EYT’liler Ankara’ya sığmadı

Ülkenin tüm illerinden Ankara’ya gelen EYT’liler, yıllardır taleplerine kulak tıkayan hükümete seslendi: EYT’nin hesabı sandıkta sorulacak! Emeklilik hakkımızı istiyoruz

türkiye’nin tüm illerinden on binlerce Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) emekçi, dün Ankara’da bir araya geldi. EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin çağrısıyla gerçekleşen buluşmada hükümete seslenen emekçiler, “Emeklilik hakkımız, söke söke alırız”, “EYT’nin hesabı sandıkta sorulacak!” sloganları attı.

Sabah saatlerinde Ankara’ya varan EYT’liler, önce Anıtkabir’i ziyaret etti. Ardından otobüslerle Yenimahalle’de bulunan Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ne gelen EYT’liler toplantının yapılacağı salona sığmadı. Salon girişinde uzun kuyruklar oluşurken, içeriye giremeyen binlerce emekçi binanın önünde bekledi. Salonun önünde kurulan imza stantlarında 1999 yılında çıkarılan ve hukuksuz biçimde geriye dönük işletilen 4447 sayılı yasanın iptali için imza toplandı.

Hükümete ve TRT’ye tepki

Coşkunun hiç eksik olmadığı buluşmada işçiler, seslerini duymayan hükümete ve başta TRT olmak üzere medya kuruluşlarına tepki gösterdi. Buluşmaya DİSK ve Türk-İş’e bağlı sendikaların yöneticileri ve üyeleri de geldi. Birleşik Metal-İş üyesi metal işçileri Gebze’den gelerek buluşmaya katılırken, Soma’dan gelen maden işçileri de sarı baretleriyle salonu selamladı.

TİP milletvekilleri Erkan Baş ve Barış Atay, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İYİ Parti Muğla milletvekilleri, CHP-İYİ Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın da katıldığı toplantıya, EYT ile ilgili teklifin Meclis’te görüşülmesi yönünde oy kullanılmasının ardından görevden alınan ve ihraç edilen eski MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta’nın da gelmesi dikkat çekti.

Hakkımız olanı istiyoruz

EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boraz Özüpak, il il gerçekleştirdikleri toplantılarla çığ gibi büyüdüklerini ve şimdi de Ankara’da buluştuklarını belirterek, sonuç alana kadar mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. İktidar kanadından yapılan ‘boş işler’ şeklindeki değerlendirmelere tepki gösteren Özüpak, “Hakkımızı istemek boş iş değildir!” dedi. EYT ile son Meclis görüşmesi nedeniyle kızgın ve kırgın olduklarını dile getiren Özüpak, “Yıllardır ceplerimizden çıkan primlerin emeklilik maaşı olarak iade edilmesini istiyoruz. Hakkımız olanı istiyoruz” diye konuştu.

BİZİ TAKİP EDİN

360,122BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,931TakipçiTakip Et
7,954AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL