Anasayfa SPOR Fenerbahçe: Beşiktaş 3-0 hükmen mağlup sayılması lazım

Fenerbahçe: Beşiktaş 3-0 hükmen mağlup sayılması lazım

Fenerbahçe Kulübü Başkan Aziz Yıldırım ve yönetici Şekip Mosturoğlu, bugün saat 14.00’te Ülker Stadyumu Şükrü Saraçoğlu Spor Kompleksi’nde bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz hafta oynanan ve çıkan olayların ardından maçın hakemi Mete Kalkavan tarafından tatil edilen Fenerbahçe-Beşiktaş derbisine ilişkin konuşan Mosturoğlu ve Yıldırım, maçtan görüntüleri de gösterdi.

Kameralar karşısına beraber geçen ikiliden önce Şekip Mosturoğlu söz aldı. 1998 yılında Türkiye Kupasında oynanan Trabzonspor-Fenerbahçe maçını hatırlatan Mosturoğlu, “Otto Baric olayı emsal alınırsa, Beşiktaş sahayı terk ettiği için 3-0 hükmen galip sayılmalıyız. Bizim birinci tezimiz, Beşiktaş sahadan çekilmiştir ve hükmen mağlup edilmesi gerekir” dedi ve yaşananlarda Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş’in bir tiyatro oynadığını söyledi ve ekledi: “Sayın Şenol Güneş, kamuoyunu kandırabileceğini zannediyor ama bizi kandırması zor. Kamuoyuna gösterilen bu derin filozofik yönü dışında, Şenol Güneş’in gerçek yüzünü ortaya koymak istiyorum.”

Mosturoğlu’ndan sonra sözü devralan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ise kendisinin yıllardır küfürle mücadelede en önemli rolü oynadığını söyleyerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘kumpas’ sözlerini hatırlattı. Yıldırım, “Şiddete karşıyız, olanları tasvip etmiyoruz ama Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi bu olayda kumpas vardır. İncelemeler sürüyor, bittiği zaman zaten açıklanacaktır. Son zamanlarda Passolig’den çok miktarda Passolig alınmıştır bizim maçlara girmek için” dedi.

Şenol Güneş’in bordo kravat takarak taraftarları tahrik ettiğini söyleyen Yıldırım şu sözleri söyledi: “Biz Şenol Güneş’e saygı gösteriyoruz, o da bize saygı göstermelidir ama göstermiyor. Stadımıza geliyor, bordo kravat takıyor, bordo elbise giyiyor. Seyirciyi tahrik ediyorsun.”

Bununla beraber Tolga Zengin’in tahrik edici hareketlerde bulunduğunu söyleyen Yıldırım, “Tolga Zengin’in annesi vefat ettiğinde bu tribünler onun için tezahürat yaptı, unutmasın. Fenerbahçe tribünleri ona ‘Allah rahmet eylesin’ dedi. Herkes dua etmeli ve şükretmeli, o stattaki bütün seyirciler aşağıya inmedi. O tahrikle daha vahim olaylar olabilirdi” dedi.


Mosturoğlu’nun konuşmasından satır başları:

 • “Olay tamamen Tolga Zengin’in bir taraftarla göz göze temas etmesiyle başlıyor. Oğuzhan Özyakup, Tolga’yı bu hareketi başlatması için teşvik ediyor. O taraftarla Tolga arasında bir kavga başlıyor ve olaylar yaşanıyor.”
 • “Bizce olay çok açık. Beşiktaşlı futbolcular ve Şenol Güneş, maç tatil edilmeden sahayı terk etmiştir. Gökhan Gönül sonradan olayı fark edip oyuncuları uyarmıştır.”
 • “Otto Baric olayı emsal alınırsa, Beşiktaş sahayı terk ettiği için 3-0 hükmen galip sayılmalıyız. Bizim birinci tezimiz, Beşiktaş sahadan çekilmiştir ve hükmen mağlup edilmesi gerekir.”
 • “Mete Kalkavan, ‘Misafir takım teknik direktörünün aldığı darbeden dolayı maç tatil edildi’ diyor. Peki Mete Kalkavan bunu nereden tespit ediyor? Raporda şunu yazıyorlar: ‘Vahap Şimşek’ten Şenol Güneş’in başına 5 dikiş atıldığını öğrendik”
 • “Vahap Şimşek ise raporunda Şenol Güneş’in kafasına 5 dikiş atıldığını da, ambulansla ayrıldığını da, bunu Mete Kalkavan’a bildirdiğini de rapor etmemiş.”
 • “Bu durumda talimatlara göre olay, saha dışında gerçekleştiği için Vahap Şimşek’in raporu geçerli sayılmalıdır. Mete Kalkavan’ın raporu geçersizdir.”
 • “Sayın Şenol Güneş, kamuoyunu kandırabileceğini zannediyor ama bizi kandırması zor. Kamuoyuna gösterilen bu derin filozofik yönü dışında, Şenol Güneş’in gerçek yüzünü ortaya koymak istiyorum.”
 • “Şenol Güneş, paraya biraz farklı değer veriyor. TFF’nin Şenol Güneş’in sözleşmesini feshetmesi sonrası Güneş, alacakları için dava açtı. Paraya değer vermeyen, TFF’de hakkını bırakan hocam, 48 aylık maaş farkını talep etti. Tahkim Kurulu da bunu reddetti.”

