Anasayfa GÜNCEL Fincancı’ya ertelemesiz 2,5 yıl hapis cezası

Fincancı’ya ertelemesiz 2,5 yıl hapis cezası

MERAL DANYILDIZ

Barış akademisyenlerinden Türkiye İnsan Hakları Vakfı(TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincanlı, dün İstanbul Çağlayan Adliyesi 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde son savunmasını yapmak üzere hâkim karşısına çıktı. Fincancı’nın avukatları, TİHV’in Cizre raporunun dava dosyasına “suç delili” olarak konulmasına karşı ret talebinde bulundu. Talep, “Yargılamayı uzatma kastı” olduğu gerekçesiyle geri çevrildi.


Barış istemek suç değildir
Savunmasına, Hessen Eyaleti Albert Osswald Vakfı Barış Ödülü’nü alırken duyduğu mahcubiyeti anlatarak başlayan Fincancı, “Hepimize bir kez daha hatırlatmış olalım ki; “İnsan sorumluluktur, o nedenle 4 Ekim 2018’de heyetinize hangi suça ortak olmadığımızı anlatmak için, sizin beni Google’layarak bulduğunuzu tahmin ettiğim ve suç unsuru gibi göstermeye çalıştığınız Cizre ön inceleme raporumuzu da beyanımda zaten alıntılamış, inceleme sırasında bulduğum çocuk kemiğinin fotoğrafı da dahil, birkaç kez “ceset fotoğrafı” diye rahatsızlığınızı ifade ettiğiniz fotoğraflarla o dönemde yaşananları aktarmaya çalışmıştım. Bağımsız ve tarafsız olmadığını düşündüğüm mahkemelerde; uluslararası hukuka göre suç oluşturmayan barış talebinin, insan hakları ihlallerinin belgelenmesinin cezalandırılması, insan haklarının, hukuk rejimi ile korunması zorunluluğunun hiçe sayıldığını göstermektedir burada hepimize. Barış istemek suç değildir, suçlamalarınızı kabul etmiyorum. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmiyorum çünkü suç işlemedim” dedi.

Cizre raporu delildir
Fincancı’nın avukatı Oya Meriç Eyüboğlu, “Sizin için farklı ifadelerin, kişiler arasındaki farklılıkların bir önemi yok. Son savunmaların da bir önemi yok. Her şey ‘mış’ gibi yapılıyor. Mahkemenin bütün talepleri reddetmesi, sübjektif değerlendirme yapmadığını gösterir. Herhangi bir hükümet, devlet, kendi egemenlik alanı içinde bu kadar ağır hak ihlali yapmakla suçlanıyorsa araştırma yapmalıdır. Ben, heyetiniz HDP raporuna önyargılı bakar diye o dönemde ihlalleri raporlayan Saadet Partisi ve CHP’nin raporlarını aldım. Özellikle mahkemeniz tarafından dosyaya sunulan Cizre raporu bir suç delili değil, savunma delilidir. Bu raporun alındığı yerde bizim sunduğumuz raporun üç katı rapor vardır” dedi.

Barış istemek insan hakkıdır
Eyüpoğlu’nun ardından söz alan Avukat Özgür Türkdoğan ise, 337 sivilin öldürüldüğünü kabul ediyor hükümet. Peki bunların araştırılması soruşturulması gerekmez mi? Bildiride yer alan ibareler devlet büyüklerini rahatsız edebilir. Barış istemek suç mu Sayın Başkan? Barışı istemek bir insan hakkıdır. Artık birileri suçlanıyor, daha sonra deliller üretilir oldu. Siyasi iktidarın yönlendirmeleri ve baskıları konusunda daha hassas davranmak gerekir. Bizlerin tek sığınacağı yerdir adalet” dedi.

Asıl ben sizi itham ediyorum
Fincancı, savunmasını “Bugün 19 Aralık. Bundan 18 yıl önce cezaevlerine yapılan ‘Hayata Dönüş’ operasyonuyla, 40 yıl önceki Maraş Katliamı’yla yüzleşemedik. Bu acılarla yüzleşemediğimiz için bugün yargılanıyoruz. Suçlamaları kabul etmiyorum. Emile Zola’nın dediği gibi, Asıl ben sizi itham ediyorum” sözleriyle bitirdi. Savunmaların ardından mahkeme, Fincancı’yı, ertelemesiz 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı.


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,421AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Savcı çocuğunun işlemediği adli suç kalmamış

Bakırköy’de kız arkadaşını döven, otomobilini kendisine tepki gösteren vatandaşların üzerine sürerek 8...

Damien Comolli’ye sürpriz talip

Fenerbahçe’de geçtiğimiz sezon yaptırdığı transferlerin performansıyla eleştiri oklarının hedefi haline gelen Damien...

Sinop’ta “keyfine düşkün” iskelet bulundu

Sinop'ta Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle 10 yıl önce başlatılan Balatlar Yapı...

Elvis Presley’nin hayatı film oluyor

“Rock 'N' Roll müziğin kralı” Elvis Presley’nin hayatını anlatan sinema filminde başrolde...

Konforlu hizmet sunabilmek için dolmuşuna ev tipi klima taktırdı

Adıyaman'da şehir içi yolcu taşımacılığı yapan Hüseyin Demir, minibüsüne ev tipi klima...

Suriye’nin Dera kentinde bombalı saldırı: 5 asker hayatını kaybetti

Suriye’nin Dera kentinde bir askeri araca düzenlenen bombalı saldırı sonucu Suriye Ordusu'nda...

CHP’li kadın milletvekillerinden ‘kadın üniversitesi’ eleştirisi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, kadın üniversiteleri kurulması...

Eylül’ün öldürülmesinin üstünden 1 yıl geçti: Katil zanlısının tutukluluğuna devam

Ankara'nın Polatlı ilçesinde 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara'nın öldürülmesiyle ilgili, ailenin komşusu Uğur...

AYM’den ‘çekilmeyen emekli aylığı’ kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), emekli maaşını banka hesabından 5 yıl süreyle almayan ve...

Öztrak’tan Çelik’e “FETÖ borsası” çıkışı: Bize güvenmediyseniz Şamil Tayyar’a sorun

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Aslında Ömer Çelik...

Sonraki haber