Anasayfa GÜNCEL Fetullah

Fetullah

İlkokuldaydık ya da orta. Bir din hocamız vardı, adı Cemil, kısa gözlüklü, gülen yüzlü. Bilimsiz din olmaz, diyen ve çocuk dünyamızda sevilen bir adamdı. Bir gün bizi aldı, okulun altında bir pansiyon vardı, lavabo bölümüne geçtik, adam gömleğinin kollarını sıyırdı, ağzında yabancı sözcüklerle yüzünü yıkamaya başladı, bize döndü, çocuklar namaz kılalım dedi, biz dört çocuk, okulun puanları yüksek dört öğrencisi, hayatında namaz görmemiş, duymamış, kılmamış dört biçare utanarak birbirimize baktık, neden sonra ben, hocam biz Aleviyiz, deyiverdim, pirlikten belki, Cemil öyle mi, peki, hadi çıkyoruz, dedi. Çıktık, dört çocuk elimize dörder Sızıntı dergisi ile evlerimizin yolunu tuttuk. O dergi o sayısında cennet, cehennem, ateş, yanmak, huri gibi hiç duymadığımız sözlerle doluydu, gece karabasanlar bastı.

Fetullah, başı sonu dağ, altı üstü zulüm, içi dışı Kızılbaş bir şehirde, seksen üç yılının o kış mevsiminde, Cemil Hoca’nın bize verdiği Sızıntı dergileriyle hayatımıza sızmıştı. Sözde askeri yönetim vardı, sözde laik bir devletti Türkiye ve yine sözde Evren her gün Mustafa Kemal’den, laiklikten, Cumhuriyet’ten bahsediyordu. Ama Fetullah da, okuduğumuz dergide, beynimizin içindeydi.

Şu son kırk elli yılda Fetullah’ın hayatına dokunmadığı insan var mıdır? 1960’larda ilk vaazını verdiği Erzurum’daki camide kışkırttığı kitleler bir sinemayı basıp, insanları linç edip her tarafı dağıtmışlardı. Son işi ise 15 Temmuz’da harekete geçirdiği subaylar, öldürülen masum insanlar ve Erdoğan’ın Allah’ın lütfü diyerek canına okuduğu zaten kırıntısı kalmış haklar oldu. Fetullah Erzurum’dan İzmir’e, Pensilvanya’dan Malezya’ya, Komünizmle Mücadele Dernekleri’nden Kanlı Pazar’a, Samanyolu’ndan Zaman gazetesine hep gölge bir devlet adamı oldu. Ecevit’ten Erdoğan’a tüm siyasetçiler, on yıllar boyunca hep arkasındaydı. O siyasileri, siyasiler onu besledi, büyüttü. En son 15 Temmuz’u kullanan Erdoğan tez zamanda karşı darbesini yaptı ve Türkiye’yi bir hanedanlığa çevirdi.


Tayyip Erdoğan’ın uçağı ABD’ye indiği gün Washington Post Fetullah’ın Artık Tanımakta Zorlandığım Türkiye başlıklı bir yazısına yer verdi. Bu Amerikalıların Erdoğan’ı eski ortağı ile vurma taktiğinin daramatik bir hali olsa gerek. Neyse konumuz bu değil. Fetullah yazıda, bir zamanlar benim tanıdığım Türkiye demokrasi ve Ilımlı Laiklik ilkelerini bir araya getirirdi, oysa devlet gücü şu an ne isterse yapabilecek bir devlet başkanının elinde ve muhalif düşüncelere hayat hakkı tanınmıyor, Erdoğan masumları tutuklatıyor, onlara zulmediyor, işten kovduruyor, sadece gayesi dünya barışı olan Hizmet Hareketi gönüllülerini değil, Aleviler’den, Kürtler’den, laik ve sol kesimlerden gazeteciler, akademisyenlerden 300 bini aşkın insanın hayatı altüst oldu, diye yazmış.