 • Aziz Yıldırım’ın konuşmasından satır başları:
 • “1995-96 yılıydı. Trabzon’da Otto Baric’in sırtına taş geldi ve o da yere düştü. Sonra Fenerbahçe takımı sahadan ayrıldı. O gün Fenerbahçe hükmen mağlup sayıldı, 1 yıl ceza aldı. Cezamızı çektik.”
 • “Otto Baric’e o gün Türk medyası her türlü hakareti, her türlü suçlamayı yaptı. Şenol Güneş, televizyonlarda ‘Yandım Allah’ gibisinden, herkesi suçlayacak açıklamalar yaptı.”
 • “Perşembe günü burada, sayın Güneş bir tiyatro oynamıştır.”
 • “Ondan beklenen, filozof gibi konuşan, eğitimci bir insanın, maçın oynanması için gerekli davranışları göstermesini hem isterdik, hem beklerdik. Siz tiyatroyu yapacaksınız, kafanıza dikiş atıldı pozisyonlarına geleceksiniz… Bu tartışmalara gerek yoktu.”
 • “Görüntüleri gördük. Tolga, Trabzonlu. Şenol Güneş, Trabzonlu. Trabzonluların 95-96 ve 2010-11 sezonlarındaki şampiyonluğu alamamalarının acısını, her platformda Fenerbahçe’den çıkarmaya çalışmaktalar.”
 • “Şenol Güneş, Bursa’dan bağırıyor. ‘Burada havalar temiz’ diyor. Şu an Beşiktaş’ta. Beşiktaş neyse, Fenerbahçe odur. Herkes kadar temiziz.”
 • “Biz Şenol Güneş’e saygı gösteriyoruz, o da bize saygı göstermelidir ama göstermiyor. Stadımıza geliyor, bordo kravat takıyor, bordo elbise giyiyor. Seyirciyi tahrik ediyorsun.”
 • “Şiddete karşıyız, olanları tasvip etmiyoruz ama Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi bu olayda kumpas vardır. İncelemeler sürüyor, bittiği zaman zaten açıklanacaktır. Son zamanlarda Passolig’den çok miktarda Passolig alınmıştır bizim maçlara girmek için.”
 • “Şenol Güneş, hakeme küfür eder bir şey denmez, oyuncunun gırtlağını sıkar bir şey denmez, filozof gibi davranır sonra ‘Ben yapmadım’ der, herkes bunu normal karşılar. Konu Fenerbahçe olduğunda ‘milat’ kelimesi her seferinde geçeri.”
 • “Trabzon’da otobüs kurşunlandı, soruşturma devam ediyor. Fail bize göre belli. 40 kişiyi öldürmek için otobüs kurşunlanmıştır. Bugüne kadar aydınlanması için Türk kamuoyu ne yapmıştır? Biz uğraşıyoruz ama bizim uğraşmamızla çözülmüyor. Basın neden üstüne gitmez?”
 • “Fenerbahçe’ye olduğu zaman kimse kılını kıpırdatmaz, başka takıma olduğunda herkes ayağa kalkar. Aradaki fark budur.”
 • “Beşiktaş maçı oynanırken, devre arasında Hasan Çetinkaya’yı aradım. ‘Git hakemle konuş, hakem bütün kredilerini tüketti. Yapacağı tek şey maçı tatil etmek. Kendisine söyle dirayetli olsun’ dedim. Çetinkaya bunu iletti.”
 • “Hakem de ‘Birinin kafasına bir şey gelirse maçı tatil ederim’ dedi. Başka statlarda atılmıyor mu? Orada tedbir alıp polis çağırıyorsunuz, çözülüyor. Fenerbahçe olunca milat olsun. Neden ben bu haberi gönderdiğim halde, emniyete ‘Kenarda durun’ demiyorsun?”
 • “Sahayı terk eden hükmen mağlup olur, mesele bitmiştir. Daha bunun üzerine o toplantı yaparız, şunu yaparız… Biz kimseyi tehdit etmiyoruz. Her şeye saygılıyız ama herkesten de doğru karar verilmesini bekliyoruz.”
 • “Kumpas devam ediyor. FETÖ, 24 Haziran seçimlerinden dolayı her statta yeni olaylar yapabilir. Hepimizin uyanık olması lazım, bu ülke hepimizin.”
 • “Yok koltuk atıldı, şu atıldı, bu atıldı… Peruk atılmıştır, para atılmıştır, çakmak atılmıştır. Bunun dışında olayı algı anlamında genişletmek yanlıştır.”
 • “Tolga Zengin’in annesi vefat ettiğinde bu tribünler onun için tezahürat yaptı, unutmasın. Fenerbahçe tribünleri ona ‘Allah rahmet eylesin’ dedi. Herkes dua etmeli ve şükretmeli, o stattaki bütün seyirciler aşağıya inmedi. O tahrikle daha vahim olaylar olabilirdi.”
 • Şenol Güneş’in ‘Televizyonda çıkıp konuşalım’ sözlerine Yıldırım: “Ne konuşacağız? Konuşacak ne var? Her şey ortada. Geçen hafta Göztepe maçından önce dediler ki ‘Demba Ba’yı seneye alacağız’. Şekip Bey, Emenike için yargılandığı davada ceza gördü.”
 • “O gece geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Hastaneye geçmiş olsuna gidecektik, dediler ki ‘Gitmeyelim, taraftarlar var. Olay başka boyutlara gider’ o yüzden gitmedik. Mehmet Topal’ın kafasına bir şey geldiğinde onlar geçmiş olsun dedi mi? Her şeyi bizden bekliyorlar”

