Evrensel muhabiri Kemal Özer tutuklandı
15.09.2017 16:13 GÜNCEL
4 Eylül'de gözaltına alınan Evrensel Gazetesi Dersim Muhabiri Kemal Özer, savcılıktaki işlemlerinin ardından tutuklama talebiyle Sulh Ceza Mahkemesine sevk edildi. Mahkeme Özer'in "örgüt üyeliği" iddiasıyla tutuklanmasına hükmetti.

Evrensel Gazetesi Dersim muhabiri Kemal Özer, savcılıktaki işlemlerinin ardından tutuklama talebiyle Sulh Ceza Mahkemesine sevk edildi. Mahkeme gazeteci Özer'in "örgüt üyeliği" iddiasıyla tutuklanmasına hükmetti.

Evrensel'in haberine göre, Kemal Özer, 4 Eylül'de Ovacık-Dersim yolundaki arama noktasında durdurularak gözaltına alınmış ve Tunceli Emniyet Müdürlüğüne götürülmüştü. “Örgüt üyeliği” suçlaması yöneltilen Özer'in gözaltı süresi 7 olarak belirlenmiş daha sonra bu süre 1 hafta daha uzatılmıştı.

Daha önce, yaptığı çevre haberleri nedeniyle tehdit edilen Kemal Özer'in gözaltına alınmasına Dersimliler, yaşam savunucuları ve sendikalar başta olmak üzere geniş bir kesimden tepki yağmıştı.

Özer'in gözaltına alınmasına tepki gösteren Türkiye Gazeteciler Sendikası, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Kuzey Ormanları Savunması, Dersim Ekoloji Meclisi, SES Dersim Şubesi ve 6 milyon işçiyi temsil eden İngiltere Sendikalar Konfederasyonu (TUC) da eklendi. Sendikacılar Kemal Özer'in ve tutuklu Evrensel yazarıYusuf Karataş'ın derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı.