‘FETÖ’ye bilerek ve isteyerek yardım’la suçlanan İdris Şahin'e AKP'de önemli görev
17.11.2017 14:07 GÜNCEL

15 Temmuz Darbe Girişimi'nden sonra gözaltına alınıp tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan, aynı soruşturma kapsamında FETÖ'den iddianame hazırlanan eski AKP Çankırı Milletvekili Avukat İdris Şahin, AKP Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

Milli Gazete'nin haberine göre; AKP Genel Merkezi’nde Yerel Yönetimler’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya’nın yardımcılığı için yapılan bir atama iddiası başta AKP içi olmak üzere ortalık karıştırdı. 15 Temmuz Darbe Girişimi'nden sonra yapılan operasyonlar kapsamında gözaltına alınıp tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan, aynı soruşturma kapsamında hakkında FETÖ'den iddianame hazırlanan eski AKP Çankırı Milletvekili Avukat İdris Şahin, AKP Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. Şahin, sosyal medya hesabından göreve getirildiğini duyurdu.

İDDİANAMEDE CİDDİ İTHAMLAR VAR

Şahin’in geçmişte “Cemaatle dün de kurduk bugün de irtibat kuracağız” şeklinde açıklamaları bulunuyor. Çankırı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve Şahin’in, “örgüt içerisindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım yapma” suçlamasının yer aldığı iddianamede, TCK’nin 220/7 maddesinde tanımlanan suçları işlediği sonucuna varıldığı belirtilmişti.

İddianamede Şahin için, “FETÖ/PYD terör örgütünün amaç ve stratejileri doğrultusunda eğitime katkı sunmak amacıyla okul ve yurt yapılması ve dersane işletmesi gibi alanlarda faaliyet göstermek üzere kurulduğu söylenen, ancak örgütün himmet yoluyla sağlanan kayıt dışı gelirlerini aklamak ve örgüte maddi finans sağlamak amacıyla kurulan, il imamının denetim ve kontrolünde bulunan AZİM şirketinin hissedarı olması ve muvazalı şekilde irtibatlı olduğu başka bir örgüt mensubuna şirket hisselerini devretmesi, şirketin kurulduğu tarihte iktidar partisinin il başkanı sıfatının bulunması nedeniyle örgütün ihtiyaç duyduğu, Çankırı ilindeki itibarlı ve zengin kişilere kolaylıkla ulaşılarak AZİM şirketine hissedar yapılmasına aracı olması, FETÖ/PYD terör örgütünün kontrolü ve denetimi altında bulunan kurum, şirket ve kuruluşları ile örgüt mensuplarıyla irtibat durumunun olağan sosyal ilişkiden öte suça yönelik amacı ve hedefi kapsayan ilişki olduğu…” şeklindeki tespitler de dikkat çekmişti.

Şahin’in, iddianamedeki söz konusu şirketi FETÖ üyeliği ile suçlanan Hasan Coçar’a devrettiği de resmi kayıtlardan ortaya çıkmıştı.

AKP'ye yakın avazturk isimli site ise geçtiği bu haberde, yapılan söz konusu atamanın Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın haberinin olup olmadığı yönünde bilgiye ulaşılamadığını kaydetti.