Fırsat

Seçime, geleceğe ve “önümüzdeki dönemdeki fırsatlara” dair ben de herkes gibi bir şeyler söylemek istiyorum. Sert ve iddialı cümlelerle… Ama kakofoni içinde duyulmaz gibi geliyor çoğu zaman. Bu kargaşanın içinde, söz söyleme mecburiyetinde, kimsenin duymak istemediği sözleri içimde biriktiriyorum. Tarihe not düşmek gibi dertlerim yok. Tarihi, soruları çalanların değil notu kırık olanların yazacağını biliyorum. “Fırsatsızların”… Berbat okullara girmek için günlerini hiç edenlerin… Bir ağaca dokunamadan, bir kuşu kanadından öpemeden büyüyenlerin… Birileri kutuları doldururken kutucuklar taşmasın diye gözü pörtleyenlerin… Geleceği, geleceği çalınanlar kuracak.

Sadece “fırsat”ları değil… Çocukluğumuzu, hatırlarımızı, oynanacak nice oyunu çaldıklarını anlıyorum. Derinden acı duyuyorum. Bize, tarihimize, masumiyetimize yaptıklarından tiksiniyorum. Siz soruları çalıp çalıp imanlıyız diye gerinirken, atanamadığı için öğretmenler öldü bu ülkede. Her tarafa sizinkiler atandı. Atanamayanlarınız da gitti darbe yaptı. Atananlarınız ise ceplerini doldurup bu halkı patlıcan kuyruklarından medet umar hale getirdi. Hesabını ben sormayacağım, hepimiz soracağız, halk soracak!

Fırsat eşitliği diye bir lafa inanmıyorum. Fırsat dediğin şeyde eşitlik olmaz. Fırsat zaten eşitsiz bir şey… Herkesin eşit şekilde fırsatı olsa onun adı “fırsat” olmaz. Fırsat falan değil mutlak eşitlik istiyorum. Sen kimsin de bize fırsat sunuyorsun? Fırsatçılıkta mutlaka eşitsiniz, biliyorum. Sadece iktidar değil, bu düzenden nemalanan hepiniz. Hepinizde fırsatçı eşitliği var. Biz hayatımızı tüketerek asgari ücretlerle yaşamak için kıvranırken sizin köşklerde, saraylarda, yatlarda, lüks merkezlerinizde yaşamımıza yön vermenize tahammül edemiyorum. Üsttekine han hamam alttakine din iman iktidara da, ”bize mecbursunuz” nidalarıyla eski paçavraları önümüze çıkaran muhalefete de sormamız gerek: Kimsiniz siz?

Bir rüzgârın kokusunda biriken anıları içime çekiyorum. Her mevsimin ilk geldiği anın o kokuda saklı olduğunu duyumsuyorum. Kokudan türemiş her anıda, geçmişte pek çok hata yaptığımı da hissediyorum. Ama en azından… Yanımdaki arkadaşımın yanıtlarına çaktırmadan bakmış olsam da kimsenin yazgısını kendime kopyalamadığımı biliyorum. Fırsattan istifade dostlarıma kazık atmadığımı biliyorum. Direne direne verdiğimiz bir mücadeleyi fitneye fitneye paçavra etmediğimiz için gururlanıyorum. Üstümüze attıkları mutsuzluk toprağını bir hamlede kaldırıp atmak istiyorum. Beyoğlu’nun bunun için bir umut olduğunu görüyorum.

Biz kimsenin hayatını çalmadık ya… Kimseyi hısım akraba diye bir yerlere getirmedik ya… Fırsat sunacağız diye kardeşi kardeşe yarıştırmadık ya… Hanlar hamamlar kurmadık ya… Fırsat bu fırsat kendimizi övmek istiyorum. Onlara benzemediğimiz için bile, şimdiden biz kazandık! Biliyorum…

SON HABERLER

CHP’li Yücel Özen hayatını kaybetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Yöneticisi ve Tire Belediye Meclis...

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...

Feridun Düzağaç’tan Alper Taş’a destek çağrısı

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

Saray’dan Yeni Zelanda açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda'daki saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.