Anasayfa ÇALIŞMA YAŞAMI Farklı sektörlerden kadın emekçiler anlatıyor: Bu kriz değil, çöküş

Farklı sektörlerden kadın emekçiler anlatıyor: Bu kriz değil, çöküş

Çeşitli sektörlerden kadın emekçiler, ekonomik krizin kendilerini nasıl etkilediğini anlattı: “Bizim için artık bunun adı kriz değil, çöküş. Çünkü krizin çözümü var, ama bizim yaşadığımız artık çözülecek bir durum değil, bir çöküş”

Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi (KEİG), 15 Aralık’ta Mimar Sinan Üniversitesi’nde düzenlediği ‘Kriz, Kadınlar ve Kadın Emeği Forumu’ndaki sunumları, tartışmaları ve bu tartışmalardan çıkan politika ve örgütlenme önerilerini raporlaştırdı. Raporda, foruma katılan çeşitli sektörlerden kadın emekçilerin krizden nasıl etkilendiklerine ilişkin anlatımları da yer alıyor. Buna göre, birçok sektörde patronlar krizi fırsata çevirerek kıdemli işçileri işten atıyor ve yerlerine esnek, güvencesiz işçiler getiriyor. Bazı sektörlerde çalışma koşulları her geçen gün kötüleşiyor.

Raporda yer alan anlatımlardan bazıları şöyle:

Hak kayıpları, işten atmalar

“Tekstil ve metalde işten çıkarmalar var, ama ‘gönüllü işten çıkma’ diye bir süreç var. Patron bonus teklifiyle işten çıkarmaya teşvik ediyor. Kıdem tazminatları büyük oranda birikmiş işçiler bunlar. Patron kıdem tazminatı ve diğer haklarını veriyor, artı 30 bine kadar bonus veriyor. Kabul ediyor çoğu.”

“İnşaat sektörünün ofis kısmında krizle birlikte yemek ve yol yardımları kaldırıldı ya da on beş güne düşürüldü, miktarı azaltılıyor. Maaşlar geç ödeniyor. Gönüllü işten çıkarma burada da var. Dönemsel çalışmayı getirmeye başladılar.”

Kadın emekçilerin anlattıklarına göre, turizm ve inşaat sektörlerinde göçmen işçi sömürüsü ve kayıt dışı çalıştırma artıyor. Ev eksenli çalışan kadınlar açısından ise çalışma koşullarının kötülüğünde ve güvencesizlikte bir değişim olmadığı, ancak burada da göçmen kadın emeği ile Türkiye kadın emeği arasında rekabet yaratıldığı ifade ediliyor.

Beyaz yakalılar endişeli

Kriz, etkilerini beyaz yakalı kadınlar için de gösteriyor. Patronların daha çok kâr elde etme isteğinin kriz tedbirleriyle birleşmesiyle, beyaz yakalı kadınlar için çalışma koşulları kötüleşiyor ve işsizlik riski artıyor:

“Bizim için artık bunun adı kriz değil, çöküş. Çünkü krizin çözümü var, ama bizim yaşadığımız artık çözülecek bir durum değil, bir çöküş, çözümsüz.”

“Kriz nedeniyle kâğıt fiyatlarının artmasını bahane eden yayınevleri sözleşme koşullarını kötüleştirdi. Düşük ücretlerle daha kısa sürede işin bitmesini istiyorlar. Krizle de bağlantılı olarak düşük ücretli sözleşmelerin yapılması ya da ikinci ve üçüncü baskılarda daha düşük teliflerin verilmesi üzerine bir açıklama yapıldı. Bu nedenle kriz, işgücünden başka satacak bir şeyi olmayan bizleri etkiledi, yayınevlerinden ziyade.”

Kamu emekçisi bir katılımcı ise “Kriz kamuyu nasıl etkiledi?” sorusuna şu yanıtı veriyor: “Mesela (kadınlar) sendikaya gelmiyor. Dışarıda herhangi bir etkinliğe gelmiyor. Eve gidiyor çünkü ekonomik kriz özellikle büyük şehirlerde kendisini etkiliyor. Sosyal yaşamından fedakârlık yapıyor. Erkeklerinki devam ediyor, ama eskiden kadınlar gelirken şimdi erkekler geliyor. Kadınlar gelmediği için yerini erkeklere bırakıyor.”

Ücretsiz çalışma yükü artıyor

Rapora göre, krizden yalnızca ücretli çalışan değil, ücretsiz çalışan kadınlar da etkileniyor. Ev içindeki cinsiyetçi işbölümü nedeniyle ev işleri ve bakım yükü hâlihazırda kadınların omuzundayken, krizle birlikte hane gelirinin düşmesinin uyguladığı baskıyla bu yük artıyor. Hane gelirindeki düşüş gıdadan sağlığa kadar piyasadan karşılanan tüketim ve hizmetlerin giderek daha fazla ev içinde karşılanmasına neden oluyor. Ücretli işteki kayıplar eşitsizliği derinleştiriyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,885AbonelerABONE OL

SON HABERLER

Galatasaray son transferi için Diagne’yi bekliyor

Senegalli forvet için Al Nasr ile 15 milyon Avro’ya el sıkışıldı, gündemdeki...

Güzel sanatlar fakültesi öğrencilerinden ‘kampüs’ tepkisi

İzmir'de, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanat Sanatlar Fakültesi öğrencileri, Narlıdere ilçesindeki...

Krize karşı ortak mutfak

Ankara Batıkent'te Nar Kadın Dayanışması'ndan kadınlar, krize karşı ortak mutfak kurdu.

Yeni Game of Thrones çekimleri başladı

Final bölümüyle günlerce konuşulan Game of Thrones’un devam dizisi yani spin-off’u geliyor. Devam...

Çavuşoğlu: S-400 alımından vazgeçmemiz mümkün değil

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'dan S-400 alımına ilişkin, ''Hangi açıklama gelirse gelsin...

Beşiktaş sağ bek transferinde sona yaklaştı

Beşiktaş’ın anlaşmaya vardığı Brezilyalı sağ bekin, son görüşmelerin ardından 2+1 yıllık imzayı...

ABD Büyükelçiliği’nden İmamoğlu’na tebrik

ABD Ankara Büyükelçiliği, yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini tekrar kazanan Ekrem...

Şanghay Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

Bu yıl Haziran ayı içerisinde düzenlenen ve jüri başkanlığını Nuri Bilge Ceylan’ın...

Fenerbahçe için Dani Alves iddiası

Brezilya futbolunun en önemli oyuncularından biri olan ve 2...

Kadın tenisinde Barty zirveye yerleşti

Alman Julia Görges'i 2-0 yenerek Birmingham Klasik Kadınlar Tenis Turnuvası'nda...