Anasayfa TEKNOLOJİ Facebook ile ilgili bilinmeyenler

Facebook ile ilgili bilinmeyenler

Facebook, Çin ve Kuzey Kore de dahil olmak üzere birkaç ülkede engelleniyor veya sınırlandırılıyor. Peki Facebook hakkında bunun gibi başka hangi bilgileri biliyorsunuz? Kişisel olarak her ne kadar pek haz etmediğim bir şirket ve şirket sahibi olsa da maalesef dünyanın en büyük sosyal ağı ve sadece Facebook değil, Instagram, Whatsapp gibi pek çoğumuzun kullandığı, iş yaptığı bir sosyal mecra. 15 yıl nasıl geçti ve nasıl bu kadar büyük bir ağ haline geldi? Üstelik dünyanın reklam şeklini kökünden değiştirerek bambaşka bir boyuta geçmesini sağladı. İyi ya da kötüyü geçin, pek çok dev eski usul reklam ajansının yapılarını değiştirmesine, batmasına sebep oldu. Bunun yanında da yepyeni dijital ajansların ortaya çıkmasında en büyük rolü oynadı. Evet Facebook 15 yaşında. Şimdi bakalım bu 15 yıl nasıl geçmiş;

Kullanıcılar

Facebook, aralık ayı sonunda dünyanın dört bir yanında aktif kullanıcılara sahipti, bu da şirketin kilit ölçütü oldu. Toplamda Asya-Pasifik bölgesinde 947 milyon, Avrupa’da 381 milyon ve Kuzey Amerika’da 242 milyon kullanıcısı var.

Şirket ülke bazında herhangi bir bozulma teklif etmiyor, ancak özel analistler Hindistan’ın ABD, Endonezya ve Brezilya tarafından takip edilen en yüksek sayıya sahip olduğunu tahmin ediyor.

Facebook, Çin ve Kuzey Kore de dahil olmak üzere birkaç ülkede engelleniyor veya kısıtlanıyor.

Tahmini 2,7 milyar insan Facebook’un ‘ailesini’ kullanıyor. Bu rakam Instagram, WhatsApp, Messenger ve temel sosyal ağa dayanıyor.

Finans

2018 yılının tamamı için Facebook, 2012 yılında halka arzından bu yana istikrarlı bir büyüme eğilimini sürdürerek, 55 milyar dolarlık gelirde 22 milyar dolarlık kâr sağladı.

Çoğu durumda belirli kullanıcı gruplarını hedef alan reklamcılık, geçen yıl Facebook gelirlerinin yüzde 98’ini oluşturuyordu. Mobil reklamcılık bu dolarların çok büyük bir kısmını temsil ediyor. Facebook gelirlerinin yaklaşık yarısı Kuzey Amerika’dan geliyor.

Facebook’un ocak ayı sonundaki piyasa değeri 480 milyar dolar olmuştu. Bu da onu dünyanın en değerli şirketlerinden biri haline getirdi.

Araştırma şirketi eMarketer’e göre, Facebook’un küresel dijital reklam pazarındaki payı 2019’da harcanan 327.28 milyar doların yüzde 20,5’i olacak.

Şirket, dördüncü çeyrekte vergi için 1 milyar dolar ayırdı ve yüzde 14 efektif vergi oranı verdi.

İnsanlar

Kurucu ortak Mark Zuckerberg (34), başkan ve icra kurulu başkanı olarak tartışmasız lider. Hisse senetlerinin yüzde 60’ını, azınlık hisse senedine sahip olmasına rağmen, iki sınıflı bir hisse senedi yapısı üzerinden kontrol ediyor.

ABD hazine sekreteri ofisinde de çalışan eski bir Google yöneticisi olan Sheryl Sandberg baş işletme görevlisi.

Menlo Park, California’da 31 Aralık tarihi itibariyle çalışan sayısı 35,587 idi. Bu, platformun kötüye kullanımı, yanlış bilgilendirme ve manipülasyona karşı izlenmesi için işe alım çılgınlığı nedeniyle yıllık bazda yüzde 42 artış gösterdi.

Zuckerberg’e yılda 1 dolar sembolik maaş ödeniyor. Ancak Facebook’taki hissesi onu 62 milyar dolar değeriyle dünyanın en zengin insanlarından biri yaptı.

Zuckerberg’in karanlık yüzü

Sosyal ağ, veri koruma ve gizlilik konusunda bir dizi skandalla karşı karşıya. Suistimal, nefret dolu konuşma ve manipülasyonla uğraşmakta zorlanıyor. Ancak bu onun tek sorunu değil.

Facebook artık (en azından ABD’de) en genç yaş grupları için tercih edilen sosyal ağ değil.

Geçen yıl yapılan Pew Araştırma Merkezi araştırmasına göre, 13 ila 17 yaşları arasındaki ABD’li gençlerin yüzde 51’i Facebook’u kullanıyor. Instagram için bu yüzde 72 ve Snapchat’te ise yüzde 69.

EMarketer tarafından yayınlanan bir raporda, Snapchat’in gençleri Facebook’tan uzak tuttuğunu, 18-24 yaş grubunun Facebook için bir düşüş olacağını tahmin ettiğini belirtti.

Facebook, daha genç kullanıcılarla daha fazla bağlantı kurmak için Instagram’ı kullanıyor. Aynı zamanda WhatsApp ve Messenger’daki hizmetlerini de artırıyor.

Zuckerberg’e göre, Facebook tarafından 2014 yılında satın alınan sanal gerçeklik gözlüğü üreticisi Oculus, ‘bir sonraki büyük bilgisayar platformunun’ bir parçası olabilir.

Facebook’un donanım çalışmaları 2018’de başlatılan Portal video arama cihazını da içeriyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,416AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Buyur(ul)ganlık

“Son Çarlar” (“The Last Czars”) adlı belge-drama dizisini (Netflix) hararetle...

Yavru kediler ve hayat

Şu anda yanımda az önce bize atanmış bir kedi var. Daha el...

Kalkınma(sız) plan

2013 yılında kişi başına milli gelirimiz 12 bin 480 dolardı. Aradan 6...

Negatif kumaş

Yağmur güzel yağdı, serinledi ortalık. Pek çok can sıkıcı durum olsa da...

YKS sonuçları açıklandı

ÖSYM Başkanı Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi.

Emmy adayları açıklandı: Game of Thrones 32 dalda aday

Geçen sene düzenlenen 70'inci Emmy Ödülleri'nde 22 dalda adaylık elde eden ve...

Trump: İran’da rejim değişikliği istemiyoruz

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki kabine toplantısında ABD-İran gerilimine ilişkin soruları yanıtladı.

Sosyal medyada tartışma yaratmıştı: Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı

Kendisini Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı İbrahim Şenel olarak Twitter’da tanıtan hesaptan...

CHP milletvekili Abdüllatif Şener’den Babacan, Gül ve Davutoğlu’na çağrı

AKP eski kurucularından CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener yeni parti kuracak isimlere...

11. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti

11. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Sonraki haber