Anasayfa ÖZEL Evdeki hesap tutmadı

Evdeki hesap tutmadı

İktidar ittifakı için işler hiç olmadığı kadar zor bir halde bulunsa da hâlâ kazanma ihtimalleri yok olmuş değil. Ancak bu sürecin iktidar açısından kapanmaz bir yarayla sonuçlanma ihtimali de en az onların kazanma ihtimalleri kadar gerçek

Erdoğan-Bahçeli ittifakı, 24 Haziran “başarısından” sonra yerel seçimlerde birkaç şehri halledip çok fazla sorun yaşamayacaklarını düşündü. Önce gerilir gibi olan ilişkiler kısa süre içerisinde masa başında çözüldü ve iş sahaya kaldı.

Rakamları masada değerlendirince İzmir dışında tüm büyükşehirleri Cumhur İttifakı’nın kazandığı bir tablo vardı. Buna Eskişehir, Aydın, Hatay gibi CHP’nin açık ara kazandığı iller de dâhil. AKP-MHP kendi arasındaki sorunu hızla çözüp yola koyulduğu dönemlerde, Millet İttifakı’nın sorunları aşamamış olması Erdoğan’ın yüzünü güldüren bir gelişmeydi. Buna bir de MHP tabanı ile AKP’lileri bir arada tutacak “beka” çizgisi eklenince sorun kalmıyordu. Cumhur İttifakı’nın evdeki hesabı buydu.

‘BEKA’ SÖYLEMİ

AKP’nin kuruluşunun hemen ardından girdiği Kasım 2002 seçimleri dışında yüzde 40’ın altına gerilediği tek seçim 2009 yerel seçimleri oldu. Yüzde 39 civarında alınan oy, yerelde iktidarda kalmasını sağladı ama parti içerisinde tartışmalara da neden oldu. Bu gerilemenin 2008 krizi sonrasında olması kuşkusuz tesadüf değildi. Milyonlarca işsizin, iflas eden esnafın doğal tepkisiydi. Şimdilerde yaşanan kriz çok daha derin ve sarsıcı. Üstelik uzun süren bir ekonomik kriz var. Son 5-6 aydır da ateşi direkt evleri sardı. Erdoğan durumun farkında. Bir yandan krizin yıkıcı etkilerini seçim sonrasına ertelemeye çalışırken diğer yandan da daha büyük bir tehdit algısı yaratarak MHP-AKP seçmenini bir arada tutmaya çalışıyor. Sokağın havası ile kamuoyu araştırmaları, Erdoğan ve Bahçeli’nin tüm gayretlerine rağmen şu ana kadar tatmin edici bir sonuç alamadıklarını gösteriyor. Herkes son düzlükte Erdoğan’ın hamlesini bekliyor.

İlginizi çekebilir:  YKS'ye giren öğrencilere Binali Yıldırım 'seti' dağıtıldı!

DEV PROJELER KARIN DOYURMADI

31 Mart seçimleri süresince Erdoğan-Bahçeli ikilisi iki noktada çok sıkıştı. Birincisi, halkın temel gündeminin ekonomik kriz olması. Seçime altı gün kalmasına rağmen bu durum değişmedi. Erdoğan’ın 20 gün önce söylediği, “Seçmen daha havaya giremedi” sözleri hâlâ geçerli. Seçmen, ilerideki “beka”ya değil, bugün yaşadığı cep yangınına bakıyor.

Cumhur İttifakı’nı zorlayan ikinci neden de ekonomiyle ilgili. Yollar, köprüler, hava alanları, hastaneler gibi dev projeler, AKP propagandasının en gözde unsurları oldu. Ancak seçmen için bunların çok kıymeti kalmadı. Dev projeler hayata geçiyor ama halk daha da yoksullaşıyor. Yurttaş bugün ailesinin geçimine katkı sağlayacak somut adımlar bekliyor.

Bu yüzden kampanyanın ilk günlerinde ‘dev proje’ yarışına giren AKP-MHP adayları bugünlerde seçmeni hatırlayıp “Neye ihtiyacınız varsa onu yapacağız” demeye başladı.

SEÇİMLERDE NE OLUR?

Kim kazanır sorusu hâlâ çok ortada. AKP-MHP blokunun rahat başladığı seçimlerin öyle ilerlemediği artık net olarak gözüküyor. Ama hâlâ kazanma ihtimalleri yok olmuş değil. Yine de bu sürecin iktidar kanadında kapanmaz bir yarayla sonuçlanma ihtimali de en az onun kadar gerçek.

Daha iyi bir muhalefet kuşkusuz fişi çekebilirdi. Muhalefet partilerinin boşluklarını adaylar doldurmuşa benziyor. Aday isimlerinin bu kadar çok öne çıktığı başka bir seçim neredeyse yok. Aday isimler meselesinde muhalefetin birkaç adım önde olduğu da gerçek.

İlginizi çekebilir:  Bahçeli mehter marşıyla geldi, sessiz sedasız döndü

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,674AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ağrı’da aşırı yağışların yol açtığı selde 4 kişi hayatını kaybetti

Ağrı'nın Diyadin ilçesinde etkili olan selde 2'si çocuk, 4 kişi hayatını kaybetti.

Erdoğan: Herkesi kucaklamak için geliyorum diyen kişi, bu milletin, devletin valisine it diyor

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kadim Dostlar Buluşması programında konuştu....

Rusya: Sınırlarımıza yaklaşan Amerikan B-52N’lere önleme yapıldı

Su-27 savaş uçaklarının, Karadeniz ve Baltık Denizi yönünden Rusya sınırlarına yaklaşan Amerikan...

Ekrem İmamoğlu’nun burs desteği sözüne İBB’den açıklama

CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP'nin İstanbul Büyükşehir...

Arap Birliği Genel Sekreteri: Türkiye neo-Osmanlıcılık kisvesi altında Siyasal İslam’ı teşvik ediyor

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Türkiye ve İran'ı Ortadoğu'da genişleme...

İstanbul seçimine 6 gün kaldı: İmamoğlu ve Yıldırım bugün ne yaptı?

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine yönelik iptal kararının...

İmamoğlu: Her şey çok güzel oldu

YSK kararı ile mazbatası iptal edilen Ekrem İmamoğlu, Küçükçekmece'de miting düzenledi. İmamoğlu...

CHP’li Ağbaba: Çalınan Türkiye’nin itibarıdır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 31 Mart'ta yapılan...

Mısır’ın eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi yaşamını yitirdi

Mısır'ın eski Devlet Başkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda hayatını kaybetti.

İmamoğlu’ndan Sayıştay raporlarına dair açıklama: Sayıştay’ın web sitesinde rapor halen bulunmaktadır

CHP'nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu ve AKP'nin İstanbul adayı Binali Yıldırım'ın katıldığı...

Sonraki haber