Folik asit, böcek ilaçlarına bağlı otizm riskini azaltıyor
13.09.2017 10:13 SAĞLIK
Yapılan araştırmayla folik asitin, doğacak çocuklarda zirai ve evde kullanılan böcek ilaçlarına bağlı otizm riskinde azalma sağladığı tespit edildi

BARAN BOZDAĞ

Eylül 2017’de Environmental Health Perspectives'te yayımlanan araştırmada, hamilelik sırasında 800mcg veya birçok doğum öncesi vitamini ile benzer miktarlarda alınan folik asitin, doğacak çocuklarda böcek ilaçlarına bağlı (zirai böcek ilaçları ve evde kullanılan böcek ilaçları dahil) otizm riskinde azalma sağladığı tespit edildi.

Araştırmada Otizm spektrum bozukluğu teşhisi konulmuş 2 ila 5 yaş arası toplam 296 ve normal veya sağlıklı 220 çocuğun verileri analiz edildi. 800 mcg’den daha az folik asit alan ve evde kullanılan böcek ilaçlarına maruz kalan annelerin, tam tersi verilere sahip olan annelere oranla ciddi bir farkla çocuklarında daha fazla otizm spektrum bozukluğu geliştiği sonucuna ulaşıldı. Sürekli şekilde böcek ilaçlarına maruz kalan annelerde ise riskin daha da arttığı gözlemlendi. En yüksek risk grubunu ise hamilelikten 3 ay öncesi ile 3 ay sonrası aralığında sürekli olarak zirai böcek ilaçlarına maruz kalan annelerin çocukları oluşturuyor.

Ortalama miktarların altında folik asit alımının ve pestisit maruziyetinin, tek başına bunlardan birini gösteren annelere karşı daha yüksek risk teşkil ettiğini belirten araştırmacılar, folik asitin otizm riskini azaltsa da bu riski tamamen yok edemediğini de ortaya koyuyor. Elbette annelerin böcek ilaçlarından uzak durmaları gerektiği bir gerçek; ancak ne koşulda olursa olsun bir maruziyet olursa, buna bağlı riskin folik asit alımı ile azaldığı artık biliniyor diyebiliriz.