Anasayfa KÜLTÜR SANAT Filmin müziği gerçek

Filmin müziği gerçek

Herhangi iyi bir albümün büyülü etkisine daha ilk şarkıdan kapılmak ve o etkiyi albümün sonuna dek hiç kaybetmemek müziğe dair en iyi duygulardan biridir. Bir albüm keşfetmek ve onun içinde birkaç dakika da olsa yaşamak… İnsanı müziğin gücüne bundan daha fazla ne inandırabilir, bilmiyorum.


Bana bunları hatırlatan albüm Ercüment Gül’ün Kalan Müzik aracılığıyla yayımlanan yeni stüdyo çalışması Olmayan Filmin Müzikleri oldu. Otuz beş yaşındaki müzisyen debut albümü Aniden’i 2013 yılında çıkarmış, o ilk şarkılarıyla caz tavrından dinlemeye değer seslere ulaşmayı bilmişti. Ercüment Gül aradan üç yıl geçtikten sonra şimdi kariyerinin ikinci albümüyle karşımızda ve yine temellerini oluşturduğu tavırlardan vurucu soundlara sirayet etmeyi başarıyor. Caz müziğin yanı sıra funk, soul ve yer yer salt electro akustik tonda seyreden bu kayıt bütünüyle enstrümantal sekanslardan oluşuyor. Kalabalık enstrüman kanalları albüme ruhunu kazandıran en büyük etkenlerin ilk sırasında. Olmayan Filmin Müzikleri en çok bu ruhuyla dikkat çekiyor bana kalırsa.

filmin-muzigi-gercek-191979-1.

Albümün kadrosunda yer alan müzisyenleri de ayrıca belirtelim. Dört numaralı şarkı Alef’te perdesiz gitarıyla Erkan Oğur yer alıyor. Tolga Bedir, Selçuk Karaman, Anıl Tuncer, Erdem Şenol ve Dünyacan Yılmaz gibi sanatçılar ise albümü destekleyen diğer önemli isimler. Olmayan Filmin Müzikleri mevcut konumuna ulaşırken şüphesiz bu katkılardan olumlu çıkarımlar sağladı. Ancak albüme hayat veren yine Ercüment Gül’den başkası değil. Tüm söz ve müziklerin ona ait olmasından ve albümün kapak fotoğrafından başlayarak sahip olduğu her şarkıda bir hikâyeyi dillendirme çabasından anlıyoruz bunu. Ercüment Gül daha ilk albümünde konsept bir çalışma denemiş ve hedefine yaklaşmıştı. Bu yeni denemesinde ise hayali bir filmi salt müzikleriyle dinleyicisine hissettirerek konsept albüm hedefine ulaşıyor.

Artık pek az albüm başladığı ilk andan son saniyesine kadar süren güçlü bir etkiye sahip. Onlardan biri de bu. Olmayan Filmin Müzikleri içinde yer aldığı müzikal akımın yakın dönemdeki en iyi örnekleri arasında.

4/4

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,388AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Hem yalnız hem çaresiz: Bahtsız kaleciler

Geçen yazıda büyük umutlarla transfer edilmiş, sonrasında hüsranları yaşamış, yaşatmış golcüleri yazmıştım. Atamayanları bir...

Önce insan vardı

Önce doğa vardı. Canlı cansız bu âlemde yaşardı. Sonra 200-300 bin yıl...

Kapitalizm ve emperyalizm

Yunanistan’da Syriza’nın seçim yenilgisini ve Türkiye’nin S-400 füzesavar sistemi satın alması konularını...

Hain FETÖ Darbesi ve siyasiler!

Bir ilkokul öğrencisine sorulan bir soruya verdiği yanıt epey zamandır Sosyal Medyada...

Erdoğan savunma oynayamaz

AKP, kurulduğu günden bu yana gündemi, doğrultuyu belirleyen; kendi dışındaki tüm siyasal...

Nobel olmadı S-400 alalım

Cumhurbaşkanı pazar günü seçtiği yazar ve gazetecilerle bir araya geldi. 11:00’de başlayan görüşme...

Bir mozaik toplaşması

Geçen yıl Moda, Kayıkhane’deki konser haberini alınca ne kadar sevinmiştim. 1980 ve 90’ların...

Ne Rus ne ABD silahı!

Siyasal İslamcılar bir kez daha yanlış politikalarla neden oldukları krizi “milli beka”...

Adana’da metil alkol zehirlenmesi: Bir kişi daha yaşamını yitirdi

Adana'da rahatsızlanarak Yüreğir Devlet Hastanesi’ne kaldırılan V.Y. burada "metil alkol zehirlenmesi" şüphesiyle...

AKP belediyeyi kaybetti, borcun boyutu ortaya çıktı

AKP'li Hüseyin Boz'un Belediye başkanı olduğu Çankırı’da, yerel seçimleri MHP'li aday İsmail...

Sonraki haber