-Reklam-
Anasayfa TEKNOLOJİ Fotoğraf pazarı hareketleniyor

Fotoğraf pazarı hareketleniyor

Bu hafta sizlere fotoğraf pazarı üzerinden teknoloji pazarının aslında nasıl hareket ettiğini özetlemeye çalışacağım. Takip edenleriniz vardır, dünyanın fotoğraf ve video alanlarındaki en önemli fuarı Photokina, 20-25 Eylül tarihleri arasında Köln, Almanya’da gerçekleşti. İçerik üreticiler için büyük önem taşıyan fuar, son yılların en inovatif ürünlerinden bazılarını kullanıcılarla ilk kez buluşturdu. Bu ürünler arasında en çok dikkat çekenler ise Sony A99 II, Fujifilm GFX 50 S oldu.

Sıkıcı olmayan sonuç

Bu ürünlerin sıkıcı teknik özellikleri, aslında pek de sıkıcı olmayan sonuçlar yaratıyor. Sony’nin yeni Full Frame DSLR fotoğraf makinesi A99 II, markanın aynasız makinelerinden birçok teknolojiyi ödünç alıyor. Fakat A99 II’nin en önemli özelliği saydam olan aynası. Böylece aynanın klasik DSLR’larda olduğu gibi inip kalkması gerekmiyor. Bu da hem fotoğraf hem de video modlarında devamlı netlemenin kullanılabilmesini sağlıyor.


Dediğim gibi oldukça sıkıcı detaylar. Fakat tüm bu detaylar, Sony’nin geçen nesillerde yaptığı atılımlarla kazandığı teknik uzmanlığın yeni ürünlere nasıl uygulandığını gösteriyor. iPhone lansmanında kulaklık çıkışıyla ilgili çokça dalga geçilen ‘cesaret’ söylemi aslında tam da burada karşımıza çıkıyor. Apple, bu çıkışı kaldırmasını cesarete bağlayarak değişimin öncüsü olacağını belirtmişti. Sony’de rakiplerinin aksine inovatif çözümlerini dahil ederek satışa sunacağı üründe kullanıcılara alışık olmadıkları birçok özellik veriyor ve cesaretini ortaya koyuyor. Markalar için ‘yeni’ olan ve kullanıcıya kabul ettirilmesi gereken her teknoloji büyük risk taşıyor.

Aynasız makine

Fujifilm GFX 50 S ise bize çok daha farklı bir perspektif sunuyor. Çünkü ürün aynasız bir orta format fotoğraf makinesi. Yani Hasselblad, Phase One, Mamiya gibi çok az markanın çok yaygın olduğu, nicelik olarak az sayıda satışın yaptığı bir pazar. Fujifilm ise aynasız fotoğraf makinelerinde sunduğu kullanım kolaylığını bir üst sınıfa taşıyarak hem orta format pazarına dahil oluyor hem de diğer markalara göre daha uygun fiyatlı orta format fotoğraf makinesiyle kullanıcıları bu sınıfa yaklaştırıyor. Burada alınan risk oldukça büyük fakat Fujifilm de bu alanda yapacağı satışın oldukça az olduğunun farkında. Farklı adımlar atılırsa yeni bir orta format makineler için kullanıcı pazarı yaratabilecek hamle böylece atılmış oluyor. Aynasız fotoğraf makinelerinin piyasaya çıktığı ilk dönemlerde olduğu gibi yeniden şekillenmeye başlayan pazar, markaları yenilikçi olmaya itiyor. Bu hareket, markaların yıllar içinde bizlere kabul ettirdiği teknolojiler sayesinde nasıl yenileri için talep yaratabildiğini çok güzel gösteriyor.

Risk almaları gerek

Tüm bunlar, fotoğraf sektöründe önümüzdeki dönemlerde bilinen ve bilinmedik markalardan çok daha iyi ürünler görme ihtimalimiz olduğunu gösteriyor. Teknoloji açısından baktığımızda tüm ürün pazarlarında böyle hareketlilikler olması en büyük umudumuz. Bu konuda markaların farklı adımlar atarak risk alması gerekiyor. Doğru risklerin karşılığını ise kullanıcılar talepleri ile fazlasıyla veriyor. İşte teknolojiyi bu yüzden seviyoruz.

- Reklam -

SON HABERLER

Böyle giderse bu dünya kimseye kalmayacak

ÇEVRESEL bayram olarak da bilinen 22 Nisan Dünya Günü birçok ülkede çeşitli...

Neşe dolmuyor çocuklar

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99’uncu yılında çocuklar açısından Türkiye’nin...

Kılıçdaroğlu’na saldıran Osman Sarıgün’ün ifadesi ortaya çıktı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Çubuk’ta gittiği asker cenazesinde saldıran ardından gözaltına...

Urfa’da geçici iş izdihamı

Urfa’da Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 2 bin kişinin 6 aylığına işe...

MMO’dan sanayi raporu: Ücretler düşüyor işsizlik tırmanıyor

TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nın (MMO) her ay iktisatçı-yazar Mustafa Sönmez’in katkısıyla hazırladığı...

Ali İsmail’in ve çocukların düşleri yarım kalmasın

Küçük çiftçi ve üreticileri bir araya getiren Ova Antakya, gelirinin bir kısmını...

301 işçiyi yeniden öldürdünüz!

Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği maden katliamının faillerinden, Soma Kömür İşletmeleri AŞ...

Eski İstihbarat Daire Başkanı Uzun, “Erdoğan’a hakaret”ten gözaltında

Eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, 'Cumhurbaşkanına hakaret', 'örgüt propagandası yapmak' ve...

Sri Lanka’daki saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısı 310’a yükseldi

Sri Lanka'da dün 3 kilise, 3 otel ve 2 farklı bölgede düzenlenen...

Ankara’da ‘enkaz’ın sorumlusu AKP

Yerel seçimlerin ardından Ankara’da 23 yıllık belediye başkanlığı dönemi mercek altına...

Sonraki haber