Anasayfa GÜNCEL "Doğa talanının karşısında olacağız"

“Doğa talanının karşısında olacağız”

Fındıklı Dereleri Koruma Platformu, doğal sit alanı Arılı Vadisi'nde yapılmak istenen hidroelektrik santrali projesi için Bakanlık'ta yapılan toplantıyı protesto etti. BirGün'e konuşan platform üyesi Sıla Ertaş, "10 yılı aşkın süredir yaşam alanlarımız için mücadele ediyoruz, bundan sonra da değişmeyecek. Fındıklı halkı olarak doğa talanının karşısında olacağız" dedi.

Rize’nin Fındıklı ilçesi Dörtyol kavşağında toplanan Fındıklı Dereleri Koruma Platformu üyeleri, doğal sit alanı Arılı Vadisi’nde yapılmak istenen hidroelektrik santral projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda gerçekleştirildiği belirtilen İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu toplantısını protesto etti. ‘Fındıklı dereleri özgür akacak’ pankartı açan platform üyeleri, ‘Dereler özgürdür, özgür akacak’ sloganları attı.

Platform üyesi Avni Ertaş, Komisyon toplantısının tepkiler nedeniyle ilçede yapılamadığını belirterek, “Fındıklı’da, 12 yıldır süren bir HES mücadelesi var. Bugün ilk defa Fındıklı’da yapılamayan toplantıların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda yapılacağını duyduk. Biz de o toplantıya bir tepki olarak, aynı zamanda Ankara’ya ses vermek amacıyla bir eylem yaptık. Bugün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda yapılan toplantıyla ilgili ‘Fındıklı halkının tepkisi nedeniyle toplantı yapılamamıştır’ diye bir ibare yer alıyor ve yetkili kişilerin imzası da var. Vadilerde proje yapamayanlar, masa başında proje yapanlar, bu konuda ÇED toplantılarında halkı bilgilendirmeyenler, bugün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bir toplantı yaparak, HES ile ilgili 629 sayfalık raporu elden geçirip değerlendirmek istemişler. Raporda da ‘Fındıklı halkının tepkisi nedeniyle toplantı yapılamamıştır’ ibaresi yer alıyor. Fındıklı’da bu toplantı yapılamadı, Arılı Vadisi’nde bu proje yapılamamış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı neyi değerlendirecek? Bu şirket nasıl bu vadiye HES yapacak, anlamak güç” dedi.


Proje için ek süre verdiler

Fındıklı’da yapılmak istenen doğa talanına karşı yaşam alanını savunan Sıla Ertaş, BirGün’e konuştu.

Ertaş, “10 yılı aşkın süredir yaşam alanlarımız için mücadele ediyoruz, bundan sonra da değişmeyecek. Fındıklı halkı olarak doğa talanının karşısında olacağız” dedi.

Ertaş sözlerine şöyle devam etti:

“Ankara’da burada yapamadıkları ÇED toplantısı yapmaya çalıştılar. Orada da projenin yapılamayacağı görüldü. Projeleri ve raporları eksik olmasına rağmen Bakanlık, eksikliklerini tamamlamaları için şirkete ek süre verdi. Durum bizim lehimizeyken, projeyi yaptırmak için ek süre tanıyorlar, projeyi yaptırmaya çalışıyorlar”

Fındıklı halkı olarak tutumlarının değişmeyeceğini belirten Ertaş, ne Fındıklı’da yapmaya çalıştıkları toplantıları ne de Ankara’da yapılan ÇED toplantısını tanımadıklarını vurguladı.

Ertaş, aynı bölgede bir ıslah çalışması yapılması da söz konusu olduğunu ancak bu çalışmanın yapılacağı alanın sınırlarına da yine Fındıklı halkının karar vereceğini belirtti.

‘DERELER ÖZGÜRDÜR, ÖZGÜR AKACAK’

Volkan Yıldırım

Küçük yaşlarda annesinin sırtında derelere gittiğini söyleyen yaşam alanı savunucusu Volkan Yıldırım ise dereye kavuştuğunda kendisini annesine kavuşmuş gibi hissettiğini belirtti.

Yıldırım, “Ben dereye kavuştuğumda, anneme kavuşmuş gibi hissederdim, ikinci evimdi orası. Eminim ki birçok insan evinin yakılıp yıkılmasını istemez. Ben de bu yüzden evimin yakılıp yıkılmasını istemiyorum. Kimseye de satılık evimiz yok. Dereler özgürdür, özgür akacak” ifadelerini kullandı.

DHA’ya konuşan Melahat Alişan (75) ise “10 yıldır dere kenarında yattım kalktım. Bu seneye kadar dereyi bekliyorum. Ben derelerin annesiyim. Meclis’e buradan selam ediyorum, bakanlara, yöneticilere; bunun bir çaresine baksınlar” şeklinde konuştu.

DANIŞTAY’DAN İPTAL

Rize’nin Fındıklı ilçesinde, 8 ayrı HES projesi yapımının planlandığı Arılı Vadisi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Trabzon Bölge Kurulu tarafından 18 Şubat 2010 tarih ve 2536 sayılı kararıyla 1’inci ve 3’üncü derecede doğal sit alanı ilan edildi. HES yapımcı firmalarından birinin Rize İdare Mahkemesi’nde açtığı davada, mahkeme, 6 Aralık 2011’de, doğal sit kararı için ‘yürütmeyi durdurma’ verdi. Danıştay 14’üncü Dairesi, itiraz üzerine oy birliği ile mahkemenin kararını 10 Temmuz 2012’de iptal ederek, vadinin 1’inci ve 3’üncü derecede doğal sit alanı olarak kalmasını sağladı. Şirketin, Arılı Vadisi üzerinde geliştirdiği Çatak Regülatörü ve HES projesinin ‘üretim lisansı’, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 03.08.2017 tarihli kararı ile iptal edildi. Bu kararlara rağmen bir başka enerji şirketi vadide HES projesi geliştirdi. Proje için düzenlenmek istenen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci yöre sakinlerinin tepkisi üzerine gerçekleştirilemedi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,646AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Trump: 2020 başkanlık seçimlerini kazanamazsam piyasa çöker

Sosyal medyadan yaptığı sansasyonel açıklamalarla sürekli gündeme gelen ABD Başkanı Donald Trump,...

Yeşil alana trafo yapımına tek başına engel oldu

Muğla'nın Marmaris ilçesinde bir kadın, yeşil alana yapılması planlanan trafonun tehlikeli olabileceği...

Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü sırasında yaşadıklarını anlattı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT, Tele 1, Cem TV...

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda şampiyon Ukrayna

Polonya'nın ev sahipliğindeki FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın şampiyonu, Güney Kore'yi...

‘La Diva Turca Leyla Gencer’ belgeseli İzmir Festivali’nde

33. Uluslararası İzmir Festivali, 17 Haziran 2019 Pazartesi günü 21.00’de Elhamra Sahnesi’nde...

İzmir Torbalı’da geri dönüşüm fabrikasında yangın

İzmir'in Torbalı ilçesinde bulunan geri dönüşüm fabrikasında yangın çıktı. Yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 1,5 saatlik...

Akşener: İmamoğlu’nu yeniden seçeceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ekrem İmamoğlu'nu yeniden, bu defa daha...

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Marmara'nın doğusu, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzey ve batısı, Batı ve...

Fenerbahçe seriyi eşitledi

Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisinin dördüncü maçında Anadolu Efes'i 82-73...

İmamoğlu-Yıldırım canlı yayın tartışmasının detayları

23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde AKP'nin adayı...

Sonraki haber