Anasayfa SPOR Fenerbahçe’nin iskeleti altyapıdan oluşacak

Fenerbahçe’nin iskeleti altyapıdan oluşacak

Fenerbahçe Futbol Takımı Altyapı Teknik Koordinatörü David Badia, “3-4 sene sonra Fenerbahçe A Takımı’nın iskeletinde altyapıdan önemli oyuncular yer alacak” dedi

Fenerbahçe Kulübü’nde Ali Koç’un başkanlığa seçilmesinin ardından altyapının başına getirilen Fenerbahçe Futbol Takımı Altyapı Teknik Koordinatörü David Badia, sarı-lacivertlilerde kısa sürede yaptıklarını ve hedeflerini anlattı.

Ülkesi İspanya’da 29 yaşına kadar futbol oynayan, daha sonra sakatlığından dolayı teknik direktörlüğe karar kılan Badia, UEFA pro lisansına sahip. Barcelona altyapısında çalışan daha sonra İspanyol kulübünün Türkiye sorumlusu olarak İstanbul’a gelen Badia, bir dönem Antalyaspor’da da çalıştı. Badia, kısa sürede Fenerbahçe altyapısını analiz ettiğini söyledi.

Fenerbahçe’nin altyapısını değiştirmek için göreve başladıklarını anlatan Badia, “Antrenörleri gençleştirerek, üniversite mezunu eğitimli antrenörler almayı hedefledik. Tercihlerimizde, antrenörlerin istekli olması ve eğitime açık olmaları önemliydi. İstediğimiz oyun şeklini sahaya yansıtacak antrenör profili çok önemli. Bu yüzden yaş ne kadar genç olursa onları geliştirmek de o kadar kolay olur diye düşündük” ifadelerini kullandı.

Altyapıda değişimin zaman alacağını aktaran Badia, “Her değişim bir süreç demektir. Başarıya giden adımlar da bu süreçlerden geçer. Tam bir zaman vermek doğru değil. Keşke önümüzdeki sezon olsa, bunu çok isterim. Mantıklı düşünürsek 3-4 sene sonra Fenerbahçe A Takımı’nın iskeletinde altyapıdan önemli oyuncular olacağını söyleyebilirim” dedi.

Aynı sistemle oynanacak

David Badia, altyapıdaki bütün takımların aynı sistemle sahada olması için çalıştıklarını da dile getirdi. Bu yönde antrenman programları hazırladıklarını belirten Badia, şöyle konuştu: “Başkanımız Ali Koç, sportif direktörümüz Comolli’yle oturup konuştuk ve A Takım’dan en alt seviyeye kadar aynı sistemin oynanmasına karar verdik. 9 yaştan başlayıp 21 Yaş Altı Takımı’na kadar olan futbolcuların A Takım’a geldiğinde oyun stiline hazır olmasını istiyoruz. Alt yaş takımlarımız benzer stil futbolu oynayacak.”

Sahaya diziliş şeklinin de önemli olmadığını vurgulayan Badia, “Bizim altyapıda oynadığımız futbolda önemli olan oyuncular arasındaki ilişki. 90 dakika boyunca futbolcu topla ne kadar deneyim yaşarsa o kadar gelişir. Önemli olan oyuncuların maksimum tekrarı yapabilmesi. Bu sistemde baktığınızda 4-3-3 mü, 4-2-3-1 mi, 4-4-2 mi oynuyorsunuz, fark etmez” dedi.

Barcelona farklı

Barcelona sisteminin birebir Fenerbahçe’ye kopyalamanın mümkün olmadığını belirten Badia, “Bunun en önemli sebebi, farklı bir kültür ve futbol tarihi içinde olmamız. Barcelona altyapısında aldığım bir temel var, bunu da Türkiye şartlarına adapte etmek zorundasınız. Oyun stili benzer ancak bir adaptasyon sürecinden sonra bunu oluşturabiliriz. Birebir aynı diyemeyiz” şeklinde konuştu.

