Ezgiler

Maviye gömülü yarımada günlerdir fırtınanın etkisi altında. Sonsuzluğun soluğu diriltici gücüyle üzerimizde. Ege Denizi’ne saklı mağaralardan birinde dip labirentindeyim. Derinlere ilerlemiş ışık hızına yakın bir süratle bir yolculuğa çıkmıştım. Ölçülebilir zamanla on dakika süren, barındırdığı gizil güçle uzunca bir zaman dilimini kat eden; tekinsiz, parıltı dolu o yolculuk.

Derin bir yarık yeryüzü ve gökyüzü arasından sızan ışık. Kapanamayan aralıkta bir şafak daha Pegasus’un kanatlarında.

Ölmez ağaçlarının altında örülen kehanetin ağları, duyulan tanrıların çaldığı LİR… Kızıldan mora geçen gökyüzünün altında taş sokakları geçerek tinimde dağılan ezginin peşi sıra yürüdüm. Yol, iki asır öncesine on dokuzuncu yüzyıla uzanmıştı.

Amfitiyatronun basamaklarından yarımadayı saran Frédéric Chopin’in muazzam 'Nocturune’leri… Zamanın hem içinde hem dışında olmamızı sağlayan, kökeni, değişimi ve devinimi barındıran notalar, dip labirentte yankılanan ezgilerle birleşti. Yazgıda kabuk bağlamayacağını sezdiğin o derinlerdeki yaran, belleği açan notalarla daha da güçlü kanamakta. Farkında olmadan bilinçaltının, yani başka bir dünyanın keşfine çıkmış iki kişi, nymphe kayalıkların diğer ucundaydı. Müziğin mutlaklığında, tarifi zor bir yerdeydim. Olabildiğine tutkulu.

Kayalara çarparak dönen müzik, yaşanan mutlak; bununla birlikte muazzam bir yanılsama aracılığı ile yaşanır, çünkü yeniden sessizliğe döner dönmez dağılır. Bu tecrübe, sürüp gitmek için devamlı olarak yenilenmeyi talep eder. Geceleyin olağanüstü bir boyut alır. En uçlara dokunma ve öteye gidememe duygusu yaşanır. Müzik aşkınlığın dilidir. Varlıkları sınırların yıkıldığı bir evrene sokar. Yirmi birinci yüzyılda bizler, bu bahsettiğim evrene girmek yerine toplumsallığın işleyişinde parçalanırız.

İdil Biret’in değerli yorumu ilki düzenlenen Uluslararası Alaçatı Caz ve Klasik Müzik Festivali’nin açılışına vesile oldu. Seçkin program kültürel mirası kucaklar nitelikte. İkinci konser piyanist Wolfgang Manz’ın Schubert yorumuydu.

Döngüsel olan zamanda notaların ısrarlı tekrarı, güçlü ve ayrıştırıcı. Onu kesen herhangi bir kıpırtıya kayıtsız kalarak, tekdüze durdurulamaz bir biçimde. İnatçı bir yağmur damlası gibi, insan duygularına kayıtsız temel bir güç gibi, hiçbir yapmacığa, özentiye kapılmadan Schumann, Ege’ye hâkim. Ezgi, karşı kıyıdan duyuluyor. Robert Schumann’ın "en büyük solo eseri" 'Carnaval op. 9' ile canlanan Alman romantizmi.

Romantikler bilinçsiz şeyin kâşifiydiler. Ay ışığında, gece ve alacakaranlıkta belirenler, görünenin dışındakiler, sese söze bürünen tinin yansımaları… İnsanlar bir araya gelip ayrılırken, güçlerini birleştirip dağıtırken, kendilerini bir araya getiren bağ, sadakat ve dayanışmalarını toplayıp bunları yeniden dağıtırken kendi kendisini inşa ediyor, kendi kendisini bozuyor ve farklı biçimde yeniden inşa ediyor. Ama bir de romantikler var. Her şeyin fazlaca hızlı olduğunu söyleyen, mekânları uzama oturtan bir konser salonunda düşlere dalan, yüzyıllar arasında salınan.

***

Alaçatı'nın tarihsel dokusuyla birleşen Festival programının son konserleri

Burçin Büke 23 Temmuz / Mizuka Kano 30 Temmuz

Ezgi Serim 06 Ağustos / Gülsin Onay 08 Ağustos 2014

- Reklam -

SON HABERLER

İşçi taksitlendirmeyi kabul etmek zorunda değildir

SORU: Ben ‘küçülme var’ denilerek işten çıkarıldım. 08.06.2015’ten beri aynı şirkette çalışıyordum....

Eski ve yeni dil…

Balıkçılar kahvesinin penceresinden denize ve martılara bakarken, iç sesim sanki öğrendiği başka...

AKP, ‘Ekrem İmamoğlu’ ismini Google’dan satın alarak kendi reklamlarını gösterdi

Seçim kampanyasında, İstanbul’un seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘Her şey çok...

Trabzon’daki Galanima Deresi’ne HES tehdidi: “Yıkım projesine direneceğiz”

Trabzon’un Düzköy ilçesindeki Galanima Deresi üzerinde yapılmak istenen HES projesine, bölge halkı...

Endonezya’da başkanlık seçimi sonuçlarına itiraz

Endonezya’da geçen ay yapılan başkanlık seçimlerini rakibi Joko Widodo'ya kaybeden Prabowo Subianto,...

“Hepimiz Türkiye gemisinin yolcularıyız” diyen Erdoğan’a yanıt: Aynı gemide değiliz!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de tüm dönem milletvekilleriyle...

“ABD çok tehlikeli bir oyun oynuyor”

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD ile...

TFF, UEFA Lisansı alan kulüpleri açıkladı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), UEFA ve Ulusal Kulüp Lisansı almaya hak kazanan...

İYİ Parti’nin YSK Temsilcisi: Yenilenecek seçimin sonuçlanması aylar sürebilir

İYİ Parti'nin YSK Temsilcisi Aylin Özgül Kırmızıoğlu, YSK'nin İstanbul kararını değerlendirdi. Kırmızıoğlu, "23 Haziran sonrası...

Trump: Meksika yanlış yapıyor, yakın bir zamanda cevap vereceğim

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika'nın ABD'ye göçmen geçişini durdurmak için yeterince çabalamadığını...

Sonraki haber