Fitch Ratings: TL’deki düşüşe “geçici ve eksik” tedbirlerle verilen yanıt dövizi dengelemez

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin aldığı tedbirlerin kredibiliteyi inşaa etmek için yetersiz olduğunu belirtti.

Fitch’ten yapılan açıklamada, Türk Lirası’ndaki değer kaybının politika kredibilitesinde artış, Merkez Bankası’nın bağımsızlığının sağlanması ve daha yavaş büyümeye artan toleransla durdurulabileceği; TL’nin böylelikle daha istikrarlı bir para birimi haline geleceği vurgulandı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin TL’deki düşüşe yönelik “geçici ve eksik” tedbirlerin tek başına dövizde istikrarı sağlayamayacağı uyarısında bulundu.


Açıklamada “Katar’ın teklifinde olduğu gibi çift yönlü yardımların, dış finansal talepleri sürdürülebilir politika düzenlemeleri yapılmadığı sürece karşılamayacağı” belirtildi.

Reuters’ın geçtiği Fitch’in raporundan önemli başlıklar şöyle:

– “Türkiye’nin, durumu bariz bir şekilde kötüleşmediği sürece bir IMF programına başvuracağını sanmıyoruz.”

– “Ani sıkılaştırmalar büyümedeki yavaşlamayı daha da keskinleştirecektir”

Derecelendirme kuruluşu, geçtiğimiz günlerde Katar’ın Türkiye’ye 15 milyar dolar doğrudan yatırım yapacağı haberlerinin liranın değer kazanmasını sağladığını ancak yatırımın zamanının ve ayıntılarının henüz açıklanmadığını hatırlattı. Türkiye’nin sahip olduğu yüksek enflasyonun ve cari açık rakamlarının küresel mali piyasalardaki risklere maruz kalmasında etkili olduğu da ifade edildi.

BİZİ TAKİP EDİN

359,096BeğenilerBeğen
54,893TakipçiTakip Et
1,081,486TakipçiTakip Et
7,458AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL