Anasayfa YAZARLAR Ezan düşmanları

Ezan düşmanları

Pazar günü bu köşede özetle “Türkiye’de bir beka sorunu yok ama bir ekonomik kriz var” demiştik. Pazartesi açıklanan resmi verilerle birlikte, adını koyamasa da bizzat iktidar da krizin varlığını kabul etmiş oldu.

Verilere göre Türkiye ekonomisi 2018 yılının son çeyreğinde yüzde 3 oranında küçüldü ve 2018 ekonomik büyümesi sadece yüzde 2.6 olarak gerçekleşti. 2017 büyümesinin yüzde 7.4 olduğu akla getirildiğinde düşüşün hayli dramatik olduğu açık.

İnşaat sektöründeki küçülmenin yüzde 8.7’yi bulması inşaata dayalı ekonomi modelinin çöküşünü açık bir şekilde ortaya koyarken, sanayideki yüzde 6.4’lük ve tarımdaki yüzde 0.5’lik küçülme, üretimin ne noktaya geldiğini gösterdi.

İç talepteki düşüş ise yüzde 8.9’u buldu ki bu da halkın tüketim olanaklarının ne ölçüde daraldığını ve yoksullaşmanın boyutlarını anlamak açısından son derece önemli ipuçları veriyor.

Küçülen bir ekonomi ve hem yüksek enflasyon hem de yüksek işsizlik… İktisatçı Mahfi Eğilmez’in “ekonomik küçülme ve yüksek enflasyonun bir arada bulunması” üzerinden “slumpflasyon” diye adlandırdığı bu krizin siyasal sonuçları ve 31 Mart yerel seçimlerine bir etkisi olacak mı peki?

Şöyle bir hatırlatma yapalım: Dünya ekonomisi 2008’de çok büyük bir kriz yaşamış, kriz Türkiye’yi “teğet geçmiş” ama yine de siyasal sonuçlar yaratmış ve 2007 genel seçimlerinde yüzde 46.5 oy alan AKP’nin oyları 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde 38.8’e düşmüştü.

Kuşkusuz “her ekonomik krizde iktidarın oyları otomatik olarak düşer” gibi fizik yasalarına benzeyen bir yasadan söz edemeyiz ama ekonomik kriz dönemlerinde iktidar partilerinin oylarının düşme potansiyelinin arttığı, oyların düşme eğilimine girdiği de aşikârdır. Bu nedenle, yaşanan derin ekonomik krizin seçmen tercihleri üzerinde etkili olacağını ve bunun iktidar partisinin oylarına negatif bir şekilde yansıma ihtimalinin hayli yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Üstelik iktidar da bunun farkındadır ve “anketlere güvenmiyorum”dan tutun da Mansur Yavaş’a açılan soruşturmaya, Meral Akşener’e hapis tehdidinden tutun da “illet, zillet ittifakı”na uzanan bir genişlikte bu farkındalık hali rahatlıkla gözlemlenebilmektedir.

Seçim söyleminin “beka” üzerine kurulması da tam olarak bununla ilgilidir. İktidar en iyi bildiği işi yapmakta ve siyaseti dost-düşman ikiliğine hapsederek, toplumu kutuplaştırarak, güvenlik kaygılarına ve korkulara oynayarak oy toplamaya çalışmaktadır.

Ancak yine pazar günkü yazıda söylediğimiz üzere içeride ve dışarıda düşman icat etmenin sınırlarına gelinmiş durumdadır ve şapkadan yeni bir tavşan çıkarılamamaktadır. Beka söylemiyle pratikte olup bitenler arasında büyük bir açı, büyük bir inandırıcılık sorunu vardır ve bu söylem ekonomik kriz adlı hakikatin üzerini örtmeye yetmemektedir.

İşte tam da böyle bir konjonktürde, havuz medyasından bir tetikçinin 8 Mart yürüyüşüne polis saldırısı anını sosyal medya hesabından ahlaksızca “ezanı ıslıkladılar” diyerek paylaşması ve akabinde havuz medyasının bu yalanı haberleştirmesi, ertesi gün “Reis”in miting meydanlarında bunu diline dolaması ve sonrasında atılan manşetler, ortada bir tesadüf olmadığını göstermektedir.

Açık bir şekilde, iç ve dış düşman icadının sınırlarına gelindiği an “ezanın ıslıklanması” yalanı devreye sokulmuş, beka söyleminin altı “ezan, bayrak düşmanları” hamasetiyle doldurulmak istenmiştir.

Yapılması gereken ise çok açıktır: Yalanın karşısına hakikat konulmalı, hakikatin üzerine hamasetin örtülmesine izin verilmemelidir. O hakikat ekonomik kriz, yoksullaşma, enflasyon ve işsizliktir.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,893AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Bakan Akar’dan CHP’ye ziyaret

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti. 

AKP’li Yavuz’dan seçim sonucuna ilişkin açıklama

31 Mart seçim sonuçlarına ilişkin, "Sandıkta bir şeyler oldu" açıklamasıyla kamuoyunun ti'ye...

Ekrem İmamoğlu mazbatasını ne zaman alacak?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu mazbatasını yarın alması bekleniyor.

Camide üniversiteli kadını taciz eden erkek tutuklandı: “Şeytana uydum”

Konya'da 62 yaşındaki emekli erkek Mazhar O., namaz kılmak için camiye giren 20...

Yandaş Cem Küçük: Rabia Naz olayı örtülmüştür

Yandaş gazeteci Cem Küçük katıldığı bir televizyon programında "Rabia Naz olayı örtülmüştür....

DSP Genel Başkanı Aksakal: İmamoğlu’nu tebrik ediyorum

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonucuna ilişkin açıklama...

Ali İhsan Varol: Senin gibi bir satılmış şimdiye kadar 806.415 defa pişman olmuştur

23 Haziran İBB seçimlerinden sonra dikkat çeken bir paylaşım da Ali İhsan...

Haluk Levent, ‘Ekrem İmamoğlu’ anısını paylaştı: Seçim bitti, artık yazabilirim

Sanatçı Haluk Levent, dün yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazanan Ekrem İmamoğlu ile...

Almanya’da 2 savaş uçağı havada çarpıştı

Almanya’da iki savaş jeti havada çarpıştı. Jetlerin pilotlarının sağlık durumları henüz bilinmiyor.

Soylu, İstanbulluların tercihini beğenmedi

İçişleri Bakanı Süyleman Soylu, Diyanet İşleri Başkanlığı Göç ve Manevi Destek Merkezi...

Sonraki haber