Anasayfa YAZARLAR Fakirin cuğarası, bizim olan bizimdir!

Fakirin cuğarası, bizim olan bizimdir!

Gözümüz saymakla bitmeyen oylarda ve verilmeyen mazbatalardayken sigaraya ‘güncelleme’ geldi. Aslında 1800’lerde başlayan ‘bizim olanı’, ücreti mukabilinde ‘bize kakalamanın’ öyküsü bu.

Amerika, Arizona, Quartzsite kentinde, piramit şeklinde tuhaf bir anıt var. Üzerinde bakırdan deve heykeli duruyor. Anıtta özetle şunlar yazıyor: Hey Jolly’nin son kampı. Suriye’de doğdu. 10 Şubat 1856’da buraya geldi, 30 yıldan fazla ABD’ye hizmet etti.

ABD, 1846 yılında ‘barış götürmek için’ Meksika’ya savaş açar. Tampon bölgede ‘düzenin sağlanması için’ daha çok silah ve askere ihtiyaç vardır. Katır ve atlar bu ihtiyacın karşılanmasında yetersiz kalınca, ABD Savaş Bakanı Jeferson Davis dahi bir plan yapar.

Çöl ikliminde hareket kabiliyeti yüksek develerden yararlanılacaktır. Osmanlı İmparatorluğu’ndan yardım istenir. Sultan Abdülmecid bu isteğe şaşırsa da Amerikalılara peşin fiyatına bir deve satar. Gönlü bol sultan, iki deveyi de savaş bakanına hibe etmiştir.

Mutlu Amerikalılar, develeri gemiye yüklerler. Fakat yolda akıllarına, develerle ilgili en ufak bir bilgileri olmadığı gelir. İş işten geçmeden İzmir Limanı’na demir atılır… “Bu develeri kim güdecek?”

Halk, Suriye’den yakın zamanda İzmir’e göçen Hacı Ali’yi gösterir. Hacı Ali ve üç yardımcısından, ‘ABD’ye yardım için gönderilen ilk askerlerimiz’ olarak söz etmek yanlış olmayacaktır. Hacı Ali Meksikalılara kan kusturan Deve Birliği Komutanı oluverir.

Yalnız bir kusuru vardır; adının telaffuzu zordur. Gel zaman git zaman sonra Hacı Ali yerine “Hey Jolly” olarak anılır. 1880 yılında vatandaşı olduğu ABD için Meksikalı’larla karşı savaşsa da kaderin bir cilvesi olarak Meksikalı Gertrudis Serna ile evlenir.

Suriyeli olarak başladığı, Türk olarak devam ettiği yaşamı Amerikalı olarak sona erer. Öldüğünde cebinden 60 sent ile birlikte içinde kendi sardığı cigaraların olduğu bir de tabaka çıkar.

O ve arkadaşları Yeni Kıta’ya deve birliğinden başka bir şey daha kazandırmışlardır. Amerika’da tütünün yenecek değil, içecek bir şey olduğu onların sayesinde anlaşılır. Deveciler, ABD’de tütün çiğneme saplantısını, duman üfleme alışkanlığına dönüştürür.

İlginizi çekebilir:  Eski ve yeni dil…

Ama iş daha da ileri gider. Yeni Kıta’da arzı endam eden Osmanlı vatandaşlarının tabakalarından çıkan cigaralar, cilalanıp, ambalajlanır. Üzerlerinde ‘Turkish blend’ etiketi olan sigara markaları bu dönemde ortaya çıkar: Osman, Abdullah, Ömer, Murad, Fatima…

İçlerinden bir tanesi günümüze kadar ulaşmayı başarır. Nam-ı diğer sarı paketli ‘develi sigara’. Quartzsite kentinde, piramit şeklinde ilginç anıtın hikâyesi de böylece belirginlik kazanır.

Hikâye devam ediyor, günümüzde daha da hoyratça sürüyor. Sigaraya zam geldi. Vatandaşın cebinden, yabancı sigara tekellerine fazladan milyarlarca lira akacak. Bu arada çiftçinin bu peşkeş için tarlasına tütün ekmesi yasaktır. Üreticinin hali işbirlikçinin umurunda olmayacak.

Ne diyordu üstat Neşet Ertaş, Erdoğan’a: “Fakirin bir cuğarası var, dokanma.” Yerli ve Milli AKP bizim olanı bize kakalayanın yüzsüzlüğünü büyüttü. Sadece halkın cuğarasına değil, tütün ektiği tarlasına, emeğine de göz koydu.

Mutlaka güncel bir son mu arıyorsunuz? Arsızlığın, hainliğin, hırsızlığın, işbirlikçiliğin hazin öyküsüdür bu. Hesabı da soruldu üstelik. Halkın tepkisini ‘mazbata fetişizmi’ diye küçümseyenler formül arıyor. O tren iktidar açısından kaçtı.

Hey Jolly’nin ya da Hacı Ali’nin ruhu şad olun, 24 Haziran referandumundan önce ürününü ekmesine izin verilmeyen, malı depoda çürüdüğü için borçlarını ödeyemeyip kendisini yakmaya kalkan Malatyalı çiftçi Metin Çelik’in kulakları çınlasın.

Bizim olanı alma, aldığımızı büyütme zamanıdır şimdi. Sar bir cigara onlardan olsun!

- Reklam -

SON HABERLER

Binali Yıldırım: Gerekçeli kararda bir tarafın söylemini yazacak halleri yok

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, YSK'nin seçimlerin iptali ve yenilenmesine...

İmamoğlu: Bu gerekçeli karar dediğimiz şey tam bir gerekçesiz karar

YSK'nin 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili verdiği iptal ve yenileme kararının...

CHP’li Öztrak: Sadi Güven’in açıklamasının son kısmını okumak yeterli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin basın açıklaması...

Torba yasa teklifi meclis komisyonundan geçti

Boğaziçi Köprüsü'nden kaçak geçişlere kesilen para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesi ve ÖTV indiriminin...

YSK Başkanı Sadi Güven: Seçimin iptaliyle yenilenmesine ilişkin karara katılmıyorum

İstanbul seçiminin iptal edilmesine katılmaya 4 üye gerekçeli karar karşı oy yazdı....

YSK’nin gerekçeli kararına CHP’den ilk tepkiler

31 Mart seçimini iptal eden YSK'nin gerekçeli kararı açıkladı. 250 sayfadan oluşan...

YSK’nin gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e karşı 7 üyenin...

AKP Sözcüsü: Esad yönetimine karşı pozisyonumuz aynı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu....

YSK, 31 Mart yerel seçimlerinin kesin sonuçlarını ilan etti

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimine ilişkin kesin...

NASA ‘ismini Mars’a gönder’ projesi başlattı: Türkiye başvuruda 3. oldu

NASA, Kızıl Gezegen’le ilgili çalışmalarına hız verirken, 2020’de Mars’a göndereceği Rover uzay...

Sonraki haber