Anasayfa GÜNCEL "Doğa talanının karşısında olacağız"

“Doğa talanının karşısında olacağız”

Fındıklı Dereleri Koruma Platformu, doğal sit alanı Arılı Vadisi'nde yapılmak istenen hidroelektrik santrali projesi için Bakanlık'ta yapılan toplantıyı protesto etti. BirGün'e konuşan platform üyesi Sıla Ertaş, "10 yılı aşkın süredir yaşam alanlarımız için mücadele ediyoruz, bundan sonra da değişmeyecek. Fındıklı halkı olarak doğa talanının karşısında olacağız" dedi.

Rize’nin Fındıklı ilçesi Dörtyol kavşağında toplanan Fındıklı Dereleri Koruma Platformu üyeleri, doğal sit alanı Arılı Vadisi’nde yapılmak istenen hidroelektrik santral projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda gerçekleştirildiği belirtilen İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu toplantısını protesto etti. ‘Fındıklı dereleri özgür akacak’ pankartı açan platform üyeleri, ‘Dereler özgürdür, özgür akacak’ sloganları attı.

Platform üyesi Avni Ertaş, Komisyon toplantısının tepkiler nedeniyle ilçede yapılamadığını belirterek, “Fındıklı’da, 12 yıldır süren bir HES mücadelesi var. Bugün ilk defa Fındıklı’da yapılamayan toplantıların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda yapılacağını duyduk. Biz de o toplantıya bir tepki olarak, aynı zamanda Ankara’ya ses vermek amacıyla bir eylem yaptık. Bugün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda yapılan toplantıyla ilgili ‘Fındıklı halkının tepkisi nedeniyle toplantı yapılamamıştır’ diye bir ibare yer alıyor ve yetkili kişilerin imzası da var. Vadilerde proje yapamayanlar, masa başında proje yapanlar, bu konuda ÇED toplantılarında halkı bilgilendirmeyenler, bugün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bir toplantı yaparak, HES ile ilgili 629 sayfalık raporu elden geçirip değerlendirmek istemişler. Raporda da ‘Fındıklı halkının tepkisi nedeniyle toplantı yapılamamıştır’ ibaresi yer alıyor. Fındıklı’da bu toplantı yapılamadı, Arılı Vadisi’nde bu proje yapılamamış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı neyi değerlendirecek? Bu şirket nasıl bu vadiye HES yapacak, anlamak güç” dedi.


Proje için ek süre verdiler

Fındıklı’da yapılmak istenen doğa talanına karşı yaşam alanını savunan Sıla Ertaş, BirGün’e konuştu.

Ertaş, “10 yılı aşkın süredir yaşam alanlarımız için mücadele ediyoruz, bundan sonra da değişmeyecek. Fındıklı halkı olarak doğa talanının karşısında olacağız” dedi.

Ertaş sözlerine şöyle devam etti:

“Ankara’da burada yapamadıkları ÇED toplantısı yapmaya çalıştılar. Orada da projenin yapılamayacağı görüldü. Projeleri ve raporları eksik olmasına rağmen Bakanlık, eksikliklerini tamamlamaları için şirkete ek süre verdi. Durum bizim lehimizeyken, projeyi yaptırmak için ek süre tanıyorlar, projeyi yaptırmaya çalışıyorlar”

Fındıklı halkı olarak tutumlarının değişmeyeceğini belirten Ertaş, ne Fındıklı’da yapmaya çalıştıkları toplantıları ne de Ankara’da yapılan ÇED toplantısını tanımadıklarını vurguladı.

Ertaş, aynı bölgede bir ıslah çalışması yapılması da söz konusu olduğunu ancak bu çalışmanın yapılacağı alanın sınırlarına da yine Fındıklı halkının karar vereceğini belirtti.

‘DERELER ÖZGÜRDÜR, ÖZGÜR AKACAK’

Volkan Yıldırım

Küçük yaşlarda annesinin sırtında derelere gittiğini söyleyen yaşam alanı savunucusu Volkan Yıldırım ise dereye kavuştuğunda kendisini annesine kavuşmuş gibi hissettiğini belirtti.