Yabancı dengesi

Yabancı futbolcu sayısında da dengeyi bulmak gerektiğine vurgu yapan Badia, “Bu konuda dengeyi bulmak gerekir. Belçika’ya baktığımızda da çok fazla yabancı futbolcu var ama orada yerli oyuncular yeterince şans buluyor. Önemli olan eğitim. Antrenörlere iyi eğitim verilmeli ki onlar da oyuncuları çok iyi eğitsin. Yabancı futbolcu geldiğinde aslında bu daha fazla rekabet anlamına geliyor. Yerli oyuncuya doğru eğitimi verirseniz bu ülke için avantaj olur. Sayı sınırlamasına gelecek olursak, yabancı oyuncu sayısında denge bulmak lazım, oynayabilecek Türk ve yabancı futbolcularla ilgili” diye konuştu. Badia, Fenerbahçe altyapısına şu an için sadece Türkiye’den oyuncular dahil ettiklerini de belirtti.

‘Teknoloji kullanıyoruz’

Futbolcu eğitimlerinde teknolojiye önem verdiklerini vurgulayan İspanyol futbol adamı, “Farklı teknolojiler kullanıyoruz. Antrenmanları analiz etmek için kayıtlar alıyoruz. Oyuncuların hızlarını ölçebilmek için GPRS kullanıyoruz. Teknoloji anlamında baktığınızda epey araç kullanıyoruz. Burada oyuncuların verdiği reaksiyon önemli. Bunların hepsini ölçebilmeliyiz. Teknoloji hayatımızın her yerinde var. Dolayısıyla futbolda da olmalı” şeklinde konuştu.

‘Türkiye’de kalple oynanıyor’

Türk ve İspanyol futbolu arasındaki farka da değinen Badia, “Türk futbolu dediğinizde en iyi ifade, tutkudur. Burada gerçekten futbol kalple, duyguyla oynanıyor. Bu bir oynama türü. İspanya’da ise daha sakin bir oyun stili var. İki farklı oyun stili. Kalple oynamak iyidir, eğer bunu iyi kullanırsanız” ifadelerini kullandı.

- Reklam -

SON HABERLER

Ankara ve İstanbul için son anket: ‘Yavaş ve İmamoğlu önde’

AREA Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankette Ankara’da Mansur Yavaş yüzde 44.3, Mehmet...

İsrail: Trump, Golan Tepeleri kararnamesini yarın imzalayacak

İsrail Dışişleri Bakanı Vekili ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz, "Başkan Trump, yarın...

Erdoğan: Vatandaşın nabzını anketlerden çok meydanlarda tutuyorum

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, TGRT Haber'de yerel seçimlere ve...

“Bay Kemal konuşacak tabii. İşçinin, çiftçinin, esnafın, tüccarın derdini kim dile getirecek?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Nerede bir mazlum varsa bu kardeşiniz o...

Kupa Voley’de şampiyon Eczacıbaşı VitrA

Voleybolda AXA Sigorta Kadınlar Kupa Voley finalinde Eczacıbaşı VitrA, Fenerbahçe Opet'i 3-1...

CHP’den Demirören’e tepki: Amiral battı

CHP İzmir ve İstanbul İl Gençlik Kolları, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na haberleri...

Ağrı’da okullara kar tatili

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde olumsuz hava koşulları nedeniyle taşımalı eğitim kapsamındaki okullarda eğitime...

Norveç’de batma tehlikesi geçiren gemi limana yanaştırıldı

Norveç'ın batı kıyısı açıklarında arıza yapan Viking Sky adlı turist gemisi, motorlarının...

“Sandıklara sahip çıkamamanın hiçbir mazereti olmayacaktır”

"Millet İttifakı Seçim Güvenliği Toplantısı", CHP'li ve İYİ Parti'lilerin katılımıyla Ankara Spor Salonu'nda...

Bakan Soylu’nun yardımcısı: Memlekette korku salmak isteyenler, düşün yakamızdan

Şırnak Valiliği ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyon Başkanlığınca düzenlenen "Geleneksel...