Anasayfa KÜLTÜR SANAT Fatih Akın ve Türkiye

Fatih Akın ve Türkiye

Fatih Akın’ın The Cut filmi büyük bir iktisadi fiyaskoyla sonuçlandı. Perde önündeki olaylardan çıkıp arkasındakilere baktığımızda sonuç çok acı. İlk önce Cannes Film Festivalinde gösterilmedi film, yarışma bölümüne seçilmedi, resmi açıklamaya göre Fatih Akın kendisi filmini geri çekmiş! Bir insan başvuru yaptığı yarışmadan niye kendi filmini çeksin ki? Olsa olsa yarışma bölümüne seçilmemiştir, kabul edilmeyince reddedilmek daha ağır olacağı için kendi isteğiyle filmini geri çekmiştir diye açıklama yapılmıştır. Ama bu işin sadece bir yönü.

İkinci yönü, ticari açıdan filmin büyük başarısızlığı oldu, film genel olarak Almanya’da da yeterince seyirciden ilgi görmedi, üstelik genel anlamda Alman Sineması tarihinin büyük kriz dönemlerinden birini yaşarken… Fatih Akın’ın sineması ulusal ve uluslararası başarısı nedeniyle Almanya’nın sembol isimlerinden biri haline gelmişti. Özellikle son çeyrek yüzyılın batı sosyolojisinin büyük keşfi olan interculturel-kültürlerarası çalışmalara yönelim ve meşruiyet, doğudan gelmiş bir yönetmen nezdinde Batıda yaptığı filmler ile büyük ve özgün bir ses bulmuş gibiydi.

Gelin görün ki Fatih Akın’ın Türkiye’de siyasi iktidarla arasında herhangi bir mesafe yoktu, iktidar için zararsız bir fenomendi, hatta başarılı ve kullanışlı bir fenomen. Ama iş The Cut ile Ermeni Sorununun 100. Yıldönümü için bir film yapmaya geldiğinde, siyasi iktidardan bir destek alamadı, ondan sonra ise The Cut’ın senaryosuna baktığımızda, Fatih Akın’ın filmografisinde büyük bir düşüşe karşılık geliyor. Niçin? İlk önce hiçbir ciddi festivalde hiçbir ciddi başarı kazanamadı. İkinci olarak film büyük oranda yaptığı ön satışlar ile kendini kurtardı, oysa filmi ithal eden firmalar zararlar ettiler. Bu da gelecekte yapacağı filmler için çok sakıncalı durumlar yaratabilir. Mesela Fransa’da her filmi bir olay olan Fatih Akın’ın filmlerine baktığımızda, The Cut gündeme bile giremedi.

Yönetmenin filmin ardından verdiği söyleşilere baktığımızda “bu bir soykırımdır, bu bir soykırım değildir” tartışmasında söylediği şeylerin zerre kadar tarihsel bir önemi yok, hatta ucuz kahramanlık taslayan bir hali de ver. Akın’ın gerçek anlamda 1915 Olayları hakkında açıkça bir bilgisinin olmadığı, daha da önemlisi, bu tip tarihsel trajedileri anlayacak entelektüel formasyona sahip olmadığı da net. Ki işin gerçeği, bu konuda en mükemmel söz de Ermenicede karşımıza çıkıyor, onlar anadillerinde ne trajedi, ne soykırım diyorlar, olayın adı Türkçede “büyük felaket” anlamına geliyor.

Gerçek anlamda Fatih Akın bir aydına karşılık gelmiyor. Ve daha önceki yaptığı ve çok başarılı olan filmler: Duvara Karşı ve Yaşamın Kıyısında filmlerine baktığımızda, pek çokları şaşıracak ve ne alakası var diyecek, ama sinema sektöründe Türkiye’de olan aklı başında herkes çok iyi bilecek ve anlayacaktır ki senaryo açısından derin yardımlar almıştır. O metinlerin kendi kaleminden çıkmış olması ilanihaye mümkün değildir.

Türkiye esastan ilginç bir ülke, bu ülkede neyin ardından kimin olduğunu bilmek ve anlamak uzmanlık gerektirir. Türkiye’nin ciddi uluslararası her başarısının ardında, siyasi iktidarın rolünü görmek ve bunu kabul etmek, millet için bir eziyet olabilir, ama acı olan şu ki doğrudur, ben bunu yazmakla siyasi iktidara övgü düzmüyorum, acı olan, milletin siyasi iktidar karşısında ezik halinin somut bir fenomenini yazıyorum sadece.

Bu ülkede büyük bir devlet var, büyük bir siyasi iktidar aygıtı var, millet ise bu iktidar fenomeninin ardından hep figüran olarak kalmış, millet ezik ve iktidarın karşısında el pençe divan duruyor. Yüzyıllarca millet iktidarı tarafından adam yerine konmamanın ve siyasi iktidara karşı isyan etmenin ne kadar büyük trajedilere davetiye çıkarmaktan başka bir anlamı olmadığını göre göre yaşıyor.

Bu ülkede millet acıların tarihi ile yoğrulmuş, ünlü insanlar ise bu acıları pazarlaya pazarlaya ve esastan milletle ve onun acılarıyla duygudaşlık ve kardeşlik hissi yaşamadan “dünya sahnesine” çıkıyor. Bu ülkede gerçek acı, kendi aydınlarının da milletin tarihine ve hatta acılarına yabancılaşmış olmasından doğuyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,384AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

AKP belediyeyi kaybetti, borcun boyutu ortaya çıktı

AKP'li Hüseyin Boz'un Belediye başkanı olduğu Çankırı’da, yerel seçimleri MHP'li aday İsmail...

Kılıçdaroğlu’ndan ’15 Temmuz’ paylaşımı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Darbeleri ve darbe girişimlerini tarihin çöp sepetine...

Almanya’da camiye saldırı

Almanya'nın Köln kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine bağlı Chorweiler Camisi'ne giren...

Washington Post’ta ’15 Temmuz’ ilanı

ABD'nin önemli gazetelerinden Washington Post'ta 15 Temmuz sebebiyle "Fetullah Gülen ve Kültünün Suçları...

Soylu: Bu yıl FETÖ’ye dönük 9 bin 903 operasyon yaptık

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, darbe girişimi sırasından saldırıya uğrayan Özel Harekat Başkanlığı’nda...

AB Türkiye’ye yaptırımlara onay verdi

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz sondaj çalışmaları...

Erdoğan 15 Temmuz töreninde: Ekonomi battı, bitti diyorlar, bunlarda insaf yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından 3 yıl önce darbe girişimi gecesinde yaptığı...

Mamak Belediyesi: Şerife Boz anıtı revize edilecek

15 Temmuz darbe girişimine karşı hafriyat kamyonuyla darbeye direndiği iddia edilen fakat...

DEÜ GSF öğretim elemanları ve öğrencilerinden kamusal sağduyu ve müzakere çağrısı

İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Tunç Soyer'in, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi ile...

Akit yazarı: Bakmayın siz Kemalistlerin ’15 Temmuz bir FETÖ darbesidir’ mavallarına…

Akit yazarı Ali Karahasanoğlu 15 Temmuz darbe girişiminden "Kemalistleri" sorumlu tuttu.

Sonraki haber