Anasayfa SPOR Fenerbahçe’nin iskeleti altyapıdan oluşacak

Fenerbahçe’nin iskeleti altyapıdan oluşacak

Fenerbahçe Futbol Takımı Altyapı Teknik Koordinatörü David Badia, “3-4 sene sonra Fenerbahçe A Takımı’nın iskeletinde altyapıdan önemli oyuncular yer alacak” dedi

Fenerbahçe Kulübü’nde Ali Koç’un başkanlığa seçilmesinin ardından altyapının başına getirilen Fenerbahçe Futbol Takımı Altyapı Teknik Koordinatörü David Badia, sarı-lacivertlilerde kısa sürede yaptıklarını ve hedeflerini anlattı.

Ülkesi İspanya’da 29 yaşına kadar futbol oynayan, daha sonra sakatlığından dolayı teknik direktörlüğe karar kılan Badia, UEFA pro lisansına sahip. Barcelona altyapısında çalışan daha sonra İspanyol kulübünün Türkiye sorumlusu olarak İstanbul’a gelen Badia, bir dönem Antalyaspor’da da çalıştı. Badia, kısa sürede Fenerbahçe altyapısını analiz ettiğini söyledi.

Fenerbahçe’nin altyapısını değiştirmek için göreve başladıklarını anlatan Badia, “Antrenörleri gençleştirerek, üniversite mezunu eğitimli antrenörler almayı hedefledik. Tercihlerimizde, antrenörlerin istekli olması ve eğitime açık olmaları önemliydi. İstediğimiz oyun şeklini sahaya yansıtacak antrenör profili çok önemli. Bu yüzden yaş ne kadar genç olursa onları geliştirmek de o kadar kolay olur diye düşündük” ifadelerini kullandı.

Altyapıda değişimin zaman alacağını aktaran Badia, “Her değişim bir süreç demektir. Başarıya giden adımlar da bu süreçlerden geçer. Tam bir zaman vermek doğru değil. Keşke önümüzdeki sezon olsa, bunu çok isterim. Mantıklı düşünürsek 3-4 sene sonra Fenerbahçe A Takımı’nın iskeletinde altyapıdan önemli oyuncular olacağını söyleyebilirim” dedi.

Aynı sistemle oynanacak

David Badia, altyapıdaki bütün takımların aynı sistemle sahada olması için çalıştıklarını da dile getirdi. Bu yönde antrenman programları hazırladıklarını belirten Badia, şöyle konuştu: “Başkanımız Ali Koç, sportif direktörümüz Comolli’yle oturup konuştuk ve A Takım’dan en alt seviyeye kadar aynı sistemin oynanmasına karar verdik. 9 yaştan başlayıp 21 Yaş Altı Takımı’na kadar olan futbolcuların A Takım’a geldiğinde oyun stiline hazır olmasını istiyoruz. Alt yaş takımlarımız benzer stil futbolu oynayacak.”

Sahaya diziliş şeklinin de önemli olmadığını vurgulayan Badia, “Bizim altyapıda oynadığımız futbolda önemli olan oyuncular arasındaki ilişki. 90 dakika boyunca futbolcu topla ne kadar deneyim yaşarsa o kadar gelişir. Önemli olan oyuncuların maksimum tekrarı yapabilmesi. Bu sistemde baktığınızda 4-3-3 mü, 4-2-3-1 mi, 4-4-2 mi oynuyorsunuz, fark etmez” dedi.

Barcelona farklı

Barcelona sisteminin birebir Fenerbahçe’ye kopyalamanın mümkün olmadığını belirten Badia, “Bunun en önemli sebebi, farklı bir kültür ve futbol tarihi içinde olmamız. Barcelona altyapısında aldığım bir temel var, bunu da Türkiye şartlarına adapte etmek zorundasınız. Oyun stili benzer ancak bir adaptasyon sürecinden sonra bunu oluşturabiliriz. Birebir aynı diyemeyiz” şeklinde konuştu.

