Fındık üreticisi hâlâ fiyat bekliyor
20.08.2018 08:44 EKONOMİ
Ordu’da yaşanan sel felaketinde 809 ton fındık zarar gördü. Fındık serbest piyasada 12-13 TL’den satılıyor. TMO’nun hâlâ fiyat açıklamamasına tepki gösteren üreticiler, kilo başına en az 15 lira fiyat bekliyor

Ordu’da meydana gelen sel felaketinde 809 ton fındık zarar görürken, sel nedeniyle fındığın fiyatında bir miktar artış yaşandı. Toplanmasına başlandığı ilk günlerde serbest piyasada 10-11 TL’den satılan fındığın fiyatı, 20 gün sonra 12-13 TL’ye çıktı. Hükümet ise hâlâ fiyat açıklaması yapmadı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), gecikmeden, yükselen enflasyonu, maliyetleri, döviz kurlarını da göz önünde bulundurarak 15 liranın altında kalmamak üzere bir fiyat açıklamalı” dedi.

‘Ülke her dakika gelir kaybediyor’
TMO’nun piyasaya girmekte gecikmesi ve makul bir fiyat açıklamamasının fındıkta ihraç fiyatını düşüreceğini vurgulayan Bayraktar, yazılı açıklamasında, “Dünyanın en büyük fındık üreticisi olmamıza rağmen TMO’nun fındık alım fiyatını açıklamaması, dış alıcıların ucuz fiyattan fındık bağlantısı yapmalarını sağlıyor. Bu gecikme ülkemizin her dakika gelir kaybetmesine neden oluyor. Hasadın başladığı, fındığın yavaş yavaş piyasaya girdiği şu günlerde, üreticilerimizin gözü kulağı TMO’nun açıklayacağı fiyatta. Üreticilerimiz bu yıl en az kilogram başına en az 15 lira fiyat bekliyor” ifadelerini kullandı.

Rekolte, geçen yılın çok altında
Gıda ve Orman Bakanlığı tarafından rekolte açıklamasının henüz yapılmadığını, buna karşın rekoltenin geçen yılın çok altında olacağının görüldüğünü belirten Bayraktar, bu durumun üretici maliyetini daha da yükselttiğine vurgu yaptı. Yabancı bir firmanın TMO’dan önce fiyat açıklayarak piyasayı belirlemesine de tepki gösteren Bayraktar, buna müdahale edilmesi gerektiğini kaydetti.

‘Bayramdan önce açıklanmalı’
CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu da yazılı açıklamasında hükümetin fındık politikasını eleştirdi. Bektaşoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Fındık toplandı, kurutuldu, pazara iniyor, ama hâlâ Başkanın ve atadığı bakanların gündeminde fındık yok. Fiyat, alım yapacak kurum hâlâ açıklanmadı. Ama ilginçtir ki cumhuriyet tarihinde ilk defa bir yabancı firma fiyat açıkladı. Fındık baronları ve işbirlikçilerinin oyunlarına, fındığı ucuza kapatmak için yaptıkları manipülasyonlara karşı çıkmalıyız. Buradan çağrıda bulunuyorum: Fındığın 15 TL’den az olmayacak şekilde fiyatı ve TMO’nun alım takvimi hemen bayramdan önce açıklanmalıdır. Yoksa her geçen gün kaybediyor, batıyoruz.”

***

Patozcular da çok dertli

Ordu’da fındık patozcuları da zor durumda. Patozcular, fındığın bu yıl az olmasından dolayı işlerinde yoğunluk olmadığını, neredeyse maliyetine çalıştıklarını söylüyor. Geceleri fındık bahçelerinde kurdukları çadırlarda yatan, sabahın ilk ışıklarıyla uyanan patozcular, önceden saatlerce çalıştıkları fındık harmanında şimdi bir saati bile dolduramadıklarını belirtiyor. Mazot fiyatlarındaki artışın da kendilerini olumsuz etkilediğini anlatan patozcular, “Bu sene para kazanma şansımız yok. Ancak günübirlik yakıt parası ve yevmiyemizi çıkarmaya çalışıyoruz. Vatandaşın da fındığı yok, onlara da yazık” diyor.