucuz” dedi… 1 Haziran 2013’te Ankara Kızılay’daki Gezi Direnişi’nde, Ethem Sarısülük’ü kafasına kurşun sıkarak öldüren polis Ahmet Şahbaz’ın 15 bin TL ile cezalandırılması vicdanları bir kez daha yaraladı.

Gezi’de gerçek suçlular yerine, yasal haklarını kullanıp özgürlüklerden yana tavır koyanlar yargılanırken, ‘ucuz karar’ tepki çekti. Aile sonucu, “Biliyorduk ama yine de bir kez daha yaralandık” diye değerlendirirken, davanın avukatı, “Aslında iç hukuk yolları tükenmeden, tükendi. AYM’nin siyasal baskılara boyun eğip kararı bozmasını düşünmüyoruz” dedi.

‘Yine de içimiz yandı’

Ethem Sarısülük’ün abisi Mustafa Sarısülük kapanan davayı şu ifadelerle değerlendirdi: “Bildiğimiz için çok şaşırmadık ama yine de içimiz bir kez daha yandı. Uygun ceza biraz olsun vicdanları rahatlatacaktı. Mücadeleyi sadece Ethem ya da kendimiz için değil aynı zamanda ceberut devlet ve siyasi iktidar tarafından tüm ezilenler, yok sayılanlar adına yürütüyorduk.”

Sarısülük, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu bir ödüldür. Yargıtay, vermiş olduğu bu vahim, tehlikeli kararla, kolluğa, ‘Bundan sonra hak arayana karşı, korkmadan, görevinizi yerine getirin, gerektiğinde silahınızı kullanıp insanları öldürün, ‘hukuk’ arkanızda mesajı verdi. Bunu kurumsallaştırdı.”

İlginizi çekebilir:  Polis saldırısıyla bebeğini kaybeden E.Ö'ye 17 bin tazminat

Sarısülük, “Cinayet kameraların önünde gerçekleşti ve bütün dünya izledi. Yargıçların verdiği kararın önemi yok. Halkın vicdanında Ahmet Şahbaz’ın cezası zaten verildi” ifadelerini kullanırken, Anayasa Mahkemesi’nden de (AYM) bir sonuç beklemediklerini dile getirdi.

Dava avukatlarından Kâzım Bayraktar ise, “Bir ay içinde AYM’ye başvuru yapacağız ancak görünen o ki iç hukuk yolları tükendi. Henüz tükenmeden tükendi” dedi: “Çünkü AYM’nin de davada beklediğimiz ölçüde adil bir karar vereceğini düşünmüyoruz.”

Bayraktar bu olumsuz düşüncenin nedenini şöyle temellendirdi: “İktidar, kolluğun halka karşı işlediği şiddette cezasızlık politikası uyguluyor. Bu eskiden beri böyle olsa da özellikle Gezi’den sonra farklı bir notaya ulaştı. Polisin eli; Kemal Kurkut örneğinde olduğu üzere kaçan bir genci vuracak, hatta 25 yaşındaki Dilek Doğan’ı gece yarısı ailesinin gözü önünde öldürecek kadar rahatlatıldı. Garanti sağlandı. İktidar mesajı verdi, polis doğrudan cinayet işleyecek hale geldi, yargı onadı. Bu politika ilan edildi.”

‘Katilin avukatı mahkemeyi tehdit etmişti’

Bayraktar, Sarısülük davasının, cezasızlığın nasıl işlediğini göstermesi açısından emsal olduğunu da aktardı: “İlk yargılanmada polise 7 yıl 9 ay 10 gün hapis verilmişti. Erdoğan çıkıp, ‘Paralel yargı polisimize işte bu kadar ceza verdi’ diye konuştu. Hemen ardından, dosya savcısı cezaevine atıldı. Mahkeme heyeti başkanı hakim sürgün edildi. İkinci yargılamada, Aksaray’daki bir duruşmada polisin avukatı, mahkeme heyetine parmak sallayarak,‘Ceza verirseniz siz de bedel ödersiniz” dedi, üstelik bu tehditin kayıtlara geçmesini istedi.”

***

NE OLMUŞTU?

• 1 Haziran 2013’te Kızılay’daki Gezi Direnişi’nde polis Ahmet Şahbaz tarafından başından vurulan Sarısülük, doğum günü olan 14 Haziran’da yaşamını yitirdi.

• Emniyet tarafından saklanan Şahbaz, 24 Haziran 2013’teki ifadesi sonrası “meşru müdafaa” gerekçesiyle serbest kaldı.

• Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan davaya peruk, takma bıyık ve gözlük takarak gelmesi tepki çekti.

• 7 Temmuz 2014’te tutuklanan, 3 Eylül 2015’te tahliye edilen Şahbaz’a dava sonunda 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası verildi.

• Yargıtay kararı bozdu. Dosya güvenlik gerekçesiyle Aksaray 1. Ağır Ceza Mahkemesi gönderildi. Burada tekrar yargılanan sanık duruşmalara getirilmedi.

• Sonuç olarak ‘taksirle ölüme neden olmak suçundan’ 10 bin 100 TL adli para cezası verildi. Bu paranın emniyette polis memurlarından toplanan para ile ödeneceği iddia edildi.

• Yargıtay 1. Ceza Dairesi, cezayı az bularak kararı bozdu ve ceza 15 bin 200 TL’ye çıkarıldı ve bu haliyle onandı. Böylece karar kesinleşti.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,718AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Akşener’den Erdoğan’a: ‘Ananı da al git’ dediğin çiftçiden özür diledin mi?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul seçimlerinde...

“Ses kaydı Frida’ya ait değil”

Ünlü Meksikalı ressam Frida Kahlo'ya ait olduğu düşünülen ses kaydının bulunduğuna dair...

MHP’li Aliağa Belediyesi’nde işçi kıyımı devam ediyor

MHP’li Aliağa Belediyesi geçtiğimiz bir ay içerisinde toplam 132 işçiyi işten çıkarttı....

İstanbul Caz Festivali, müzik endüstrisinde cinsiyet eşitliğini hedefleyen Keychange programına dahil oldu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 22 yıldır düzenlenen İstanbul Caz Festivali,...

Afrika’nın en büyük kupası başlıyor

Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) tarafından bu yıl 32'ncisi gerçekleştirilecek organizasyon, 21 Haziran-19 Temmuz...

İki seçim arasındaki seçmen hareketliliği açıklandı

YSK, İstanbul'da iki seçim arasındaki seçmen hareketlerine ve oy kullanamayacak yurttaşlara ilişkin...

AB, Rusya’ya yaptırımların süresini uzattı

Avrupa Birliği (AB), Rusya'ya uyguladığı yaptırımların süresini bir yıl uzatma kararı aldı. 

Boris Johnson başbakanlık koltuğuna bir adım daha yaklaştı

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti'nin liderlik yarışının dördüncü tur oylamasında da eski Dışişleri...

YÖK üniversite programları için kontenjanları belirledi

Yükseköğretim Kurumu (YÖK), üniversite kontenjanlarıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İYİ Parti kurucularından Metin Bozkurt’a saldırı

İstanbul Beylikdüzü'nde iş yerinin otoparkında 8 kişilik grubun saldırısına uğrayan İYİ Parti...

Sonraki haber