Anasayfa GÜNCEL 'Ezan ıslıklandı' provokasyonunda yandaş yazarlar, gazetelerini yalanladı

‘Ezan ıslıklandı’ provokasyonunda yandaş yazarlar, gazetelerini yalanladı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Taksim’de düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü’nde ‘ezan ıslıklandı’ provokasyonuna yandaş gazeteler manşetten destek verirken, gazetelerin yazarları sosyal medya hesaplarından olayın ‘yanlış anlaşıldığını’ belirterek özür diledi.

8 Mart’ta Taksim’de düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü’nde polis, kadınlara gaz ve plastik mermiyle saldırmış, yürümelerine izin vermemişti. Eylemin ardından yandaş gazetelerden servis edilen görüntülerle, kadınların eylem sırasında attığı sloganlar ve çaldığı ıslıklar ile o sırada okunan ezanın ‘bastırılmak istendiği’ öne sürülerek provokasyon kampanyası başlatılmıştı. Bu görüntülerin yayılmasının ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan da kadınları hedef göstererek, “Bunlar bayrağımıza ve ezanımıza saygısızlık yaparak doğrudan istiklalimize ve istikbalimize saldırıyorlar” diye konuşmuştu.

Bugün, iktidar yanlısı basın bu sözleri manşetine taşıyarak yürüyüşü hedef aldı. Öte yandan, Türkiye gazetesi yazarları, gazetelerini yalanlayarak sosyal medya hesaplarından bu haberlere tepki gösterdi ve olayın “provokasyon” olduğunu söyledi. Türkiye yazarı Fatih Tezcan, olayla ilgili şunları söyledi:

“Türkiye bu olayı konuşuyor. Sözde Kadın özde Kaos Hareketi’ne karşı kamuoyunu en çok uyaran benim. Ancak burada ‘ezanı protesto’ yok. Polis yürüyüşü durdurdu sanıyorlar, Polisi protesto için düdük çalıp gürültü yapıyorlar ve kendi gürültülerinden ezanı duymuyorlar. İşin aslı bu.”

Gazete yazarlarından Süleyman Özışık da bugünkü yazısının ilgili bölümünde ‘ezan’ provokasyonuna değinmiş ve “(…) O sırada ezan okunuyor ve bu ucubeler, okunan ezanı susturmak için ıslık çalmaya başlıyor. Yuhalayanlar, küfredenler, çığlık atanlar ve düdük çalanlar ezan okunmaya devam ettikçe âdeta öfke nöbetleri geçiriyor. Bütün bunlar azılı diktatör denilen adamın ülkesinde yaşanıyor. İçimden bazı şeyler söylüyorum ama buraya yazmayacağım! Ayıp olur!” satırlarını yazmıştı. Ancak Özışık, ilerleyen saatlerde twitter hesabından yaptığı paylaşımda özür dileyerek, ezanı susturmak için ıslık çalındığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

YANDAŞ GAZETELERDEN TEK MANŞET

Gazete yazarları haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtip özür dilerken, Türkiye’de yayımlanan iktidar yanlısı birçok gazete, Erdoğan’ın sözleri üzerinden ‘ezan ıslıklandı’ haberlerini manşete taşıdı.

SARIKLI VE CÜBBELİLER TAKSİM’DE YÜRÜDÜ

Haberlerin sosyal medyada yayılmasının ardından dün gece cübbeli ve sakallı bir güruh Taksim’de tekbir çekerek yürüyüş yaptı. Grup polis müdahalesiyle dağılırken, saat 11.00 sıralarında Ülkü Ocakları çağırısıyla Galatasaray Meydanı’nda toplanan bir grup daha yürüyüp dağıldı.

AKP’li Mustafa Yeneroğlu, twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yapılan yürüyüşlere tepki gösterdi ve “Ezanın bu şekilde korunmaya, hele insanları incitmeye ve kaba kuvvetle korkutmaya ihtiyacı yok.” dedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,688AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Dikili’de çevre paneli: Verilen kararlar yok sayılıyor

Dikili Belediyesi Kültürevi’nde gerçekleştirilen ve Dikili Emek ve Demokrasi Platformu tarafından organize...

Menemen’de fayton dönemi kapandı

İzmir'in Menemen ilçesinde faytonların faaliyetlerine son verildiği bildirildi. Menemen Belediye Başkanı CHP'li...

De Colo, CSKA Moskova’dan ayrıldı

Rusya ekibi CSKA Moskova'nın Fransız skorer basketbolcusu Nando De Colo, takımından ayrıldı.

Hindistan’da 100’den fazla çocuk, liçi meyvesi nedeniyle öldü

Hindistan'da, 100'den fazla çocuk beyin iltihabı nedeniyle hayatını kaybetti. Yetkililer hastalığa ülkede...

Japonya’da 6,8 büyüklüğünde deprem

Japonya'nın kuzeydoğusunda 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Salda Gölü’ndeki gölet projesine mahkemeden iptal kararı

Burdur'da, Salda Gölü'nü besleyen su kaynakları üzerine Devlet Su İşleri'nin (DSİ) yaptığı...

Uluslararası Dublin Edebiyat Ödülü Emily Ruskovich’in

Dünyanın en önemli edebiyat ödüllerinden olan Uluslararası Dublin Edebiyat Ödülü, 1996 yılından...

KONDA Genel Müdürü Ağırdır’dan ’23 Haziran’ değerlendirmesi: Fark açılacak

YSK’nin tartışmalı kararıyla yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine kısa bir süre...

REMRES Araştırma son İstanbul anketinin sonucunu açıkladı

REMRES Kamuoyu Araştırma şirketi kısa bir süre önce ellerindeki son anket verilerini...

Şarkılar İmamoğlu için söylenecek

23 Haziran İBB seçimlerinde CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’na destek konseri düzenlenecek.

Sonraki haber