Facebook'tan çocuklara özel Messenger
05.12.2017 15:14 TEKNOLOJİ
Sosyal medya devi Facebook, çocukların arkadaşları ile güvenli bir şekilde görüşebileceği Messenger Kids adında bir uygulama yayınladı.

ABD’li sosyal medya devi Facebook mesajlaşma platformu Messenger’da çocuklara hitap eden ve ailelere rahat bir nefes aldıracak uygulamayı devreye soktu. Messenger Kids adındaki uygulama, ailenin kontrolünde çocukların arkadaşları ile görüntülü, sesli görüşmesine olanak sağlıyor. İnternet üzerinden ailenin seçtiği ve kontrol edebildiği uygulama çocukları güvence altına alırken, ailenin tanımadığı kişilerin çocuklara ulaşmasının da önüne geçiyor.

Facebook tarafından çocukları için geliştirilen bu uygulamayı kullanabilmek için öncelikle çocuğun tabletine veya akıllı telefonuna kurmak gerekiyor. Bu uygulamaya giriş yapabilmek için ise yeni bir hesap açmaya gerek kalmıyor. Aile bireyinin kendi hesabıyla girdiği Messenger Kids uygulamasına çocuğun hesabını tanımlaması yeterli oluyor. Böylelikle çocuk ailenin kontrol ettiği bir Messenger hesabına sahip olmuş oluyor. Çocuğun arkadaşlarına ulaşabilmesi için ise ailenin, çocuğun arkadaşının ailesini hesaba eklemesi gerekiyor yeterli olacak.

Ayrıca Messenger Kids uygulaması, mesajlaşmanın yanı sıra görüntülü görüşme sırasında çeşitli çıkartmalar ve eğlenceli uygulamalar barındırıyor. Çocuğun arkadaşları ile eğlenceli vakit geçirmesine imkan sağlıyor.

Şimdilik ABD’de iOS işletim sistemi için kullanıma sunulan bu özelliğin yakın zamanda tüm platformlarda ve Türkiye’de kullanıma sunulması bekleniyor.