‘Fındıkta sessizlik tekellere yarıyor’

Fındık fiyatı ve alımı konusunda belirsizliğin devam ettirildiğini söyleyen Tüm Köy Sen Ordu Şubesi Mali Sekreteri Muvaffak Aydemir, “Rekoltenin çok düşük olacağı ortaya çıktı, üreticiler bahçeye girdi ama fındık politikası konusunda sessizlik devam ettiriliyor” dedi.


Hükümetin sessiz kalarak yerli ve yabancı fındık tekellerinin fiyatta belirleyici olmasını istediğine işaret eden Aydemir, fındık politikalarının seyrinin 2000 yılında çıkarılan 4572 sayılı birlikler yasası ile değiştiğini ifade ederek şöyle konuştu: “Serbest pazar denilen ve üreticileri tarım tekellerine teslim eden uygulama ısrarla sürdürülüyor. Bu politika değişmediği- değiştirilmediği sürece söylenenlerin bir anlamı yok. Hükümet, üreticileri mağdur etmeyeceğiz dese de inandırıcılığı yok. Mağdur etmemenin uygulaması farklı olur. Tek çözüm üreticilerin birlikte hareket etmesidir” dedi.

Fındık 18 lira olmalı
Her yıl aynı tartışmaların döndüğünü, bunun da tek nedeninin üretici köylünün birlikte hareket edememesi olduğunu belirten Aydemir, “Tüm Köy Sen olarak bu eksikliği gidermek için mücadele ediyoruz. Üreticilerin dağınık olarak sıkıntılarını ve isteklerini dile getirmesinin çözüme yönelik bir yararı olmuyor. Çözüm, talepleri birlikte dillendirmek ve mücadele etmektir. Şu an yine fındık politikasını değil fiyatı tartıştırıyorlar. Oysa fiyatı belirleyen fındık politikasının kendisidir. Üreticinin örgütsüzlüğünün olduğu koşullarda serbest pazar uygulaması fiyatın düşük olmasını sağlar. Maliyetine göre fındık en az 18 TL olmalıdır” şeklinde konuştu.


BİZİ TAKİP EDİN

359,893BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,087,334TakipçiTakip Et
7,891AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL