Anasayfa GÜNCEL Fikirtepe’de patronlar kendilerini korumuş

Fikirtepe’de patronlar kendilerini korumuş

ZEYNEP KURAY [email protected]

İstanbul Fikirtepe’de yüzlerce mağdurun olduğu Brooklyn Dream inşaat projesi kapsamında şiket sahipleri Tayyar Raci Şaşmaz ve Muhammet Muhit Kayaoğlu savcılıkta ifade sverdi.


Kentsel Dönüşüm adı altında evleri ellerinden alınıp sokakta bırakılan Fikirtepe sakinleri Pana Yapı’ya bağlı Selimoğlu Yapı İnşaat Şirketi’nin yöneticileri Tayyar Raci Şaşmaz ve Muhammet Muhit Kayaoğlu hakkında “nitelikli dolandırıcılık”tan suç duyurusunda bulunmuşlardı. 8 ay sonra İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda alınan ve BirGün’nün ulaştığı ifadelerde, aynı zamanda Kurtlar Vadisi dizisinin yapımcısı da olan Şaşmaz ve Kayaoğlu, şirketin içinin nasıl boşaldığını anlattı.

DAVALARI ENGELLEMEK İÇİN TEDBİR ALDIM
Raci Şaşmaz, ifade tutanaklarına göre, şirketleri birbirine ortak ederek, başına Kurtlar Vadisi set işçisi Muhammet Muhit Kayaoğlu’nu geçirmesini, hakkında açılabilecek davalar veya takipleri kilitleyecek tedbir amaçlı işlemler olarak beyan etti. Şaşmaz, ifadesinde suçu daha önce ortağı ve şirketin eski yönetim kurulu başkanının üstüne atarak, “Benim diğer sektörlerde sahibi bulunduğum şirketler açısından da mali sorumluluk doğuracak, böylelikle üçüncü şahıslar tarafından açılabilecek davalar veya takipler ile tüm faaliyetleri kilitleyecek olayları önceden hissederek tedbir amaçlı yapılan işlemlerdir” dedi. İfadesinde şirketin borçlarının ve kefaletlerinin hala şahsına ait olduğunu belirten Şaşmaz, bu şekilde hareket etmekten dolayı kesinlikle herhangi bir kimsenin mağdur olmasına sebebiyet vermediğini öne sürdü.

‘ŞİRKETİN BAŞINA GETİRİLDİM’
Selimoğlu Yapı İnşaat’ın yönetim kurulu başkanlığına getirilen Muhammet Muhit Kayaoğlu ise ifadesinde, şirketi para ödeyerek almadığına, şirketin yönetim kurulu başkanı Tayyar Raci Şaşmaz’ın tasarrufuyla bu işlemin gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

***

YAĞMUR SOĞUK DEMEDEN NÖBET

Fikirtepe sakinleri gündüz gece, yağmur soğuk demeden eskiden evlerinin bulunduğu 85’inci parselin bulunduğu noktada ateş yakıp her gün adalet için nöbet tutuyor. mağdur 300 kişiden 150 hak sahibinin sözcüsü olduğunu kaydeden Engin Akgüzel, Şaşmaz ve Kayaoğlu’nun verdiği ifadelerin nitelikli dolandırıcılığın itirafı olduğunu kaydetti.

Sürecin başladığı 2011 yılında evini vermemek için direnen mahalle sakinlerinden biri olan Akgüzel, yaşananları şöyle anlattı: “Buradaki 13 dönümlük inşaat alanında 3 dönümü temsil edenler 2015’e kadar direndi, geri kalanı imza attı. Verilen bu imzalardan ötürü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ‘Ya imza atarsınız ya da kamulaştırırız ve evlerinizi elinden alırız’ şeklinde yazılar gelmeye başladı ve sonunda mecburen Pana Yapı’ya bağlı Selimoğlu Yapı İnşaat Şirketi’yle anlaşmaya vardık ve evleri teslim ettik. Sözleşmede belirtildiği üzere, yeni evlerimizi teslim alana kadar kira paramızın ödenmesi gerekirken, sadece 1 yıllık kira paramızı peşin alabildik. Evlerimizi yıkıp hafriyat aşamasında bıraktılar.”


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,409AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

SBF Dekanlığı fanzini ‘bildiri’ kabul ederek öğrenciye ‘izinsiz bildiri’ cezası verdi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde, bir öğrenciye Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye öğrencilerinin Nisan...

KESK İzmir Şubeler Platformu: Haklarımızın peşkeş çekilmesini hep beraber engelleyelim

ARDA ÖZARDAKamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı sendikaların...

Trump: Türkiye Patriot sistemi istedi ama biz satmadık, mesele çok karışık

ABD Başkanı Donald Trump, "Türkiye 100'den fazla F-35 siparişi verdi ama artık...

Fenerbahçe’den ayrılan isimler belli oldu

Fenerbahçe'de Vedat Muriqi'nin transferi karşılığında Çaykur Rizespor'a giden isimler belli oldu.

Lüks harcamalarıyla gündeme gelen Fransa Çevre Bakanı istifa etti

Lüks harcamalarıyla gündeme gelen Fransa Çevre Bakanı François de Rugy, aşırı harcamalarıyla...

İngiltere’den Assange açıklaması

İngiltere'nin Avrupa ve Amerika'dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Ducan, Wikileaks'in kurucusu Julian...

Benzin ve motorine zam

Motorinin litre fiyatına 18 kuruş, benzinin litre fiyatına ise 20 kuruş zam...

Milli Piyango’dan ’70 milyon liralık ikramiyenin talihlisi’ açıklaması

Milli Piyango İdaresi, 2019 yılbaşı özel çekilişinde 70 milyon liralık büyük ikramiyeyi...

Elektriğe 15 ayda yüzde 130 zam

Üst üste gelen elektrik zamları yüzünden sanayicilerin üretimi durdurduğu aktarılıyor. Binlerce iş...

ABD’den S-400 açıklaması: Türkiye bizi hayal kırıklığına uğrattı

ABD Başkanı Donald Trump tarafından savunma bakanlığına aday gösterilen Mark Esper, "Türkiye...

Sonraki haber