-Reklam-
Anasayfa EKONOMİ Finansal göstergeler alarm veriyor

Finansal göstergeler alarm veriyor

Türkiye, seçimlere alarm veren finansal göstergelerle giriyor. İsterseniz lafı uzatmadan 5 kritik veri üzerinde yoğunlaşalım:

1- Kamunun borçlanma maliyetleri artıyor

finansal-gostergeler-alarm-veriyor-478427-1.2

2 – CDS (Kredi Temerrüt Takası) primleri yükseliyorKamunun borçlanma maliyetleri mevduat ve kredi faizleri için taban oluşturur. Eğer para basma olanağı bulunan kamu bile bu kadar yüksek faizle borçlanıyorsa, diğer faizler çok daha üst noktalara sıçrar. Yabancıların ve yerli yatırımcıların döviz kuru riski nedeniyle ve borçların ödenmesinde zorluk yaşanacağı endişesiyle ancak bu faizlerle kamuya borç verdikleri gözleniyor. Türkiye’nin önünde ya“yüksek enflasyon – yüksek faiz” senaryosu ya da“gerileyen enflasyon – yüksek reel faiz” senaryosu bulunuyor.Her ikisi de farklı sorunlara işaret ediyor. Örneğin, enflasyon düşerse bu kez söz konusu faizlerin reel maliyeti artacak, ödenmesi iyice zorlaşacaktır.

Türkiye’nin CDS, kredi temerrüt takası primi de ciddi bir sıçramayla 307 puana yükseldi. CDS, bir ülkenin aldığı kredilerin sigortalanması için talep edilen bedel anlamına geliyor. 5 yıllık CDS verileri gösterge kabul ediliyor. Daha Ocak 2018’de CDS 162’yken, bugün 300’ün üzerine çıkması ekonominin geleceğine ilişkin ciddi bir kaygıyı yansıtıyor. ABD’nin aynı vadedeki tahvillerinden, bir ülkenin tahvilleri için ne kadar ek faiz talep ediliyorsa, bununla CDS priminin kabataslak birbirine eşit olması beklenir. Türkiye’nin 2027 vadeli tahvilleri için, ABD tahvillerinden yüzde 3,07 daha yüksek, yüzde 5,82 faiz talep edilmesi bu varsayımı doğruluyor.

Bazı Ülkelerin CDS Primleri :

finansal-gostergeler-alarm-veriyor-478428-1.

Merkez Bankası’nın son verilerine göre Döviz Tevdiat Hesapları (DTH), 204 milyar dolar gibi korku verici bir düzeyde bulunuyor. Ne var ki bu rakam, 2017 sonundaki 201 milyar dolara göre çok ciddi bir artış sergilemiyor. Ocak 2018’de dolar kurunun 3.77 TL olduğunu hatırlarsak, şimdiki düzeye ulaşması için çok ciddi bir döviz talebi bulunması gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu talebin döviz mevduatlarına yansımaması, yastık altına veya yurtdışına döviz aktarıldığı şüphesini güçlendiriyor.

3 – Döviz Tevdiat Hesapları 200 milyon doların üzerinde
Son verilere göre Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri bir önceki haftaya göre 3.2 milyar dolar gerileyerek 78.9 milyar dolara indi. Buna karşın kısa vadeli borç stoku, 2017 sonuna göre yüzde 6,5 oranında artışla 125.5 milyar dolara yükseldi. Uluslararası piyasalarda en yakından izlenen bir gösterge, rezervlerin kısa vadeli borçlara oranıdır. Altın rezervlerini de katarak bu oranı hesaplarsak, yüzde 82,5 gibi çok kritik bir düzeye düştüğünü görürüz. Bu oran, 2016 sonunda yüzde 104,6, 2017 sonunda ise yüzde 91,4’tü.

finansal-gostergeler-alarm-veriyor-478429-1.

4 – Döviz rezervleri eriyor

finansal-gostergeler-alarm-veriyor-478430-1.finansal-gostergeler-alarm-veriyor-478431-1.

Son istatistikler yabancıların bayram öncesindeki hafta 289 milyon dolarlık hisse senedi alırken, 460 milyon dolarlık devlet iç borçlanma senedi (DİBS) sattığına işaret ediyor. Böylelikle yabancıların portföylerindeki hisse senetleri 34.8 milyar dolara, DİBS senetleri 22.3 milyar dolara gerilemiş bulunuyor.

5 – Yabancılar portföylerini boşalttı bile

Toplamda 57.1 milyar dolarlık bu portföy tutarı, 2012 sonunda 132.7, 2014 sonunda 113.5, daha 2018 Ocak itibariyle 85.9 milyar dolardı.

3 belirleyici faktörü; yabancı satışlarını, borsa endeksinin düşüşünü (tahviller için DİBS faizlerinin yükselişini) ve TL’nin dolar karşısında değer yitirişini göz önüne alırsak, hepsinin ortak etkisiyle, seçime girmeden yabancılar fiilen portföylerini boşaltmış görünüyor.


- Reklam -

SON HABERLER

İBB Başkanı İmamoğlu, Erdoğan’ı karşıladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ilk mesai gününde “Erdoğan İstanbul'a gelecek....

Galatasaray’dan Göksel Gümüşdağ sert sözler

Galatasaray Kulübü, Medipol Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ'ın yaptığı açıklamaları sert sözlerle...

“Avukatlık can çekişiyor”

Antalya Barosu'na kayıtlı avukatlar, ekonomik ve mesleki sorunlarının çözülmesi için cübbelerini giyerek...

Ramazan Bayramı tatili 9 güne çıkarıldı

Cumhurbaşkanlığı kararıyla Ramazan Bayramı tatili 9 güne çıkarıldı.Cumhurbaşkanlığı...

Kanseri yenen öğretmene öğrencilerinden sürpriz karşılama

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde Cemile Yeşil Anadolu Lisesi'nde görev yapan ve yakalandığı kanser...

İBB Başkanı İmamoğlu, Erdoğan’la bir araya geliyor

Yerel seçimlerin ardından 17 gün süren tartışmaların son bulmasıyla mazbatasını alan İstanbul...

HSK’den ‘Rabia Naz’ açıklaması

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkan Vekili ve İkinci Daire Başkanı Mehmet...

İBB Twitter hesabından ilk İmamoğlu paylaşımı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart seçiminden 17 gün...

Soma faciası davasında Can Gürkan’a tahliye

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi, Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin...

Notre Dame yangınının nedeni belli oldu

Fransız polisinden yapılan açıklamada, Notre Dame Katedrali'ndeki yangınla ilgili yürütülen soruşturmanın, yangının...

Sonraki haber