-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL Fikirtepe artık riskli alan değil: ‘Karar umrumuzda değil, evimiz yok’

Fikirtepe artık riskli alan değil: ‘Karar umrumuzda değil, evimiz yok’

YAĞMUR ÖZTÜRK

İstanbul Fikirtepe’de kentsel dönüşüm nedeniyle evleri yıkılan ve yerine yenisi yapılmadığı için sokakta kalan yurttaşlar çadırda yaşamaya başlamışlardı. Bakanlar kurulunun 7 yıl önce riskli bularak kentsel dönüşüme açtığı parseller, mahkeme tarafından riskli alan bölgesinden çıkarıldı. Dava konusu olan parsellerde bundan sonra 6306 sayılı yasa gereği, riskli alan olmadığı için üçte ikiye pay satışı yapılamayacak. Karar, Fikirtepe mağdurlarında heyecan yaratmadı. Çadırlarda yaşamaya başlayan halk, “Devlete güvenip o imzayı attık. Şu anda kimseye güvenmiyoruz. Bu karar umurumuzda değil. Bizim evlerimiz yok” dedi.

Kentsel Dönüşüm Dernek Başkanı Yasin Bektaş Mahkeme kararını değerlendirdi: “Kısaca özetlersek 2012 yılına geri dönmüş oluyoruz. Bakanlıkla yaptığımız görüşmede bize ‘Bu ilgili mahkeme riskli alan kararını kaldırıyor ama o, ilgili parsel ya da dava açan kişilerle ilgili. Geri kalanı etkilemez. Çok gerek kalırsa da mevzuatta değişiklik yaparız’ dediler.”

Evi yıkılanlardan Erkan Yeşilyurt ise bu kararın kendilerine herhangi bir şekilde yansımadığını belirtti.

‘İnsanlar öldü’

Yeşilyurt bazı insanların, yaşatılan mağduriyet nedeniyle vefat ettiğini söyledi: “Burada ölenler var. Yaşlı insanlar vardı, kalp krizi geçirip ya da intihar edip öldüler. Kendi mülkünde otururken, kiracı durumuna düşen yaşlılar çalışmak zorunda kaldı. Yaşam tarzları değişti, ayak uyduramayanlar oldu.”

Bir başka mağdur Zeynep Değirmenci ise riskli alan bölgesinden çıkarılmasını değil, riskli alan ilan edilmesini eleştirdi: “Zemin kaygan değildi, kayalıktı. Deprem gördü evimiz ve yıkılmadı. Riskli alan bölgesinden çıkarılması değil, bundan 7 yıl önce riskli alan ilan edilmesi abes olandı. Rant için, buradaki insanları kovmak için bu projeyi çıkardılar. Arsamı çalıp ceplerine koydular. Burası koca bir rant alanı. Pana Holding’e hiç istemediğim halde imza atmamın sebebi de buranın riskli alan ilan edilmeseydi. ”


Çadırda yaşayan Engin Akgüzel ise şöyle konuştu:

“Seçimden birkaç gün önce Bakanlık geldi. İlgileneceklerini söylediler. Seçim bitti. Şimdi hükümeti bekleyeceğiz demek ki. Kabine oluşacak. Bakanlar koltuklarına oturacak. Sabah olduğunda diğer arkadaşlar, komşular, hatta etrafımızdaki sitelerde oturan arkadaşlar kahvaltılık bir şeyler getiriyorlar. İhtiyaçlarımız için camiye gidiyoruz. Yağmurdan korunmak için de kaçan müteahhitin burada bıraktığı konteyneri kullanıyoruz. Kahvaltıdan sonra da burası hiç durmuyor. Bu arsada yeri olanlar da olmayanlar da geliyor. Pana’nın dışındakiler de problemli çünkü.”

‘Devlete güvenmiştik’

Pana Holding’in 5 projesi arasından, eksik de olsa içinde oturulabilir hale getirilen tek projesinden ev satın alan S.Y ise, bölgede çok büyük müteahhitlerin ve devletin olmasına güvenerek satın aldıklarını belirtti. S.Y, “Vaatlerin hiçbiri yok ve fiyatlandırma vaatler üstünden yapılmıştı” dedi.

- Reklam -

SON HABERLER

Kızgın demir dağladı!

Kızgın demiri uygun ortama bir süre bastırırsanız, dağlamakla kalmaz her yanı saracak...

Türkiye siyasetinin gelip dayandığı çıkmaz

Pazar gününden bu yana Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıyla ilgili kınama, analiz vesaire...

Grillo’dan Zelenskiy’e komedyenler zamanı

Avrupa siyasi arenası yeni bir popülist dalganın etkisi altında. Yaşlı Kıta’daki tepkisel...

‘İnsanı insanla kırdılar’

Cumhur İttifakı’nın, yerel seçim öncesi ve sonrası verdikleri mesajları, bana Pir Sultan...

Çok vahim!

Bugün 23 Nisan.Bizim için en büyük bayram!..

Oradaydım

KONUK YAZAR: MURAT EMİR, CHP ANKARA MİLLETVEKİLİSaldırıların...

Gordon Banks: Efsane kaleciyi hatırlarken

Futbola merak salmaya başladığım siyah beyaz yıllarda belleklerimize kazınmış klişelerden biriydi; “İnsanın...

İşçinin ücretinden yargı kararı olmaksızın kesinti yapılmaz

SORU: Özel bir şirkette aktif satış görevlisi olarak çalışmaktayım. Geçen ay bir...

Özel hasta

Hastane ve kitap son yıllarda benim için pek parlak bir ikili olmadı....

AKP’nin YSK temsilcisi: Belgelerimiz tamamen sağlam

Özel, YSK'den ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün yapılan toplantıda İstanbul seçimiyle ilgili...

Sonraki haber