Yabancı dengesi

Yabancı futbolcu sayısında da dengeyi bulmak gerektiğine vurgu yapan Badia, “Bu konuda dengeyi bulmak gerekir. Belçika’ya baktığımızda da çok fazla yabancı futbolcu var ama orada yerli oyuncular yeterince şans buluyor. Önemli olan eğitim. Antrenörlere iyi eğitim verilmeli ki onlar da oyuncuları çok iyi eğitsin. Yabancı futbolcu geldiğinde aslında bu daha fazla rekabet anlamına geliyor. Yerli oyuncuya doğru eğitimi verirseniz bu ülke için avantaj olur. Sayı sınırlamasına gelecek olursak, yabancı oyuncu sayısında denge bulmak lazım, oynayabilecek Türk ve yabancı futbolcularla ilgili” diye konuştu. Badia, Fenerbahçe altyapısına şu an için sadece Türkiye’den oyuncular dahil ettiklerini de belirtti.

‘Teknoloji kullanıyoruz’

Futbolcu eğitimlerinde teknolojiye önem verdiklerini vurgulayan İspanyol futbol adamı, “Farklı teknolojiler kullanıyoruz. Antrenmanları analiz etmek için kayıtlar alıyoruz. Oyuncuların hızlarını ölçebilmek için GPRS kullanıyoruz. Teknoloji anlamında baktığınızda epey araç kullanıyoruz. Burada oyuncuların verdiği reaksiyon önemli. Bunların hepsini ölçebilmeliyiz. Teknoloji hayatımızın her yerinde var. Dolayısıyla futbolda da olmalı” şeklinde konuştu.

‘Türkiye’de kalple oynanıyor’

Türk ve İspanyol futbolu arasındaki farka da değinen Badia, “Türk futbolu dediğinizde en iyi ifade, tutkudur. Burada gerçekten futbol kalple, duyguyla oynanıyor. Bu bir oynama türü. İspanya’da ise daha sakin bir oyun stili var. İki farklı oyun stili. Kalple oynamak iyidir, eğer bunu iyi kullanırsanız” ifadelerini kullandı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,885AbonelerABONE OL

SON HABERLER

CHP’li Öztrak: Millet artık bu seçimlerle yoruldu

CHP Sözcüsü Faik Öztrak konuşuyor.Öztrak'ın konuşmasından başlıklar...

Çöpte ölü bulunan bebeğin anne ve babası tutuklandı

İzmir'in Torbalı ilçesindeki bir çöp konteynerinde cansız bedeni bulunan yeni doğmuş erkek...

Mersin’de tren kazası: Ölü ve yaralılar var

Mersin'in Tarsus ilçesi Yenice Mahallesi'ndeki hemzemin geçitte yük treninin minibüsle çarpışması sonucu...

Palu ailesi davası devam ediyor: Bizi cinlerle korkuttu

Kocaeli'nin Körfez ilçesinde, 11 yıl önce, Meryem Tahnal (35) ve kızı Melike'nin...

‘İşten atılan oyuncular geri alınsın’

İstanbul Bakırköy Belediye Tiyatrosu'nda işine son verilen oyuncuların işe geri alınması talebiyle...

TÜSİAD: Ekrem İmamoğlu’nu kutluyoruz

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), dün tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye...

Öykü Arin, 74 gün sonra ilk kez dışarı çıktı

İzmir'de, geçen yılın Kasım ayında, löseminin ender görülen türü Juvenil Miyelomonositik Lösemi...

Putin, Rus ordusuna savaş hazırlığı emri verdi

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu sabah saatlerinde düzenlediği basın toplantısında, Rusya ordusunun...

Bir Bakışta BirGün

YSK Başkanı Güven oy oranlarını açıkladı

Anadolu Ajansı Genel Müdürü Kazancı: AA sandık başı veri aktarımında dünyada tek

Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı, AA'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini...