Fetvacı Karaman: Böylece evlilikler İslam'a uygun olacak
20.10.2017 15:08 GÜNCEL

Müftülere nikah yetkisi laiklik kapsamında tartışılırken, hükümet cephesinden "laikliğe aykırı" olmadığı yönünde açıklamalar yapıldı. Buna karşın, hükümete yakınlığıyla bilinen "fetvacılar" ise, müftülere nikah yetkisinin İslam hukukuna uygunluğuna vurgu yapmayı sürdürerek savunuyor.

AKP'nin fetvacısı olarak bilinen Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman, müftülere nikah yetkisi sayesinde İslam hukukuna uygun evliliklerin gerçekleşebileceğini yazdı.

"Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verildiğinde müftü İslam hukukunu da bileceği için yapacağı akdin, ülke kanunlarına uygunluğu yanında İslam hukukuna da uygunluğunu sağlayacaktır" diyen Karaman, şunları yazdı:

"Müslüman diğer iş ve işlemlerini nasıl dinin talimatına göre yapıyorsa, nikahını, boşamasını, iddetini (bekleme süresini), evlenme manilerini, akdin şartlarını… da yine İslam’ın talimatına göre yapacaktır. Laik bir sistemde mesela faizli akit sahihtir, İslam hukukunda ise sahih değildir, ayrıca haramdır. Laik sistemde nikah akdine yalnızca kadınlar şahid olabilirler, İslam hukukunda kadınların yanında bir erkek şahid bulunacaktır. Laik sistemlerde nikah akdinin tarafları erkek ve kadının kendileri olurlar. İslam hukukunda (bazı mezheplerde) kadın nikah akdinde irade beyanında bulunamaz, bunu velisi yapar. Boşanmış veya kocası ölmüş bir kadının yeniden evlenebilmesi için beklemesi gereken süreler iki hukuk arasında farklıdır. İşte bu ve diğer farklılıklar sebebiyle Müslüman bir çift nikah kıymak istediklerinde nikah akdinin İslam’a göre sahih olmasına dikkat etmek durumundadırlar."