Yıldırım, “Ben dereye kavuştuğumda, anneme kavuşmuş gibi hissederdim, ikinci evimdi orası. Eminim ki birçok insan evinin yakılıp yıkılmasını istemez. Ben de bu yüzden evimin yakılıp yıkılmasını istemiyorum. Kimseye de satılık evimiz yok. Dereler özgürdür, özgür akacak” ifadelerini kullandı.

DHA’ya konuşan Melahat Alişan (75) ise “10 yıldır dere kenarında yattım kalktım. Bu seneye kadar dereyi bekliyorum. Ben derelerin annesiyim. Meclis’e buradan selam ediyorum, bakanlara, yöneticilere; bunun bir çaresine baksınlar” şeklinde konuştu.

DANIŞTAY’DAN İPTAL

Rize’nin Fındıklı ilçesinde, 8 ayrı HES projesi yapımının planlandığı Arılı Vadisi, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Trabzon Bölge Kurulu tarafından 18 Şubat 2010 tarih ve 2536 sayılı kararıyla 1’inci ve 3’üncü derecede doğal sit alanı ilan edildi. HES yapımcı firmalarından birinin Rize İdare Mahkemesi’nde açtığı davada, mahkeme, 6 Aralık 2011’de, doğal sit kararı için ‘yürütmeyi durdurma’ verdi. Danıştay 14’üncü Dairesi, itiraz üzerine oy birliği ile mahkemenin kararını 10 Temmuz 2012’de iptal ederek, vadinin 1’inci ve 3’üncü derecede doğal sit alanı olarak kalmasını sağladı. Şirketin, Arılı Vadisi üzerinde geliştirdiği Çatak Regülatörü ve HES projesinin ‘üretim lisansı’, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun 03.08.2017 tarihli kararı ile iptal edildi. Bu kararlara rağmen bir başka enerji şirketi vadide HES projesi geliştirdi. Proje için düzenlenmek istenen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci yöre sakinlerinin tepkisi üzerine gerçekleştirilemedi.

- Reklam -

SON HABERLER

Erdoğan: Seçimlerden sonra Ayasofya’yı cami ismiyle müsemma hale getiririz

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sinan Erdem Spor Salonu'nda...

CHP’li Özel’den Süleyman Soylu’ya: Ey hadsiz, elinden geleni ardına koyma

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, CHP’ye ilişkin açıklamalarına...

Galatasaray, Avrupa ikincisi oldu

CEV CUP 2019 finalinin rövanş maçında Trentino İtas’a 3-2’lik setlerle mağlup olan...

Galatasaray’a kötü haber: Diagne sakatlandı

Galatasaray'ın Senegalli futbolcusu , ülkesinin Mali ile oynadığı hazırlık maçında sakatlandı.

Rusya ile Lübnan’dan ortak Suriye açıklaması

Rusya ile Lübnan, Suriye meselesinin siyasi ve diplomatik yollarla çözümünü savunduğunu bildirdi.

Adana’da narenciye paketleme tesisinde yangın

Adana'nın Yüreğir ilçesi Havutlu mahallesinde bir narenciye paketleme tesisinin deposunda yangın çıktı.

Bogdan Tanjevic’e ‘Hall of Fame’ üyeliği

A Milli Erkek Basketbol Takımı ve Fenerbahçe'nin eski başantrenörü Bogdan Tanjevic, FIBA "Hall...

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvurular başladı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) ataması yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için...

Sosyal medyadan Öykü Arin çağrısı: Harekete geç Sağlık Bakanlığı

İzmir’de lösemi tanısı konulan ve ilik nakli olmayı bekleyen 4 yaşındaki Öykü...

Akşener: Siyaseten sağ kalan tek kadın politikacıyım

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Ben kadın olarak Türkiye'de yola çıkıp...

Sonraki haber