Fotoğraf dünyasında önemli buluşma
FIRAT TOPAL FIRAT TOPAL
İstanbul'daki üç fotoğraf kurumu emeklerin

İstanbul'daki üç fotoğraf kurumu emekleri-ni, bilgilerini ve deneyimlerini birleştirerek fotoğrafın eğitim, yayıncılık, arşiv alanlarında yürütülecek faaliyetlerinde ve ayrıca bu yıl ilki yapılacak olan ULİSfotoFEST ( Uluslararası İstanbul Fotoğraf Festivali) organizasyonunu gerçekleştirmek için güç birliğine gittiler.

Fotoğraf Vakfı, İstanbul Saydam Gösterileri ve Fotoğraf Derneği (İFD) ile Galata Fotoğrafhanesi işbirliği içinde çalışma kararlarını 2007 yılından itibaren hayata geçiriyorlar.

Türkiye'nin en büyük fotoğraf festivallerinden biri olması planlanan ULİSfotoFEST'in kurucusu İFD ile, son yıllarda gerçekleştirdiği yerel ve uluslararası organizasyonlarla özellikle belgesel fotoğraf alanında adını sıklıkla duyuran Fotoğraf Vakfı, 2007 yılının Ocak ayından itibaren Galata Fotoğrafhanesi'yle aynı mekanda ortak çalışma içine giriyor.

Fotoğraf Vakfı, ULİSfotoFEST'in Türkiye'de ve yurtdışında yaratacağı etkiyi arttırmak için geçmiş yıllarda özellikle World Press Photo Seminerleri'nde elde ettiği deneyimi değerlendirirken, ocak ayından itibaren Galata Fotoğrafhanesi ile birlikte de fotoğraf eğitimine yönelik çok sayıda atölye çalışmasını da yürütmeye başlayacak.

Fotoğraf Vakfı, yeni yılda festival dışında da fotoğraf sergilerine imza atacak. Bu çerçevede The Marmara Hotels ile fotoğraf ustalarının çalışmalarını izleyicilere ulaştırmak amacıyla işbirliğine giren Vakıf, The Marmara Cafe'de Fotoğraf Vakfı Sergileri adıyla bir dizi fotoğraf sergisi gerçekleştirecek.

Serinin ilk sergisi olan İzzet Keribar'ın 'Portreler' adlı çalışması 6 Ocak Cumartesi günü açılacak. Seri daha sonra Arif Aşçı ve Cemil Ağacıkoğlu'nun sergileri ile devam edecek.

Galata Fotoğrafhanesi'nin sürdürdüğü Vitrin Sergileri de yeni dönemde İFD ve Fotoğraf Vakfı'nın katkısıyla devam edecek ve mekan Gençer Yurttaş'ın 'Assos' adlı sergisine ev sahipliği yapacak.

Fotoğraf-sinema ilişkisine dikkatleri çekmek için Fotoğraf Filmleri Gösterimi başlığı altında fotoğrafa ilişkin belgesel, kısa ve uzun metrajlı film gösterimlerinin de yer alacağı kurumların ortak programında, Murat Germen ile Orhan Cem Çetin'in yürüttüğü Çağdaş Fotoğraf Serileri Söyleşileri de yer almaya devam edecek.

Geçen ay internette yayınlanmaya başlayan fotoröportaj dergisi ve Narphotos'un ger-çekletirdiği 'Merhabarev' sergisi - bu iki fotoğraf olayı ile ilgili düşüncelerimi önceki yazılarımda paylaşmıştım- ülkemiz fotoğraf dünyasının önemli çalışmaları olarak 2006 yılına damgasını vurduğunu söyleyebilirim.

Umarım bugün sizlere aktardığım bu yeni oluşumun gerçekleştireceği ULİSfotoFEST 'de 2007'ye damgasını vurur.