Facia alanını menfez atıklarıyla doldurmuşlar
06.09.2018 07:07 GÜNCEL
Çorlu’daki tren faciasından ders çıkarılmadı. İnşaat Mühendisleri Odası’nın raporunda, facianın yaşandığı alandaki onarımın tekniğe uygun yapılmadığı vurgulandı, tehlikenin sürdüğüne dikkat çekildi

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz’da meydana gelen ve 25 kişinin hayatını kaybettiği 341 kişinin de yaralandığı tren faciasına ilişkin hazırladığı raporu yayımladı. Raporda kazanın ardından bölgede yapılan bakım çalışmalarının tekniğe uygun yapılmadığı vurgulandı.

‘Suçlu denetimi yapmayandır’
Görseller eşliğinde raporu sunan İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Cemal Gökçe, demiryolu hattının tarım arazileri içinden geçtiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Tarım arazilerinin geçtiği yerlerde zeminin taşıma gücü zayıf olur. Çekilen fotoğraflarda balast ve alt balast atamalarının yetersizliği nedeniyle işlevini yitirdiği hatta tabii zemin içinde kaybolduğu görülmektedir. Demiryolu hattı yapılırken göçme, çökme ve tabaka kayması ve boşalması ile ilgili bilgiler dikkate alınmamıştır. Ayrıca yağan yağmurlar dikkate alınarak gerekli olan bakım ve kontroller yapılmamıştır. Suçlu yağmur değildir. Yapanlar, yaptıranlar ve yapılmış olan yapıları denetlemeyenlerdir.”

‘Dolgu, tekniğe uygun değil’
“Bölgede olaydan önceki günlerde görülen kısa süreli şiddetli yağışlar, yol ve altyapı tesisleri denetiminin sıklaştırılması için önemli bir işaret sayılmalıydı. Ancak bu verinin yeterince değerlendirilmediği anlaşılıyor” değerlendirmesinin yapıldığı raporda, şu bilgiler paylaşıldı:

facia-alanini-menfez-atiklariyla-doldurmuslar-506980-1.

“Demiryolunun güvenlik sıralamasında ulaştırma türleri arasında üstlerdeki yerini aldığını ve güvenli olduğunu ancak onu güvenli yapanın arka planda sistemi yönetenlerin güvenlik anlayışından kaynaklandığını anlatan Gökçe, yenilenen ve tekrardan hizmete açılan demiryolu hattında bulunan menfez dolgusunda; kırık mermer, fayans ve mermer parçaları bulunduğuna ve oluşturulan dolgunun tekniğe uygun oluşturulmadığına dikkat çekti.”

‘Altyapı ve üstyapı yetersiz’
Yağışlı hava bilgisinin Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden edinilerek, bölgede denetimin sıklaştırılması gerektiğinin de kaydedildiği raporda, şöyle denildi:

“Bölgede olaydan önceki günlerde görülen kısa süreli şiddetli yağışlar, yol ve altyapı tesisleri denetiminin sıklaştırılması için önemli bir işaret sayılmalıydı; ancak, bu verinin yeterince değerlendirilmediği anlaşılıyor. Olayda ön planda olan üstündeki dolgu boşalan menfez, trenin raydan çıkmasında doğrudan etkili olmayıp, buradan geçerken şiddetli sarsıntı hisseden makinistlerin seri fren yapmasına neden olmuştur. Trenin normal fren yapması ya da fren uygulamaması halinde, yoluna raydan çıkmadan devam etmesi muhtemeldi. Altyapısı ve üstyapısı yeteri kadar iyi durumda olmayan demiryolu hatlarında uygulanan seri fren, üstyapıda burkulma gibi çeşitli geometrik bozulmalara neden olabilmektedir. Çorlu’daki olayda, uygulanan seri fren raylarda burkulmaya yol açtığı için trenin raydan çıktığı değerlendirilmektedir. Olaydan sonra menfez dolgusunda ve menfezden sonraki hat kesiminde yapılan onarım işlerinin tekniğine uygun yapılmadığı yerinde gözlemlenmiştir. Bu koşullarda, aynı yerde benzer olaylar meydana gelmesi kaçınılmazdır.”