Fetullah’ın, Amerikan gazetesinde yürek burkan bir dille andığı Alevilere bakışı, otuz yıl evvel eline zorla Sızıntı tutuşturulan yeni yetme çocuğun kâbuslarından ibaret değil. O, Hasan El Benna gibi suikast ve sabotaj ustası, Müslüman Kardeşler’in liderini saygıyla yad eden, on binlerce Alevinin kanına girmiş Yavuz’u, bir pençede dünyanın ödünü koparan tepeden tırnağa bir abid, olarak görendir. Fetullah, Yavuz’u öylesine över ki, onu Peygamberden sonra anılması gereken kişiler arasında sayar. O, Kanuni döneminde verdiği fetvalarla sayısız Alevinin ölümüne ferman yazan Ebusuud Efendi’yi de büyük müfessir diye tanımlar. Ona göre Aleviler küfür cephesi, kendi cephesi ise iman cehpesidir.

Demokrasi ve Ilımlı Laiklik’e gelince, Erdoğan ile ortak iktidar olduğu şu son on yılda, karşıtlarına neler yaptığı ortada. Barış adamları dediği Hizmet Hareketi Talebeleri’nin ordudan, yargıdan, bürokrasiden tasfiye ettiği mazlum insanlar, imzasız mektuplar, sahte ihbarlar, yasadışı telefon dinlemelerle tutuklanıp hapse atılanlar, işini kaybedenler, hayatı mahvolup intihar edenler, fişlemelerle ocağı sönen insanlar. Hepsi hâlâ hafızalarda.

Fetullah, son elli yılda o kadar can yakmış, Türkiye toplumunda öylesine negatif bir birikime yol açmış ki, sorguda, hapishanede, mahkemede binlerce zanlıya karşı aylardır uygulanan açık hukuksuzluklar karşısında dahi toplum tuhaf bir sessizlik içinde. Her şey, tıpkı yıllar evvel bu çocuğun korkuyla okuduğu o dergideki karabasanlar gibi, ülkenin her tarafından feryatlar yükseliyor, işten atılanlar, yiğitçe büyük bir şehrin ortasında açlık grevi yapanlar, bunalıp intihar edenler, hapiste çürüyenler, tutulduğu yeri bile bilinmeyenler. Tarihte hiç böyle kötü bir dönem olmamıştı. Fetullah, talebelerine Erzurum’daki o camiyi bastırdığı günden beri yıkım faaliyetlerine devam ediyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,498AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Cumartesi Anneleri Hasan Gülünay’ın akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerinin cezalandırılması talebiyle başlattıkları...

Beylikdüzü’nde silahlı kavga: 2 ölü, 1 yaralı

Beylikdüzü'nde bir evde çıkan silahlı kavgada 2 kişi öldü, 1 kişi ağır...

Bahçeli’den ‘tek adam sisteminden geriye dönüş yok’ mesajı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Karabük'te konuştu.Doğu Akdeniz'deki sondaj...

Cengiz İnşaat, tahsisi iptal edilen arazi için açtığı davayı kaybetti

Cengiz İnşaat, turizm sektörü ile ilgili olarak açtığı bir davayı kaybetti.

ABD, Körfez’de askeri operasyon geliştirdiğini açıkladı

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Ortadoğu’da Sentinel (Nöbetçi) adlı bir askeri operasyon geliştirdiğini...

İzmir’de Pagos Üretici Pazarı açıldı

BERKAY SAĞOLİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in...

Suudi Arabistan, ABD kuvvetlerinin ülkeye girişini onayladı

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ülkesine Amerikan kuvvetlerinin girişini onayladı.

“ABD ile İran arasındaki çatışma endişe verici”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ve İran arasındaki cepheleşmenin, Rusya sınırları...

Macron’un 2 yıllık görev süresinde 15 bakan istifa etti

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un cumhurbaşkanlığı görevine geldiği 14 Mayıs 2017'den bu yana 15 bakan...

Faruk Bildirici: RTÜK, siyasal iktidarın kontrolünden uzak olmalı

RTÜK üyeliğine seçilen Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, RTÜK yönetici ve çalışanlarına e-posta yoluyla...

Sonraki haber