Anasayfa GÜNCEL Faşizm bir başka mahalleye atlıyor

Faşizm bir başka mahalleye atlıyor

Bir TOMA, Cumhuriyet gazetesinin karşısında yer alan, ‘Hâkimiyet milletindir’ yazısının önünden geçip caddeyi kesiyor. Gazetecilere karşı önlem alınıyor!

‘Darbe yine muhaliflere…’
Manşet! Pazartesi, 31 Ekim 2016, 92 yıl… Cumhuriyet gazetesinin 33262 sayılı nüshasının manşetinin üst başlığında, ‘Yeni KHK’ler 15 Temmuz’la bağlantısı olmayan pek çok ismi hedef aldı’ deniyor. Tarih; not düşüyor.

Gözaltı listesi paylaşılıyor. Hepsi gazeteci! ‘Darbe’ Cumhuriyet’i vuruyor. Vakıf ile gazete yöneticilerinin ve yazarların içinde olduğu uzunca bir liste.


Hikmet Çetinkaya, Aydın Engin, Güray Öz, çizer Musa Kart, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu o listede. Sabah saatlerinde yapılan operasyona, sonradan yazar ve Yayın Danışmanı Kadri Gürsel de ekleniyor. O da gözaltına alınıyor.

Yıllarca Cumhuriyet’in içinden haber yapan bir muhabir olarak, yine gazetenin içinden bu kez Cumhuriyet’in haberini yazıyoruz.

‘Gazeteciliğedevam edeceğiz’
Gözaltına alınan ancak yaşı nedeniyle serbest bırakılan Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz sahibi Orhan Erinç gazeteye geliyor. Tek cümle: “Gazetecilik yapmaya devam edeceğiz!”

Muhabirler, editörler, yazarlar işlerini yapmaya, gazeteciliğe devam ediyor. Cumhuriyet yazı işleri toplantısından bile ödün vermiyor. ‘İçeriden’ gelişmeler takip edilip yazılıyor.

Dışarıda ise giderek artan bir kalabalık var. CHP’li ve HDP’li vekiller gazetenin avlusunda ve yönetim katlarında toplanıyor. CHP’li Sezgin Tanrıkulu, Gamze İlgezdi, Ali Şeker, Enis Berberoğlu, Barış Yarkadaş ve HDP’li Garo Paylan gazeteye ve gazetecilere destek verenler arasında. CHP İl Başkanı Cemil Canpolat da ‘destek çağrısı’ yapıyor.

İktidar test ediyor
Avluda ve gazetenin demir kapısının ardında zaman zaman ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları duyuluyor. İlginç görüntüler ortaya çıkıyor; gözaltı araçları gönderiliyor. Bir TOMA… Cumhuriyet’in karşısındaki, üzerinde ‘Hâkimiyet milletindir’ yazan panonun önünden geçerek yerini alıyor.

‘KCK/PKK’ ve ‘FETÖ/PDY’ kılıfı… Bir önceki gece Diyarbakır eş başkanları Gültan Kışanak, Fırat Anlı ve Eski DSP Vekili Ayla Akat Ata’nın tutuklanmasının ardından bu kez İstanbul’da ‘bir gazetede’ ilginç ve tatsız gelişmeler yaşanıyor.

‘Susma sustukça sıra sana gelecek’ sloganının gerçeğe dönüştüğüne tanık oluyoruz. Pek çok kişi aynı noktada ve ortak bir fikirde buluşuyor:

“Cumhuriyet basamak olarak kullanılıyor. Akfaşizm Kürt mahallesinden, başka bir mahalleye sıçramak üzere. Toplumun geri kalan kesimi de tamamen sindirilip baskı altına alınmaya çalışılacak. İktidar, eşikleri bir bir atlıyor. Test ediyor, yeterince refleks ve tepki alamazsa yürümeye devam ediyor.”

Cumhuriyet çalışanı
Birbirimize destek olmaya çalışmaktan, kapanan gazete, televizyon ve ajansları haber yapmaktan gazeteciliğe zaman bulamıyoruz. Bu açıdan bakınca AKP iktidarının, bir taşla birden fazla kuş vurduğu görülüyor. CHP’li Ali Şeker’in çektiği fotoğraf; Bir TOMA… Cumhuriyet’in karşısındaki ‘Hâkimiyet milletindir’ yazısının önünden geçerek yerini alıyor.

Yolun ortasını çoktan geçtik, diyor Şeker “Burada bir manivela koyamazsak…”

Televizyonlar sadece altyazı geçiyor. 92 yıllık bir kurum. Ara sıra görüntüler de düşüyor. Aydın Engin, ekip otosuna bindirilirken kısa bir konuşma yapmaya fırsat buluyor: “Normal, ben bir Cumhuriyet çalışanıyım” diyor.

Gazeteciler işini yapıyor. Muhabirler ‘kendi haberlerini’ topluyor, fotoğrafçılar çekiyor.

Çocuklarınıza, ‘millete’, bu tuhaf, kırılgan tarihi nasıl nakledecekler acaba? Bir kılıf mı?

Meslek büyüğümüz Hikmet Çetinkaya’yı polis kolundan tutmuş çekiyor.

PYD/FETÖ operasyonu… Çetinkaya ülkenin Cemaat örgütlenmesini şifreleriyle anlatan ilk yazarlarından biri!

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,965AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

Bahanesi yok!

Geçen akşam Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçimin iptal gerekçesini uydurduğu 200 sayfalık,...

Bu bir gerekçe değildir!

Ressam Rene Magritte, oldukça “gerçek” görünen bir pipo resmi çizer ve altına...

Vatandaşın dövize talebi artıyor

BDDK aldığı bir kararla döviz alım işlemlerine vade kısıtı getirdi. 100 bin...

Usu Qaraz’ın veya hepimizin hikâyesi

Usu Qaraz iki metre boyundaydı, konuştuğunda gök gürlüyordu, tek kelime Türkçe bilmiyordu,...

Çünkü çürüdüler…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da, kendinden önce aynı koltuğa oturmuş AKP’li...

Ortaöğretim Tasarımı ve gerçekler

Ortaöğretimi düzenleme projesi nasıl oldu da matematik var mı yok mu tartışmasına...

Sevgili Füsun Üstel,

2010’dan bu yana yazıyorum BirGün’de ve bu köşeyi kamu alanı olarak gördüğümden...

İşçiye ara dinlenmesi vermek yasal zorunluluktur

SORU: Özel bir şirkette 08.30-17.00 arası hizmet vermekteyiz. Yarım saat yemek paydosu...

Sözcükler hain, en tanıdık olanı bile!

Sadece kurumların içini boşaltmakla kalmadılar, dili de çökerttiler, dilden geriye enkaz kaldı....

Yöresel bir figür: Fatih Terim

“…Öğrenci dergisinin kapağı için tasarladığı amblemin kulübün resmi logosu haline gelmesi ve...

Sonraki haber