Anasayfa EKONOMİ Fon, işçiye değil patrona yarıyor

Fon, işçiye değil patrona yarıyor

CHP’li Ağbaba’nın hazırladığı rapor, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan işçilerden çok patronların yararlandığını bir kez daha verilerle ortaya koyuyor. Fondan son üç yılda işçilere 15,3 milyar, patronlara ise 33,1 milyar lira aktarıldı. Patronlar geçen yıl fona ödedikleri primin iki katını geri aldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü Veli Ağbaba’nın hazırladığı rapora göre, işsizlik oranlarında artış olmasına karşın İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yararlanan işçi sayısı azalıyor. İşsizlik Sigortası Fonu’na son bir yılda başvuran 1,2 milyon işsizden yalnızca 610 bini fondan yararlanabildi. Fonda biriken miktar, işçilerden çok patronlara kaynak olarak aktarıldı. 125 milyar lirayı bulan fondan işçilerin son üç yılda yararlandığı toplam miktar yalnızca 15,3 milyar lira olurken, patronlar 2018’de fona ödediği payın 2 katını kullandı.

İşsizlik Fonu neden kuruldu?

İşsizlik Sigortası Fonu 1999 yılında işini kaybedenlere gelir desteği sağlamak amacıyla kurulmuştu. Fonun amacı, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun 47’nci maddesinde, “Bir işyerinde çalışırken, çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, herhangi bir kasıt ve kusuru olmaksızın işini kaybeden sigortalılara işsiz kalmaları nedeniyle uğradıkları gelir kaybını belli süre ve ölçüde karşılayan, sigortacılık tekniği ile faaliyet gösteren zorunlu sigorta” olarak tanımlanıyor.

Ancak fondan işsiz kalan işçilerin yararlanabilmesi için getirilen şartlar oldukça ağır. Bu nedenle çok sayıda işsiz fondan destek alamıyor. Fon işçilerin değil, patronların derdine deva oluyor.

İşçinin parası patrona aktarılıyor

CHP’li Ağbaba’nın hazırladığı rapora göre, işsizlik ödeneğinden işini kaybedenlere yapılan ödeme 2016’da 4,5 milyar, 2017’de 4,9 milyar, 2018’de ise 5,9 milyar lira. Buna göre, 2016-2018 yılları arasında işsiz kalan işçilere fondan aktarılan tutar yalnızca 15,3 milyar lira. Buna karşın patronlara fondan verilen destek işçilerden daha çok. Patronlara 2016’da 7,4 milyar, 2017’de 8,2 milyar, 2018 yılında ise yüzde 134’lük artışla 17,5 milyar lira aktarıldı.

Ödediklerinin daha fazlasını alıyorlar

Raporda yer verilen İŞKUR verilerinde, patronların İşsizlik Sigortası Fonu’na prim olarak ödediği miktardan çok daha fazlasını kullandığı görülüyor. Patronların fona ödediği miktar 2016’da 6,6 milyar, 2017’de 7,8 milyar, 2018 yılında ise 9,3 milyar lira. Buna göre fona toplam 23,7 milyar lira ödeyen patronların son üç yılda fondan kullandıkları miktar 33,1 milyar lirayı bulmuş durumda. 2018 yılında ise patronlar fona ödedikleri prim tutarının iki katını fondan geri almış.

Fondan yararlanma koşulları iyileştirilmeli

Rapora göre, İşsizlik Sigortası Fonu gelirlerinin artırılması, ancak işçilerin bu haktan yararlanabilmesi durumunda bir anlam ifade ediyor. Bu nedenle fondan yararlanma koşullarının işçilerin lehine iyileştirilmesi talep ediliyor. Raporda, fondan yararlanma şartı olan son 3 yılda 600 gün işsizlik sigortası primi ödeme zorunluluğunun 180 güne indirilmesi, kıdeme göre farklılaşan faydalanma sürelerinin uzatılması, fonun amaç dışı kullanımına son verilmesi gerektiği belirtiliyor.

- Reklam -

SON HABERLER

Zayıf gerekçe Sağlam şerh

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesine ilişkin...

Buldan’dan YSK’nin gerekçeli kararına ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, YSK’nin gerekçeli kararına, “Gerekçesiz bir gerekçe...

Binali Yıldırım: Gerekçeli kararda bir tarafın söylemini yazacak halleri yok

AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım, YSK'nin seçimlerin iptali ve yenilenmesine...

İmamoğlu: Bu gerekçeli karar dediğimiz şey tam bir gerekçesiz karar

YSK'nin 31 Mart yerel seçimleri ile ilgili verdiği iptal ve yenileme kararının...

CHP’li Öztrak: Sadi Güven’in açıklamasının son kısmını okumak yeterli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun gerekçeli kararına ilişkin basın açıklaması...

Torba yasa teklifi meclis komisyonundan geçti

Boğaziçi Köprüsü'nden kaçak geçişlere kesilen para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesi ve ÖTV indiriminin...

YSK Başkanı Sadi Güven: Seçimin iptaliyle yenilenmesine ilişkin karara katılmıyorum

İstanbul seçiminin iptal edilmesine katılmaya 4 üye gerekçeli karar karşı oy yazdı....

YSK’nin gerekçeli kararına CHP’den ilk tepkiler

31 Mart seçimini iptal eden YSK'nin gerekçeli kararı açıkladı. 250 sayfadan oluşan...

YSK’nin gerekçeli kararı açıklandı

YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin 4'e karşı 7 üyenin...

AKP Sözcüsü: Esad yönetimine karşı pozisyonumuz aynı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP MYK toplantısı ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu....

Sonraki haber