Feyzioğlu: Mor Beyin uygulaması ByLock'a yönlendiriyor
23.12.2017 15:14 GÜNCEL

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, hükümeti hayvan hakları yasasını yeniden düzenlemeye çağırdı.

Barolar Birliği Başkanı, CNN TÜRK canlı yayınında Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı ve gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de kadına ve çocuklara yönelik şiddetin ardında hayvanlara yapılan eziyetin bulunduğuna dikkat çeken Feyzioğlu, "Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, şiddet önce hayvanlara uygulanıyor. Hayvanlara eziyet edenler sonrasında kadınlara ve çocuklara yönelik şiddete başvuruyor. Hayvan hakları yasasını yeniden düzenlemek ve canlıları bir mal gibi görmekten vazgeçmek, kadın ve çocuklara yönelik şiddeti de önleyecektir" dedi.

'MOR BEYİN UYGULAMASI BYLOCK'A YÖNLENDİRİYOR'

Feyzioğlu, "Mor Beyin" aplikasyonu ile ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı. 11 bin kişinin o uygulamayı indirdiği gerekçesiyle şüpheli konumuna düştüğünü söyledi. Yargıtay kararını hatırlattı ve mağduriyetleri önlemek için mahkemeler ile savcılıklara "Yargıtay kararına ciddi yaklaşın" çağrısında bulundu.

Feyzioğlu şunları söyledi: "Ekim 2017’ye kadar bilinmeyen bir olay tespit edildi. FETÖ bir program geliştirmiş, "Mor Beyin" diye, morbeyin.com. Bunun altına çeşitli aplikasyonlar yerleştirmiş. Namaz saatini sorduğunuz bir aplikasyon, ikinci el araba aldığınız bir aplikasyon, Türkçe-İngilizce bir sözlük aplikasyonu, bir müzik aplikasyonu… FETÖ ile hiç alakanız yok, oraya girdiğinizde sizi ByLock’un yurtdışındaki sunucusuna 1 piksellik basit bir şey indirerek yönlendirmiş ve 1-2 saniye telefonunuz ByLock ile bağlanmış görünüyor. Şimdi bu aplikasyonun kullanıldığı ortaya çıkınca Yargıtayımız da çok güzel bir karar verdi. Dedi ki; sadece bir bağlantı kurmak yetmez, kullanıcı kimliği alması gerekir ve mesaj içeriklerini görmeliyim. Yani mesajlaşmadıysa, telefonuna da indirmediyse olmaz dedi. 11 bin kişi bu sebeple şüpheli konumuna düşmüş. Sayı korkunç. Ve bunların çok büyük bir kısmı tutuklu. Gerçek suçlular, bu mağduriyetlerin arkasına saklanıp, mağdurların çığlıklarıyla aklanmaya çalışıyor. Mahkemelerin çok hızlı davranması lazım bunları ayıklamak için. Savcılıkların da bundan sonra çok ciddi yaklaşması lazım. Yani hiçbir şeyden, kimseden korkmadan Yargıtay’ın kararını yüklenmesi gerekiyor"

'SARRAF DAVASI' AÇIKLAMASI

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, kamuoyunda Rıza Sarraf davası olarak bilinen ancak eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla davasına dönüşen konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Feyzioğlu, ABD'de yargılanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla'nın suçlu bulunması halinde Türkiye ile ABD arasındaki bankacılık sisteminin çökebileceğini söyledi. Feyzioğlu, dava sonucunda Hakan Atilla'nın suçlu bulunması durumunda, ABD Hazine Bakanlığı'nın Türkiye'ye ceza kesebileceğine dikkat çekti.

Uluslararası bankacılığın ABD'nin elinde olduğunu söyleyen Feyzioğlu, "Türkiye mahkemeyi tanımayıp kesilebilecek cezayı ödemeyebilir. Ancak bu sefer Türkiye'ye yurt dışından döviz girişi durabilir, bankalar arası EFT işlemi yapılamaz hale gelir" dedi.