Anasayfa ÖZEL Firari sanıklar yargılanacak

Firari sanıklar yargılanacak

103 kişinin can verdiği Ankara Katliamı’nda 16 firari sanığın yargılaması bugün başlıyor. Davadan sonuç alınmasının zor olduğunu belirten avukat Coşgun, AİHM’e gideceklerini duyurdu

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB’nin 10 Ekim 2015’te düzenlediği Emek, Demokrasi ve Barış Mitingi öncesinde IŞİD’in gerçekleştirdiği ve 103 yurttaşın yaşamını yitirdiği Ankara Katliamı’nın firari sanık yargılaması bugün başlıyor.

19 tutuklu sanığın çeşitli hapis cezalarına çarptırıldığı davanın ardından mağdur ailelerin ve avukatlarının talebine karşın katliamda ihmali bulunan kamu görevlilerine “takipsizlik” kararı verilirken, 16 firari sanığın yargılanmasına başlanacak. Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak yargılamada acılı aileler ve avukatlar, firari sanıkların akıbetleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyor.

Katliamın yaşandığı dönemde soruşturma dosyasında isimleri geçmesine karşın yakalama kararı çıkarılmayan ve bu ihmalin ardından firar eden sanıkların henüz yakalanamadığını ifade eden avukatlar, bu yargılamadan da bir sonuç alınmasının zor olduğunu ifade ediyor. Katliamda eşini kaybeden, dava avukatları arasında yer alan avukat Mehtap Sakinci Coşgun, dava dosyasına yeni eklenen bilgi ve belgenin bulunmadığını ifade etti. Yargılama süreci ile ilgili BirGün’e değerlendirmelerde bulunan Coşgun, “Bu dava dosyasına yeni eklenecek tek belge, firari sanıkların yakalanması belgesi olabilir. Bu durumun mümkün olmadığını da biliyoruz” dedi.

AİHM’E GİDECEĞİZ

Firari sanıkların yakalanmaması durumunda davanın ilerleyemeyeceğini ve adalet beklentisinin gerçekleşemeyeceğini ifade eden Coşgun, “İhmali bulunan kamu görevlilerinin yargılanması gerekirken, kaçmasına göz yumulan sanıklar yargılanıyor. Biz bu davalara artık iç hukuk yollarının tüketilmesi gözüyle bakıyoruz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmak için rutin işlemleri tamamlıyoruz” diye konuştu.

Katliam yargılamalarının eksik yürütüldüğünü ve asıl suçluların gerekli hapis cezalarına çarptırılmadığını ifade eden Coşgun, “Tüm suç duyurularımız ve soruşturmanın genişletilmesi taleplerimiz reddedildi. Burada firari sanıkların nerede olduğunu tespit etmemiz bile çok zor. Zamanında yakalanmayan kişileri gıyabında yargılayacaklar. Aileler olarak bu davanın da takipçisiyiz. Yaralılar, kayıp yakınları ve bizler bu duruşmada olacağız. Bizlere destek olmak isteyen herkesin bu yargılamada hazır bulunması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

10 Ekim Ankara Katliamı’nın ilk yargılamasında 19 sanığa çeşitli hapis cezaları verilmişti. IŞİD bağlantılı 19 sanıktan 9’u hakkında 101 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilirken geri kalan 10 sanık, 10 ile 16 yıl arasında hapis cezalarına çarptırılmıştı.

- Reklam -

SON HABERLER

Soylu ne demek istiyor?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen hafta yaptığı ‘İstanbul’un huzuru’ ve ‘IŞİD’ konulu...

Sistem yine öğretmeni mağdur etti: 67 bin öğretmen açıkta kalacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un önceki gün açıkladığı yeni ortaöğretim sisteminin binlerce...

Hiçbir şey olmasa da kesinlikle bir şeyler oldu!

Önce altını çizerek vurgulayalım:“Hiçbir” sözcüğü, başlıktaki gibi bitişik,...

Devrim Muhafızları: Savaştan korkmuyoruz

İran Devrim Muhafızları Komutanı General Hüseyin Selami, askeri bir törende yaptığı konuşmada...

Brexit ve seçmen protestosu

İngiltere Brexit depremiyle sallanmaya devam ediyor. 23 Mayıs’taki Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi...

Google’dan Huawei kararı

Google'ın ABD’nin kara listeye aldığı Huawei ile yaptığı bazı işleri askıya aldığı iddia edildi.

Avusturya’da erken seçime gidilecek: Avrupalı sağcılar ‘temkinli’

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander van der Bellen, koalisyon hükümetini devam ettirmeme ve erken...

Vize başvurularında ret iki katına çıktı

AKP'nin AB'den talep ettiği vize serbestisi konusunda sessizlik sürerken, vize başvurularında da...

İzmirli gençler kampa doydu

İzmir'in Balçova ilçesindeki İnciraltı Kent Ormanı’nda bu yıl 3'üncüsü düzenlenen Gençlik Festivali’nin...

23 Haziran süreci önümüzdeki on yılı belirleyecek

İktidar İstanbul seçimlerini gasp ederek içine düştüğü hegemonya krizini derinleştirdi. Egemen güç...

Sonraki haber