aziz-yildirim-basin-toplantisi-duzenliyor-455776-1.

 • “Tolga’ya edilen küfürleri sordunuz. Şimdi göstereceğim, kim kime küfür ediyor, kim tahrik ediyor göreceksiniz. Tribündeki çocuklar hiç onlara bakıyor mu? Bakın. O peruklu çocuk bakıyor mu? Peruğu Tolga’ya atıyor sonra.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,412AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Buyur(ul)ganlık

“Son Çarlar” (“The Last Czars”) adlı belge-drama dizisini (Netflix) hararetle...

Yavru kediler ve hayat

Şu anda yanımda az önce bize atanmış bir kedi var. Daha el...

Kalkınma(sız) plan

2013 yılında kişi başına milli gelirimiz 12 bin 480 dolardı. Aradan 6...

Negatif kumaş

Yağmur güzel yağdı, serinledi ortalık. Pek çok can sıkıcı durum olsa da...

YKS sonuçları açıklandı

ÖSYM Başkanı Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklandığını bildirdi.

Emmy adayları açıklandı: Game of Thrones 32 dalda aday

Geçen sene düzenlenen 70'inci Emmy Ödülleri'nde 22 dalda adaylık elde eden ve...

Trump: İran’da rejim değişikliği istemiyoruz

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'daki kabine toplantısında ABD-İran gerilimine ilişkin soruları yanıtladı.

Sosyal medyada tartışma yaratmıştı: Ticaret Bakanlığı açıklama yaptı

Kendisini Ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı İbrahim Şenel olarak Twitter’da tanıtan hesaptan...

CHP milletvekili Abdüllatif Şener’den Babacan, Gül ve Davutoğlu’na çağrı

AKP eski kurucularından CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener yeni parti kuracak isimlere...

11. Kalkınma Planı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti

11. Kalkınma Planı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Sonraki haber