Anasayfa EKONOMİ Fındık üreticisi hâlâ fiyat bekliyor

Fındık üreticisi hâlâ fiyat bekliyor

Ordu’da meydana gelen sel felaketinde 809 ton fındık zarar görürken, sel nedeniyle fındığın fiyatında bir miktar artış yaşandı. Toplanmasına başlandığı ilk günlerde serbest piyasada 10-11 TL’den satılan fındığın fiyatı, 20 gün sonra 12-13 TL’ye çıktı. Hükümet ise hâlâ fiyat açıklaması yapmadı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), gecikmeden, yükselen enflasyonu, maliyetleri, döviz kurlarını da göz önünde bulundurarak 15 liranın altında kalmamak üzere bir fiyat açıklamalı” dedi.


‘Ülke her dakika gelir kaybediyor’
TMO’nun piyasaya girmekte gecikmesi ve makul bir fiyat açıklamamasının fındıkta ihraç fiyatını düşüreceğini vurgulayan Bayraktar, yazılı açıklamasında, “Dünyanın en büyük fındık üreticisi olmamıza rağmen TMO’nun fındık alım fiyatını açıklamaması, dış alıcıların ucuz fiyattan fındık bağlantısı yapmalarını sağlıyor. Bu gecikme ülkemizin her dakika gelir kaybetmesine neden oluyor. Hasadın başladığı, fındığın yavaş yavaş piyasaya girdiği şu günlerde, üreticilerimizin gözü kulağı TMO’nun açıklayacağı fiyatta. Üreticilerimiz bu yıl en az kilogram başına en az 15 lira fiyat bekliyor” ifadelerini kullandı.

Rekolte, geçen yılın çok altında
Gıda ve Orman Bakanlığı tarafından rekolte açıklamasının henüz yapılmadığını, buna karşın rekoltenin geçen yılın çok altında olacağının görüldüğünü belirten Bayraktar, bu durumun üretici maliyetini daha da yükselttiğine vurgu yaptı. Yabancı bir firmanın TMO’dan önce fiyat açıklayarak piyasayı belirlemesine de tepki gösteren Bayraktar, buna müdahale edilmesi gerektiğini kaydetti.

‘Bayramdan önce açıklanmalı’
CHP Giresun Milletvekili Bülent Bektaşoğlu da yazılı açıklamasında hükümetin fındık politikasını eleştirdi. Bektaşoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Fındık toplandı, kurutuldu, pazara iniyor, ama hâlâ Başkanın ve atadığı bakanların gündeminde fındık yok. Fiyat, alım yapacak kurum hâlâ açıklanmadı. Ama ilginçtir ki cumhuriyet tarihinde ilk defa bir yabancı firma fiyat açıkladı. Fındık baronları ve işbirlikçilerinin oyunlarına, fındığı ucuza kapatmak için yaptıkları manipülasyonlara karşı çıkmalıyız. Buradan çağrıda bulunuyorum: Fındığın 15 TL’den az olmayacak şekilde fiyatı ve TMO’nun alım takvimi hemen bayramdan önce açıklanmalıdır. Yoksa her geçen gün kaybediyor, batıyoruz.”

***

Patozcular da çok dertli

Ordu’da fındık patozcuları da zor durumda. Patozcular, fındığın bu yıl az olmasından dolayı işlerinde yoğunluk olmadığını, neredeyse maliyetine çalıştıklarını söylüyor. Geceleri fındık bahçelerinde kurdukları çadırlarda yatan, sabahın ilk ışıklarıyla uyanan patozcular, önceden saatlerce çalıştıkları fındık harmanında şimdi bir saati bile dolduramadıklarını belirtiyor. Mazot fiyatlarındaki artışın da kendilerini olumsuz etkilediğini anlatan patozcular, “Bu sene para kazanma şansımız yok. Ancak günübirlik yakıt parası ve yevmiyemizi çıkarmaya çalışıyoruz. Vatandaşın da fındığı yok, onlara da yazık” diyor.


SON HABERLER

‘Paradise Papers’ haberlerinden dolayı yargılanan gazeteci beraat etti

"Paradise Papers" haberleri nedeniyle “hakaret ve iftira” suçlamasıyla yargılanan Evrensel’in eski Sorumlu...

Alper Taş: Beyoğlu eski renklerini alsın istiyoruz, ‘Yaşasın Beyoğlu’ diyoruz

Beyoğlu Belediye Başkan adayı Alper Taş, Halk TV’de Enver Aysever'in sunduğu Ayrıntılar...

Lise öğrencisi okul arkadaşını vurdu

Tokat'ın Artova ilçesinde, okul arkadaşını tabanca ile vuran lise öğrencisi gözaltına alındı.

Eskişehir’de bir kişiye Erdoğan ve Yıldırım’a hakaretten 1 yıl 2 ay hapis cezası

Eskişehir'de kabanı çalındığı için gittiği polis merkezinde televizyondan izlediği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip...

İran’da yolcu uçağı iniş sırasında alev aldı

İran’ın başkenti Tahran’da bulunan Mehrabad Havalimanı’nda 100 yolcunun bulunduğu uçağın alev aldığı belirtildi.

Trump’tan Brezilya’nın NATO üyeliğine tam destek

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile Brezilya arasındaki askeri ilişkilerin ciddi şekilde...

Dünya tabip örgütlerinden TTB’ye destek

TTB 2016-2018 Merkez Konseyi üyeleri “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı basın...

Son ‘Cemre’ Kadifekale’de düştü

Aycan KARADAĞ Millet İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan...

Cemil Tugay’dan KSK taraftarına müjde: Zübeyde Hanım Stadı Yalı’da yapılacak

CHP'nin İzmir Karşıyaka Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, Karşıyaka Spor Kulübü (KSK)...

Japonya Olimpiyat Komitesi Başkanı aday olmayacağını açıkladı

İsmi yolsuzluk iddialarına karışan Japonya Olimpiyat Komitesi (JOC) Başkanı Tsunekazu Takeda, görev süresi sonunda yeniden aday olmayacağını...